Çocuklarla iletişim nasıl olmalı, uzmanına sorduk…

Nalan Güneş, Röportajlar
12072017 5

Çocukların yetişmesinde ‘Modelleme’ çok önemli bir yer teşkil ediyor. Yaşamının ilk yıllarında kurulan iletişim, çocukta güven ve güvensizlik duygularının oluşmasına neden oluyor. Ebeveyn tarafından ilgi gören, sevgi gösterilen çocuk ileriki yaşlarda dış dünyaya daha kolay uyum sağlıyor. Anne babanın çocuğa karşı davranışı, çocuğun gelecekteki kişiliğini belirliyor, zihinsel ve sosyal gelişimi üzerinde oldukça etkili oluyor. Ebeveynlerin çocuğun gelişiminde rol model olduğunu belirten NLP Uzmanı ve Kaygı Terapisti Burcu Polatdemir, “ Çocuklar, anne ve babasını izleyerek davranışlarını biçimlendirir. Onları rol model alır. Ailenin tutumları, davranış biçimleri, iletişim stilleri çocukların üzerinde yaşamsal bir önem taşımaktadır. O yüzden çocuklarla kurulan iletişim çok önemli” diyor. Peki çocuklarla doğru iletişim nasıl olmalı? Onların kaygılarıyla nasıl baş edebiliriz? Çocukla nasıl, bebekle nasıl iletişim kurulmalı? Birçok annenin kabusu olan iki yaş sendromu konusunda öneriler neler? Tüm bu konuları NLP Uzmanı ve Kaygı Terapisti Burcu Polatdemir ile konuştuk… 

 

Burcu Polatdemir
Çocuk Kaygı Terapisti ve NLP Uzmanı Burcu Polatdemir

Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Ortalama 5 senedir NLP Uzmanlığı eğitimi ve terapistlik tecrübesiyle, Çocuk Gelişimi Yüksek Lisansımı yurtiçi ve yurtdışı eğitimlerle tamamlayarak çocukların dünyaya bakışlarını değişik yöntemlerle dışa vurmalarını sağlayarak seanslarımda başarılı sonuçlar almaktayım.

Terapileriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Okul öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırmak gerekirse çocukların dünyalarını oyun terapileriyle dışa vurarak verdikleri mesajlarla olumsuz duygularının yerine yenilerini koymaları sürecinde oyunlarla onlara destek oluyorum. Bu konuda ailelerle ortak bir yol izliyoruz.

Ebeveynlerle olan çalışmalarınızdan bahseder misiniz? En çok hangi sorunlarla ebeveynler size başvuruyor?

En çok problem iletişimle ilgili. Yani çocuğun aileden uzak bir dil kullanarak onu anlamadıklarıyla ilgili geri dönüşler oluyor bunlar genelde ergenlik dönemlerinde oluyor bununla beraber bazı çocukluktan gelen fobik durumlar da olabiliyor.Örneğin,doktor korkusu, bazı durumlarda ani ve beklenmedik olumsuz tepkiler,çocuklar tarafından yüksek sesle verilen reaksiyonlar gibi nedenler olabiliyor..

Çocuklarla iletişim genel hatlarıyla nasıl olmalı?

Genelde ılımlı ve anlayan bir dilde olmalı. Yargılayan, eleştiren anlattıklarında şüpheci bir değerlendirmede olduğunu hisseden çocuk paylaşımı bırakarak ebeveyninden uzaklaşır. Tepki vermek, onlardan istediğiniz şeyler için şart koşmak gibi durumlar (dersini çalışmazsan dışarı çıkamazsın gibi) iletişimi engeller. Anlatılan ya da görülen örneklerde ‘’sen olsan nasıl yapardın?’’ ‘’sence ne yapmak uygun olurdu?’’ gibi sorularla empati kurdurulan konularda çocuk hem fikrinin sorulmasından hem de yargılanmadığını düşünmediği için daha paylaşımcı ve şeffaf olacaktır.

AnneYeni anne/baba olmuş ebeveynlere kaygı yönetimi konusunda ne gibi önerileriniz olur?

Bunun uzun yıllar gidilen bir okulu ya da tek tip bir yolu yok maalesef. Tüm ebeveynler tecrübeyle öğreniyor. Her çocuk ve her tecrübe birbirinden farklı. Hatta kardeşler arasında bile bir sürü karakter, davranış, huy farkı olduğunu duyup deneyimlemişizdir. Dolayısıyla adım adım yavaş geçecek bir süreç olduğu için mecazi anlamda çocuğu iyi duymak ve görebilmek önemli..Çünkü büyürken hemen tüm dertlerini anlatmadıkları için  davranışlarıyla fazlasıyla ipucu verirler bunu görebilmek aslında mesela ‘’bana çocuğum bu cevabı verirken ne demek istiyor’’ u anlayabilmek oldukça önemli bir husus.

Anne babanın tutumunun çocuğun üzerindeki etkisi nedir?

Çocuklar bizim söylediklerimizi değil yaptıklarımızı yaparlar, iyi birer modelleyicilerdir. Ebeveyninin ne yaptıklarına bakarak sosyalleşir, ailenin sosyal yaşantısı, konuşulan konular, ekonomik durum, şartlar hepsi ailenin bireyi olan çocuğu da şüphesiz ki etkiler. Dolayısıyla anne babanın etkisi ,okuldan önceki en tartışmasız etkendir diyebilirim.

4591

Özellikle iki yaş sendromu yaşayan çocuklarla iletişim oldukça güç oluyor, bu konuda neler önerebilirsiniz?

Terrible Two ( 2 yaş sendromu ) birçok ailenin ürktüğü bir süreç bazı çocuklarda ciddi yaşandığı gibi bazılarında yumuşak geçişler de olabiliyor.Bu noktada çocuğun davranışlarıyla ,ona etiket yapıştırılması için doğru bir süreç değil ‘’çok huysuzsun’’ ‘’ neden sürekli ağlıyorsun’’ gibi.Çocuklar da farklı tepkiler verebilir bu normal çünkü bireysel farklılıklar var şunu demek istiyorum.Bazı çocuk bu süreçte inatçı,sürekli bir şey talep ederek ağlayan huzursuz geçirebilir.Bu süreçte çocukla güç oyunu oynamak yerine,onun dikkatini dağıtmak,farklı oyunlarla değişik konularda dikkatini çekmek,nesneleri betimleyerek hayal dünyasını geliştirmek faydalı olabilir. Örneğin; bak düt düt geçiyor demek yerine, kırmızı araba geniş caddeden geçiyor gibi…Bunları sürekli yapın anlamadıklarını düşünmeyin kelime hazinelerini bile etkili bir şekilde genişletirsiniz. Ağladığında sık sık ona sarılarak seni anlıyorum diyebilirsiniz sarılmak ve dokunmak sakinleştirici etki yapar.

Çocuğun dilinden -onun anlayabileceği şekilde- nasıl konuşuruz?

Çocuğun dünyası oyundur, her şeyi oyunla anlatmak hem kalıcı olur hem de ona ‘’yapma’’ demekten daha etkili bir yöntemdir, internetten çocuk şarkıları öğretebilir, eğer oyun oynayacağı bir alanı yoksa akranlarıyla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz, açık havaya çıkarmak hava şartları çok olumsuz olmadığı sürece uygundur. Biraz soğuğun olması da gerekli önlemleri aldığınız sürece hava değişikliği sağladığı için iyi gelebilir.

1502867109 16082017  4 Bebeklerle iletişim nasıl olmalı?

Göz teması kurabildikleri ölçüde onlar gibi oturarak onlara uyum sağlayarak daha etkili olabiliriz. Biz yetişkinler olarak ayakta durarak oyun kurmaya çalışmamız bir süre sonra bizim için de yorucu olacağı gibi kendimizi de zorlanmış hissederiz bir noktadan sonra bu enerjiyi çocuğa da veririz ki çocuk da sıkılarak ortamını değiştirir çünkü ilgisi dağılmış olur. Ben yetişkinlere kendilerini vererek onlarla oynamalarını tavsiye ediyorum onlara da iyi gelecektir tam anlamıyla bir terapi diyebilirim çocuklarla zaman geçirmek harika bir dünyaları olduğunu fark etmek yetişkinler için de yenileyici bir süreç.

Çocuk anne ve baba arasındaki ilişkiyi bazen zedeleyebiliyor, bu süreçte çiftler arası iletişim nasıl olmalı?

Bu genelde yeni doğum zamanında babanın, anne-bebek bağında dışarıda kalmasından bir de annenin hormonel olarak çocuğa her şeyden çok yönelmesiyle olabilir.Bunun bir süreç olduğu unutulmamalı ve çiftlerin ebeveyn olduklarını öğrenmeye başladıklarından itibaren birbirlerini bilinçlendirmeleri oldukça önemlidir.Baba,yeni doğum sürecinde böyle bir sürecin  normal olduğu bilincinde olması bu durumun daha yumuşak geçmesine olanak sağlar.Bir de 3-4 yaşlarında electra ve oedipius sendromları var.Bu süreçte kız çocuğu babaya düşkün oluyor anneyi dışlayabiliyor buna electra ,erkek çocuğun da anneye düşkün olup babayı anneden kıskanması da Oedipius .Bu süreçte anne babalar çocuklar etkilenecek diye birbirlerinden uzaklaşmamalılar bu süreç de diğer süreçler gibi normal..Çocuğun; anne babasının bir çift olarak görmesinin normal olduğunu öğrenecek kısa bir süre sonra bu da geçecektir.
168662 OVJQ5Q 845Kaygı problemi yaşayan çocuklara nasıl davranılmalı? Ebeveynler hangi durumlarda (hangi davranışları gözlemlediklerinde) size başvurmalı?

Çocuğun rutininin son 2-3 haftadır bozulmuş olması (ekstra bir hastalık,sınav dönemi,şiddetli ergenlik durumları hariç) örneğin;yemek yeme,uyku düzeni,kavgacı ya da tam tersi oldukça sessiz bir yapıya bürünmesi.Ani ve sık arkadaş değişimi,ufak tefek yalanlarda fark edilir oranda artış,daha önceden ilgi gösterdiği konularda ani ilgisizlik gibi durumlar olabilir.Aile bunları fark ettiğinde tepki vermemeli belli süre izledikten sonra çocuğun okulundan herhangi yeterli bir bilgi de alamıyorsa bir uzmana başvurabilirler.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

7 nisan

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Liv Hospital Check-up Uzmanı Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan: “Dünya genelinde sağlık farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 7 Nisan Dünya

Devamını oku...
hava temizleme

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak

Devamını oku...
koton

23 Nisan Neşesi yine Koton Kids’te!

Koton Kids, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan neşesine bayram özel koleksiyonuyla ortak oluyor. Bu özel

Devamını oku...

Mobil Menü