Emzirme sürecini bitirmeye hazır mıyız?

Gülçin Acar
emzirme

Türlü emeklerle rayına oturtturduğum emzirme sürecine kızım 2 yaşındayken veda ettik. Ama o güne gelmeden birkaç ay öncesinde de dönem dönem kendime ‘acaba doğru zaman şimdi mi?’ diye sormuştum. Bu arada başka annelerin deneyimlerini okudum. İnternette bu sürecin yönetimiyle ilgili türlü yazılar, tavsiyeler ve yönlendirmeler var. Hatta toplumda da uzmanların çok önermediği yaygın birçok uygulama hala kullanılıyor. Her çocuk bambaşka bir dünya olduğu için doğru kararı annenin vereceğine zaten eminim. Bizim hikayemizde kilit nokta bunların hiçbirisi değildi. Tüm süreç ‘acaba doğru zaman şimdi mi?’ sorusundan ‘Gülçin asıl sen hazır mısın?’ sorusuna sormaya başladığımda başka bir yola girdi.

Ah bu annelik. Bitmeyen vicdan azapları… Uzaktan insanlar güzel akıllar verir. Eğitimciler, uzmanlar çok objektif yorumlar yapar. Ama işte o ilk haberi aldığın andan doğuma, ardından bin bir endişelerle büyütme serüvenine giren anne bazen bu kadar objektif ve uzaktan kendine bakamıyor. Ben de o annelerden biriydim. Özellikle kızım 20 aylık civarı olduğunda emzirme sürecini bitirme fikrini ara ara düşünmeye başladım. Neden mi? Çünkü aşırı yorulmuştum.

Screenshot 20220402 092211 706x1024
Son birkaç ay emzirme düzenim çok yıpratıcıydı

Çünkü rutine oturmuş bir düzenimiz yoktu. Üç öğün yemek ve ara öğünlerinin dışında aklına ne zaman eserse emmek istiyordu. Gece çok uyanıyordu ve emmek istiyordu. Kızımla kaliteli vakit geçirmek de zorlanıyordum. Çünkü koltuğa oturduğum anda aklına emmek geliyordu. Ailemizin diğer üyeleriyle geçirdiği keyifli vakti birlikte geçiremeye başlamıştık. Tabii ki bir buçuk yaşını geçmiş bir çocuğu yeni doğan gibi emzirmek neredeyse imkansız. Ama Bilge inat ediyordu. Belli ki sadece karın doyurmak değildi onun için.

Tabii güzel yönleri de vardı. İlk olarak o dönem sakinleştirmede kullanıyordum ve bunun konforundan çok memnundum. İkinci olarak emzirmek demek sadece çocuğu doyurmak değildir. Çok farklı şekillerde yapılabilir ancak aynı zamanda bir bağ kurmanıza da olanak sağlayan duygusal bir boyutu da vardı. Kızımın vereceği tepkiden, yaşayabileceğimiz zorluklardan çekindiğim için bir süre daha erteleme kararı alarak 24. aya kadar geldik.

Anne yeterince emin mi?

Geçtiğimiz Ağustos ayının başında tatile gittik. Ve orada Bilge rahatsızlandı. O süreci de buraya yazmıştım. Orada hastalık dolayısıyla iştahının tamamen gitmesi nedeniyle aktif bir şekilde emzirdim. Çünkü bilmediğim bir ortamda, en yakın hastanenin bir saat uzaklıkta olduğu tatil köyünde bildiğim yol bana çok konforlu geldi. Tabii bacaklarıma giren kramplar, vücudumda nedensiz artan morluklar, sürekli yorgunluk hissi artık hayatımı çok zorlamaya başladı. İstanbul’a döndük. Çocuk doktorumuza rutin kontrole gittik. O gün arabada son kez emzirdim Bilge’yi. Fiziksel ve ruhsal olarak çok yorulmuştum. Artık 24 aylıktı. Bilge belki de zaten buna hazırdı. Ben de o gün o arabada o kararı aldım. Dönüş yolunda da, eve geldiğimizde de Bilge bir daha emmek istemedi. Akşam babası uyuttu ve hiç zorlanmadık. Gece uyandığında da babası ilgilendi.

Ertesi gün kahvaltı sonrası rutine dönüşen emme saatinde aklına geldi ve birkaç kez söyledi. Ben de şöyle bir yol buldum. Bilge’nin doğum gününe çok az zaman kalmıştı. Ona artık büyüdüğünü, yakında doğum günü olacağını, ona birçok balon aldığımızı, pasta üfleyeceğimizi ve büyüdüğünü kutlayacağımızı söyledim. Çok motive oldu. O gün birkaç kere emme talebiyle geldiğinde bu cümleleri kurarak talebini geri çevirdim. O da pasta üfleyeceği, balonlar geleceği için çok mutluydu. Birkaç gün içinde doğum günü oldu. Sözümü tutmuştuk. Ardından balonları ve süsleri kaldırmadık. O hafta içinde birkaç kere daha emmek istiyorum dedi ama ağlama boyutuna bile gitmeden çözdük. Zaten dördüncü güne geldiğimizde artık istemedi bile.

Evet sevgili anne,

Bazen de bu kadar kolay. Bu noktaya gelene kadar bence kendine sorman gereken ilk soru, zamanı geldi mi? Ve anne olarak sen bu serüveni bitirmeye hazır mısın? Ben bu soruları kendime birkaç ayrı dönemde sordum. Ama gerçekten içime sinen zamanda aksiyona geçtim. Ve çok kolay bir şekilde bu süreci sonlandırdım. Herkese aynı kolaylığı diliyorum.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/yazarlar/gulcin-acar/cocuklu-ilk-tatilde-yanimiza-neler-almaliyiz/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

1663573257 Haber Go  Rselleri 303x178

Okullarda besin alerjisi ve astım riski

Alerjik hastalıklar okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Astım ve besin alerjisi bu hastalıklar içerisinde en sık rastlanan hastalıkları oluşturuyor.

Devamını oku...
1663516890 Grup Rafadan 303x178

Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuk kahkahaları

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında düzenlenen “Troya Kültür Yolu Festivali”nde çocuklar da birbirinden

Devamını oku...
Pritt

PRITT plastik içermeyen yeni ambalajında

Dünyanın ilk stick yapıştırıcı üreticisi Henkel, Pritt stick yapıştırıcılardan başlayarak tüketici yapıştırıcıları portföyünü plastik içermeyen yeni blister ambalajlarla global

Devamını oku...

Mobil Menü