Hamilelik öncesi AMH değerini ihmal etmeyin

Hamilelik
AMH değerini

İlerleyen yaş ile birlikte kadınlardaki yumurta rezervinin azalması, çocuk sahibi olabilmek için çiftleri endişeye sürüklüyor. Gelişen tedavi yöntemleri ile birlikte yumurtalıklarda bulunan yumurta rezervinin gösterilmesi amacıyla uygulanan AMH (Anti-Müllerian Hormon Testi)  kadınlarda erken menopoz teşhisi ile sağlıklı gebelik elde edilmek için önemli sonuçlar alınmasını sağlıyor. Bu kapsamda AMH değeri 1’in altında olan anne adaylarının çocuk sahibi olamayacak mıyım? endişesine kapılmadan tedaviye yönelmeleri gerektiğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, ‘’ Sağlıklı bir kadının AMH değeri 1.5 ile 6.0 ng/ml olmalıdır. Ancak artan yaşla birlikte kadınlarda yumurta hücreleri ve AMH seviyeleri de düşmeye başlar. Özellikle 40 yaş altı ve AMH değerini 1 den düşük kadınların tedaviye veya bekar ise yumurta dondurma işlemine hızlı başlamaları gerekir ’’ diye belirtti.

Kadınlar, doğduğu andan itibaren belli ve değişmeyen yumurta sayısına sahiptir. Ancak ilerleyen yaşla birlikte yumurta rezervleri azalmaya başlar. Özellikle 35 yaşından sonra hızlanan bu durum 40’lı yaşlara geldiğinde ise farklılaşmaktadır. Örneğin menopoz dönemiyle yumurtalık fonksiyonlarının düşmesiyle birlikte çocuk sahibi olmak için zorluklar yaşar. Bu kapsamda genetik ve çevresel faktörler, hormonal bozukluklar da eklenmektedir. Ve stres ve ilerleyen yaşla birlikte kadınlarda yumurta rezervinin azalmaya başlar. Prof. Dr. Yücel Karaman, ‘’Bu süreçte düşük AMH seviyesi tespit edilen hastalar endişeye kapılmamalıdır. Bunun yerine zamanı iyi kullanmaları çok önemlidir. Çocuk sahibi olamayacak mıyım? gibi sorularla başvuran hastalara, kaliteli yumurta geliştirme yöntemiyle ilgili bilgi verilmesi gerekiyor. AMH değerini düşük olan kişilerde çok sayıda embriyo geliştirilemez. Ancak kaliteli ve gebelik ihtimali yüksek olan embriyolar elde edilmektedir. Ve gebelik şansının da artacağını bilmeleri gerekiyor’’ dedi.  

AMH
AMH Testi Nasıl Yapılmaktadır?

AMH testinin kolay ancak uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yücel Karaman, ‘’Kadınlar adet gününden bağımsız herhangi bir günde AMH değerini bakılmaktadır. Ancak sonuçların uzman bir ekip tarafından yorumlanması, gebelik için büyük önem taşır’’ dedi.

AMH Testi Değeri Nasıl Olmalı?

Kadınlarda AMH değerinin 1.5 – 6 ng/ml arasında olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yücel Karaman, ‘’ (AMH > 4 ng/ml ) yüksek, (AMH 1.5-4 ng/ml) normal, (AMH <0.5 ng/ml) çok düşük değerler olarak incelenir. İlerleyen yaş ile birlikte bu değerlerde düşüşler meydana gelmektedir. Bu yüzden her hastanın ayrı değerlendirilmelidir. Ve kişiye özel tedavi yöntemlerinin uygulanarak çocuk sahibi olmak için acele etmeleri gerekir ‘’ dedi.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/hamilelik/sperm-kalitesi-arttikca-tup-bebekte-sans-artiyor/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü