Bebekler nasıl uyur? Bebek uyutma teknikleri

Nalan Güneş, Yazarlar
FB IMG 1452230339487 1

Herkese merhaba. Bu yazıyı yazmamın sebebi özellikle yeni annelerin uyku konusunda yaşadığı zorluklar. Nereden mi biliyorum, çünkü ben de o yollardan geçtim 🙂 Neler tecrübe ettim, nasıl uyuttum; gelin anlatayım. Bebek uyutma serüvenime hoş geldiniz 🙂

Öncelikle şunu kesinlikle kabullenelim. Lohusa kafası çok acayip bir şey. Hele ilk annelik tecrübede -ne kadar kitap okusan, araştırsan da- büyük bir bilinmezlik içinde gibi hissediyor insan. Sonra o minik insan bir başlıyor ağlamaya, inatla uyumamaya! Nasıl uyuyacak bu bebek?!

20160131 142003 768x1024

Bebekler neden uyumaz?

Uyku eğitimi, bebek uyutma teknikleri, beyaz gürültü, uyku uzmanları diye başlıyor google aramaları 🙂 Evet ben de yaptım. Sonra bir şekilde iç güdüne güvenmeyi öğreniyor insan. Bunu başaran ebeveyn doğru yoldadır, öncelikle onu söyleyeyim.

Bebeği uyuturken ben neler yaptım?

Henüz hamileyken okuduğuğm “Mahallenin en mutlu bebeği” isimli kitapta. İnsanoğlunun evrim sürecinde 12 aylık olan hamilelik sürecinin 9 aya indiğini. O ilk üç ayın da bu yüzden bebek için farklı ihtiyaçlara sebep olduğunu okumuştum. Yani özetle diyordu ki; bebek, doğduktan sonraki ilk üç ay anne karnı konforunu arar. Konfor da konfor olsa; sıkış tepiş 🙂 Ben böyle diyorum da bebekler demiyor tabi. Bu bilgiyi alınca hop bacakları sarmayan bir kundak, beyaz gürültü ve küçük popoya minik pışpışlar. İşte şahane üçlü!

IMG 20160227 202217 819x1024

Bebeklerde uykuyu kaçırmamak önemli!

İlk üç ayı geride bıraktık da bu sefer bugünün konforuna nasıl alışacak bu çocuk diye yine başladım araştırmaya. Neden, çünkü ilk taktik işe yaramıyordu. Bu sürede akışa bırakmaya başladım ama nedense kesinlikle kendi kendine dalmayı beceremiyordu uykuya. Engin araştırmalarımın birinde de “ikinci esnemeyi gördüyseniz artık çok geç” diye bir yazı okudum. Geldi mi bana bir aydınlanma! Bu püf noktası çok işime yaradı, mutlaka deneyin. Çünkü uyku geciktikçe, uykuya dalma süreci daha zor oluyor.

Çocuk öyle böyle büyüdü de az gezmedik bebek arabalarıyla, kanguruyla evi az mı süpürdük? Kanguru demişken, bence dışarıdaki konforundan çok bebeğin uykuya geçişi açısından daha büyük nimet. Alacaksanız mutlaka ergonomik olanları tercih edin.

Özetle söyleyeceklerim; önce bilinçlenin. Sonra uyku rutini oluşturun. Bebeğin ne istediğini zamanla çözüyor insan, e anneyiz sonuçta 🙂 En büyük püf nokta ise iç güdünüze güvenin. Uyku eğitimi falan hikaye.

Tüm bunler elbette benim kendi deneyimlerim, kesinlikle konunun uzmanı değilim. Fakat, bebeğinizi sırf uyku eğitimi vereceğim diye ağlatmayın olur mu?

Bol uykulu günler olsun.

Sevgiler

Bebek ve çocuklarda uyku düzeni sağlamanın püf noktaları

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

1663573257 Haber Go  Rselleri 303x178

Okullarda besin alerjisi ve astım riski

Alerjik hastalıklar okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Astım ve besin alerjisi bu hastalıklar içerisinde en sık rastlanan hastalıkları oluşturuyor.

Devamını oku...
1663516890 Grup Rafadan 303x178

Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuk kahkahaları

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında düzenlenen “Troya Kültür Yolu Festivali”nde çocuklar da birbirinden

Devamını oku...
Pritt

PRITT plastik içermeyen yeni ambalajında

Dünyanın ilk stick yapıştırıcı üreticisi Henkel, Pritt stick yapıştırıcılardan başlayarak tüketici yapıştırıcıları portföyünü plastik içermeyen yeni blister ambalajlarla global

Devamını oku...

Mobil Menü