Uyku sorunları yaşayan çocuklar için çözümler

Betül Yaman, Yazarlar
cocuklarda uyku sorunları

İnsan yaşamının büyük bir çoğunluğunu kapsayan uyku, yaşamının kalitesini de etkiliyor. Araştırmalara göre her dört çocuktan birinde uyku bozukluğu görülüyor. Uyku sorunları içerisinde ise uykuya zor dalma, uyku düzensizlikleri, gece ortasında uyanma gibi sorunlar dikkat çekiyor. Peki uyku sorunu çeken çocuklarda nasıl bir yol izlenmeli? Yaş aralıklarına göre çocukların gün içerisinde ne kadar uyuması gerekiyor? Tüm bu soruların cevaplarını Psikolog Betül Yaman’dan dinledik.

 

çocuklarda uyku sorunları
Psikolog Betül Yaman

İnsan yaşamının üçte birini kapsayan uyku, insan yaşamının kalitesini de hayli etkiliyor. Yaşanılan uyku bozuklukları ise bu sürece olumsuz etki ediyor. Bir haftalık bebeğin gündüz sekiz gece ise sekiz saat 30 dakika uyuması gerekiyor. Üç-dört haftalık bir bebek ise gündüz altı saat 45 dakika gece ise sekiz saat 30 dakika uyuması gerektiği söyleniyor. Bir yaşındaki bir bebeğin ise gündüz iki saat 30 dakika gece ise 11 saat 30 dakika uyuması gerekiyor. Üç yaşında bir saate düşürülen gündüz uykuları dört yaşından sonra ise gerekli değil. Veriler genellikle ortalama uyku sürelerine işaret ederken bazı çocuklar daha az yada daha fazla uyuyor olabilir.

“Uykuya dalmada zorluk ve gece sık uyanma çocukluk döneminde en sık görülen uyku sorunları arasında”

Uyku sorunları başka hastalıkların habercisi olabilir

 

 

OF8OU60

Uyku sorunları, çocukluk döneminde ebeveynlerin sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Araştırmalar her dört çocuktan birinde  uyku bozukluğu görüldüğünü ortaya koyuyor. Uykuya zor dalma, uyku düzensizlikleri, gece ortasında uyanma, uykuda yürüme, uyku terörü, uyku apnesi, narkolepsi, gece korkuları, sabah zor uyanma, okulda uykulu olma, horlama, yatak ıslatma çocuklukta karşılaşılan uyku sorunlarıdır. Uykuya dalmada zorluk ve gece sık uyanma ise çocukluk döneminde en sık görülen uyku sorunları…Uyku sorunları farklı hastalıkların semptomları yani habercisi olabiliyor. İlaç kullanımı ve kaygı gibi faktörler ise uyku sorunlarını tetikleyebiliyor. Gece üç ve daha fazla uyanan çocuğun solunumla ilgili bir problemi olabilir. Geç saatlerde uyumak veya daha az uyku, uyku düzensizlikleri olan çocuklarda gündüz uyku hali ve dikkat dağınıklığına bağlı olarak akademik sorunlar, aşırı hareketlilik ve sinirlilik görülebilir. Uyku sırasında büyüme hormonu salgılandığı için az uyuyan ve uykusunu alamayan çocuğun boyu uzamayabilir. Ayrıca az uyku metabolizmayı yavaşlatıyor. Bu da metabolik sendroma neden olarak karın çevresinin yağlanıp genişlemesine neden olabilir.

çocuklarda uyku sorunları

Uyku bozukluklarının tıbbi bozukluklardan, uykuyu etkileyen çevresel etkenlerden, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğundan, depresyondan ayırt edilmesi gerekir. Çocuğun uykuya geçmesini bozan yanlış uyku pratikleri, ebeveynlerin çocuğu uykuya uygun şekilde hazırlayamamalarından kaynaklanmaktadır. Uyumadan önce çocukla oyun oynama, çocuk uyurken evde eğlenceli bir ortamın varlığı, çocuğu televizyon karşısında uyutmaya çalışmak, bebeği sallayarak uyutmak, ebeveynlerin gece çocuğu odasından alıp kendi yataklarına yatırması, çocuğun yanına uzanıp uykuya dalmasını beklemesi yanlış uyku pratiklerinden bazılarıdır.

Çocuklarda uyku sorununa çözüm önerileri

Uyku hijyeni önemli

 • Cocuklarda Uyku Sorunları 3Sağlıklı ve verimli bir uyku için uyku hijyeninin sağlanması önemlidir. Uyku hijyeni için çay ve kakaolu ürünlerden çocuğu uzak tutmak gerekir.
 • Çocuğun odasında elektronik araç (televizyon, tablet, bilgisayar, telefon vs.) bulundurulmamalıdır.
 • Akşam saatlerinde çocuğu uyarıcı yani eğlenceli ve hareketli oyunlardan kaçınmak gerekir.
 • Yatak sadece uyuma amaçlı kullanılmalı. Yatakta plan yapmak,  TV izlememek gerekir.
 • Üç yaşından sonra gündüz uykusunun bırakılması gerekir. Çocukların yüzde 70’i üç yaşından sonra gündüz uykusuna ihtiyaç duymaz.
 • Çocuğun, uyku düzeninin sağlanması için aynı saatte uyuyup sabah aynı saatte uyanması en doğrusudur.

 

Uyku öncesi rutinler çocuğu uykuya hazırlıyor

 • Cocuklarda Uyku Sorunu 4Gece boyunca çocuğun üç ve fazlası uyanması uyku sorunları kategorisinde değerlendirilebilir. Uzun sürerse çocuk doktoruna başvurmak ve detaylı bir tetkik yapılması gerekir.
 • Çocuğun bir yaş öncesinde odasını ayırmak gerekir.
 • Uykuya dalarken düzenli bir rutini olursa çocuğun uykuya dalması kolaylaşabilir. Örneğin, diş fırçalama, pijamalarını giyme, yanına yatmadan sevdiği bir hikaye okunabilir.
 • Çocuk, gece ağlayarak uyanıyorsa ve ebeveyni istiyorsa, ilk seferde iki dakika sonra, daha sonra beş dakika olarak gittikçe zaman aralığını açarak çocuğun kendi kendine yatıştırabilme kapasitesinin arttırılması gerekir.
 • Çocuğunuzun uyuduğu odanın ısısı ve ışığı da önemlidir. Isı ne sıcak ne soğuk olmalıdır. Beyaz ışık ise uykuyu ortadan kaldırıp uyanıklık durumuna neden olur.

Aileler kararlı ve tutarlı olmalı

 • UykuGece sürekli olarak anne-babanın yatağına gelen çocuğu kararlı ve tutarlı bir şekilde odasına götürülmeli. Çocuk uyuyana kadar yanında oturabilirsiniz.
 • Çocuğun eğer korkuları varsa (karanlıkta uyumak, odada güvende hissetmemek gibi) onu rahatlatmak için evi gezdirip bir tehlike olmadığı anlatabilirsiniz. Uykuya dalana kadar yanında oturabilirsiniz.
 • Haftayı bölümlere ayırarak her geceye yatma saati bölümü yapın. Çocuk problem çıkarmadan yattığında ise gülen yüz yada sevdiği bir çıkartmayı birlikte yapıştırabilirsiniz. Haftanın sonunda iyi bir sonuca ulaşmışsanız ona sevdiği bir ödülü verebilirsiniz.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

7 nisan

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Liv Hospital Check-up Uzmanı Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan: “Dünya genelinde sağlık farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 7 Nisan Dünya

Devamını oku...
hava temizleme

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak

Devamını oku...
koton

23 Nisan Neşesi yine Koton Kids’te!

Koton Kids, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan neşesine bayram özel koleksiyonuyla ortak oluyor. Bu özel

Devamını oku...

Mobil Menü