BEKAR ANNELER DERNEĞİ KURULDU!

Anne
bekar anneler

21 MART’TA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NDE BAUEQUAL DESTEĞİ İLE İLK KONFERANSINI GERÇEKLEŞTİREN BEKAR ANNELER DERNEĞİ DAHA İLK GÜNDEN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ…

Dernek başkanı Serap Yelkenci’nin açılış konuşması ile başlayan konferansta, Bahçeşehir Üniversitesi Eşitlik ve Kapsayıcılık Akademik Koordinatörlüğü kurucusu, Prof.Dr Pınar Melis Yelsalı Parmaksız Bekar ebeveynlik kavramı ve dünyadaki durum hakkında detaylı bilgiler verirken, İBB İstanbul Planlama Ajansı Sosyal Politikalar Ofis Koordinatörü Zelal Yalçın yerel yönetimlerde bekar annelere sunulan sosyal desteklerden bahsetti.

“Belediye hizmetlerinde kadın öncelikli olmalı ve kadınlara yönelik hizmet modelleri geliştirilmelidir. Kadının yaşam akışına uygun yuvalar, sosyal destekler kadının hayatın içine karışmasını ve üretmesini sağlayacaktır. Ev içi emeğin ekonomik karşılığının da sunulması gereklidir çünkü kadınlar dünyada en fazla üretenlerdir.”

Av. Burcu Kuman, bekar annelerin hukuksal haklarından bahsederken, Eurocities ve UCLG (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı) ortaklığında Yerel Yönetimler ile Avrupa Birliği ayrıca Kent Konseyleri ortak proje çalışmalarını gerçekleştiren, (Strasburg- Oslo) Türkiye’de Kadın Politikaları ve Gençlik Politikaları Geliştirme projelerine belediyelerin Portekiz, Porto ve İsveç ortaklıklarıyla gençlik ve kadın çalışmalarını yönlendiren Nelih Akay,

“Toplumsal dönüşüm için, sosyal girişimcilik önemli bir kanaldır. Kent konseylerinde kadınların ve derneklerin yer alması, toplumun refah seviyesi için değerlidir. Haklarını bilmeyenler, o hakkı savunamazlar, haklarını öğrenerek talep eden haline gelmelisiniz.”

Şirin Yelmen Oktar moderatörlüğünde gerçekleşen BEKAR ANNELERİN VAR OLMA SANATI panelinde Esra Baykal, Hande Yinanç, Burcu Erenkuş, bekar annelerin ilham veren girişimcilik hikayelerinden, kurumsal dünyada bekar annelerin yaşadıkları sorunlardan ve kadına dair firmaların attıkları adımların yetersizliğinden ve olası çözümlerinden bahsettiler.

ÇALIŞMA HAYATINDA KADINLAR VİTRİN OLARAK KULLANILIYOR! OYSAKİ KADINLARIN SADECE GÖLGELERİNDEN FAYDALANIYORUZ!

Dernek başkanı Serap Yelkenci, “Bekar Anneler Derneği’nin lansmanı, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi için bir başlangıç noktası olacaktır. Herkesin eşit haklara sahip olduğu bir toplum için daha fazla çaba sarf etmek, bu dengeyi sağlamak ve eşitlikçi bir gelecek inşa etmek için önemli bir adımdır. Türkiye’de 3.5 milyona yakın bir bekar anne nüfusu olduğunu tahmin ediyoruz. Yine hane ortalaması verisi üzerinden 7 milyona yakın çocuğun bekar anne tarafından yetiştirildiğini tahmin ediyoruz. Bu rakamlar içerisinde (boşanma davası devam edenler yer almamaktadır) Artan boşanma hızı ile her yıl bu sayı daha da artmaktadır. Gelecek yıllarda toplumun büyük bir çoğunluğunu bekar annelerin yetiştirdiği çocuklar şekillendirecektir. Bu nedenle bekar annelerin fiziksel, zihinsel, ruhsal olarak iyi oluş halinde olması toplumun iyi oluşunu büyük ölçüde etkileyecektir.”

Türkiye’de AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI MEVZUATLARINDA HENÜZ YER ALMAYAN BİR HEDEF KİTLE OLAN bekar anneler, imkan-yardım-SOSYAL VE HUKUKSAL HAKLAR- çocuk bakımı KONULARINDA YETERLİ DESTEĞE SAHİP DEĞİLDİR.

Derneğin yapmış olduğu araştırmalar, bekar annelerin yaşamı 3 temel zorluk etrafında toplandığını göstermektedir. Ve bu sorunlar bekar annelerin sosyal ve profesyonel hayata katılmasını zorlaştırmaktadır.

  • Derin Yalnızlık
  • Özelleşmiş bilgi (içerik yetersizliği)
  • Ekonomik zorluklar – Tek gelirli hane

Bekar Anneler Derneği, bu problemleri çözmek ve bekar annelerin hayatını kolaylaştırmak için kurulmuştur.

Serap Yelkenci: “Biz, Bekar Anneler Derneği olarak, bekar annelerin görünmez kılınmaması için, politikalarda dikkate alınmaları için, kamu-özel sektör-sivil alanın kesişimsel çalışmalarında özel grup olarak bekar annelere özgü sorunlara yönelik çözümler geliştirmek için, müşterekler siyasetinin özneleri olmaları için, tek başına ebeveynlerin yaşamış olduğu “yalnızlık” duygusunu “birlikte iyi oluş haline” dönüştürmek için, varız. Toplumda adaletin ve dengelemenin sağlanması için varız. Bekar annelerin haklarını savunmak ve onlara destek olmak için mücadele ediyoruz. Hep birlikte, daha adil ve eşitlikçi bir gelecek için çalışıyoruz. Bekar annelerin, her alanda başarılı olabileceğine ve değer üretebileceklerine inanıyoruz; şirketlerin IK politikalarını, kamunun desteklerini, markaların ilham veren adımlarını, bekar annelerin güçlenmesi yönünde değiştirmeleri halinde bu başarının mümkün olduğuna inanıyoruz.”

BEKAR ANNELER DERNEĞİ HEDEFLERİ:

Bekar anneler arası diyalog kültürünü geliştirmek, bekar annelerin yaşamlarını ekonomik ve psikolojik olarak desteklemek ve güçlendirmektir amacı ile kurulmuştur. Bekar annelerin başta yoksulluk olmak üzere barınma, eğitim, sağlık, ev içi emek, sosyal ve ekonomik haklar konularında desteklenmesi ve güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

7 nisan

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Liv Hospital Check-up Uzmanı Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan: “Dünya genelinde sağlık farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 7 Nisan Dünya

Devamını oku...
hava temizleme

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak

Devamını oku...
koton

23 Nisan Neşesi yine Koton Kids’te!

Koton Kids, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan neşesine bayram özel koleksiyonuyla ortak oluyor. Bu özel

Devamını oku...

Mobil Menü