Tüm bunlar gerekli mi?

Nalan Güneş, Yazarlar
OFNNO

Bebeğini bekleyen sevgili anne adayı, biliyorum için kıpır kıpır; her şey eksiksiz ve çok da güzel olsun istiyorsun. İnternette dolaşan bebek alışverişi listelerini eksiksiz tamamlamaya çalışıyorsun değil mi? Ben de senin gibiydim inan. Şimdi arkana yaslan ve bu süreci geride bırakmış bir annenin önerilerini oku bakalım 🙂

Bebek için neler alınmalı?

 • Öncelikle bebeğin için alışveriş listesi hazırlarken bebeğinin hangi ayda doğacağını göz önünde bulundur. Vallahi “Giydiği haram, yediği helal” diye boşuna dememişler. Eğer sevgili minik, havanın güzel olduğu dönemde doğacaksa çıtçıtlı body’lerin yoğunlukta olduğu bir kıyafet hazırlığı yapmanı öneririm. 3-4 ayrı yenidoğan seti de alırsan inan ki yeter. Zaten inan sonrasında da insan kıyafet almaktan kendini alıkoyamıyor. Minik medilleri de bolca al. Kusmuklar için çok işe yarayacak.

20160116 155338 E1490381137427

 • Anakucağı denen şeyler var ya hah işte onlar maksimum 4 ay kullanılıyor. Ama bak uzun süre kullanabileceğin bir şey bulursan onu al. Ben 80 kiloya kadar taşıma kapasitesi olan ve bebek büyüyünce de sallanan koltuk işlevi gören Nuna Leaf anakucağını almıştım. Pek de memnun kalmıştım. Peki şart mı, inan değil! Karar senin.
 • Mutlaka al diyeceğim şeylerden biri reflü yastığı. Ah ne çok işime yaradı o minik şey. Hem bebeğin yan yatmasını kolaylaştırdı, hem de emme olayından sonra kusmalarını azalttı. Bir bak araştır, içine sinerse al mutlaka.
 • Buhar makinesi, sterilizatör gibi şeylerle hiç işim olmadı, vallahi almadığım için hiç pişman da olmadım. Lakin bebeğinin buhar makinesine ihtiyacı olan bir durumu olursa tabii doktorun önerecektir, aman ihmal etme.
 • Kamera ve telsiz konusunda çok kararsız kalıp sonrasında almama kararı vermiştim. İyi yapmışım, aferin bana 🙂
 • Bebeğinin kullanacağı biberon seçimini de ne olursun abartma. Avent’in yenidoğan biberon setini almıştım. İçinden dört ayrı biberon çıktı. Efe anne sütüyle beslendiği için bir tanesini bile eskitemedik. Yani bu süreci zamana bırak; süreç seni yönlendirir. Benim gibi biberon seti alma boşuna.
 • Beşik olayına ayrıca bir bebek odası yazısında detaylıca gireceğim. Lakin park yatak alıp memnun kalmayanlardanım ben. Sen iyice bir araştır. Kararını öyle ver. Bana kalırsa tek tarafı çıkabilen bebek karyolası alıp kendi yatağının yanında daya. Hoop mis gibi üç kişilik yatak olsun. Sen de gece uyanmalarında çok fazla helak olma. Lakin o park yatağa bebeği her uyandığında/uyuduğunda alıp geri koymak bel ağrısına neden oluyor. Kesin bilgi 🙂
 • Bebeğin henüz doğmadan evi oyuncakçı dükkanına çevirme benim gibi. Sonra insan niye bunlarla ilgilenmiyor diye gıcık oluyor. Sen bir iki ayı devir sonra zaten her yer oyuncak olacak.
 • Bebek küveti ve filesi almayı aman unutma.
 • Ayrıca alacağın deterjan, sabun, şampuan, pişik kremi, bebe yağı gibi ürünleri iyice araştır. Bu konuda verdiğin paraya acıma 🙂
 • Lütfen bir ateşölçer de almayı unutma. Hatta benim gibi ateşten korkuyorsan hem alından ya da kulaktan hem de kol altından ateş ölçen iki ayrı ateşölçer alabilirsin.
 • Bebek arabası konusu fazlaca seçenekli ve kafa karıştıran bir durum biliyorum. Her bütçeye uygun ürünler de var. Benim bu konudaki önerim bebeğinin güvenli ve konforlu olmasına ayrıca bebek arabasının kolay kapanabilmesine ve çok yer kaplamamasına özen göster.

Kendine neler almalısın?

IMG 0747 E1490380988979

 • Öncelikle ilk olarak lohusa pijaması/geceliği geliyor insanın aklına değil mi? Al onlardan sen, ama abartma. Mesela ben hastanede fotoğraf çekilirken güzel görüneyim diye aldığım o süslü beyaz geceliği hiç giymedim. Şans eseri LCW’da penye lohusa geceliklerine rastlamış ve iki tane almıştım. Emzirmek için de çıtçıtlı bir tasarımı vardı, öyle rahattı ki. Hastanede de onu giydim, hatta evde de çoook uzun süre üzerimdeydiler.
 • Doğum çantana ped koymak yerine Canped hasta bezine yer aç derim. Bana dua edeceksin, söz dinle 🙂
 • Bebek alışverişine çıkınca çılgınlar gibi alışveriş yapıyor insan biliyorum. Kendin için de yapacaksın bunları. Örneğin göğüs pedini manyak gibi kutularca almıştım. Sen bu hataya düşme. Süt akma olayı meme ucunun yapısıyla ilgiliymiş meğerse. Belki senin de sütün akmaz, akarsa alırsın nasılsa.
 • Süt pompası olayını bebeğin doğduktan sonraya bırak. Belki hiç kullanmayacaksın, belki gerek duymayacaksın. Bekle ve gör 🙂
 • Göğüs ucu kremi almayı sakın unutma. Bu konuda doktoruna danışabilirsin. Ben Lansinoh Lanolin kullanmıştım. Bu kremle birlikte Avent’in göğüs kalkanını da öneririm. Krem sürdükten sonra onu göğsüne kapatıyorsun ve krem kıyafetinle temas etmeyip göğsün hava aldığı için daha çabuk iyileşiyor.
 • Humana Steel Tea’yi sakın unutma. Kutularca içtim, faydasını da gördüm. Şu an kokusunu dahi duymak istemiyorum o başka 🙂

Aklına takılan şeyler olursa yaz bana olur mu canım anne adayı. Çok güzel, çok özelsin. İçinde yaşattığın bir can var ve tüm bu yazdıklarım olmasa da olur. Mutlu ol; sen mutlu olunca bebeğin de mutlu… Unutma 🙂

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü