Çocuklu tatil deneyimi: Buna da şükür

Gülçin Acar
tatil

Antalya’da her şey dahil bir otel. Deniz, güneş, kumsal ve güzel kokteyller… Bir de 2 yaş sendromuna girmiş ve hafif nezle olmuş bir bebe. Bazı anları çok zor olsa da günün sonunda buna da şükür diyor ve ‘güzel geçti’ hanemize ekliyoruz bu tatili. Hazırsanız çekirdek aile olarak ilk tatil deneyimimizi anlatmaya başlıyorum.

Ağustos ayının ikinci haftasına Antalya’da her şey dahil bir otelde tatil planımızı yaptık. Tabii bebekle yapılan her ilk etkinlikte olduğu gibi birçok konu bizi aynı zamanda kaygılandırıyordu. Neden derseniz kısaca anlatayım. İlk olarak araba yolculuklarında asla durmayan bir kızım var. Antalya’ya gitmek için iki araba yolculuğu yapmamız gerekiyordu. Ve tabii uçak! O konuyla ilgili hiçbir deneyimimiz yoktu. İkincisi hava değişikliği nasıl etkiler çekincesi yaşıyorduk.

Yolculuk öncesi hazırlıklar

Bavula ek olarak ben yanıma öğle yemeğini aldım. Ne olur ne olmaz diye bir çeşit çorba (tabii ki en favori olanını) ve biber dolması yapıp termosuna koydum. Aperatif olarak ise severek tükettiği Humm Organic markasının bisküvisinden aldım. Bisküviyi tamamen oyalamak amacıyla almıştım ama neden sadece bir paketini yanıma aldım bilmiyorum. Siz bence elinizi korkak alıştırmayın. Ve yanınıza salatalık, elma, armut gibi sebze meyveler alırsanız özellikle uçağı beklerken bebeğinizi oyalamaya yardımcı olur diye düşünüyorum. Ben aceleden unutmuşum. Son olarak ise uçakta oyalayabilmek adına ilk defa göreceği hareketli kitap ve sticker kitabı aldım. Uçakta uyudu ancak tüm tatil boyunca bu kitaplar oyalamada çok işe yaradı. Tabii eve dönmeden çoktan yırtılmışlardı. Otele giriş yaptığımızda yemek saatine daha vardı. Kızım çorbayı içti bu süreçte. Dolayısıyla iyi ki yemek hazırlamışım dedim.

IMG 20210811 203435 1024x768
Bavulda kesinlikle neler olmalı?

Kesinlikle bir calpol ve ateş ölçer olmalı sevgili anne. Cold mix ile yeni tanıştık eğer varsa onu da at bavula. Günde birkaç kez denize havuza gideceğini ve yemeklerde kesin üstüne bir şey dökeceğini de hesaba katarak bol zıbın, tişört ve şort ekle listeye. Hava değişimine bağlı burnu tıkanabilir. Ne olur ne olmaz birkaç tane serum fizyolojikte çantada durabilir. Tabii olmazsa olmaz güneş kremi. Ben Trukid kullandım ve aşırı memnun kaldım. Bir de çocuğunuzun uyku saatlerini de göz önünde bulundurarak yemek termosunu ve kapaklı bir plastik kabı da yanınızda götürebilirsiniz. Böylece denize giderken meyve taşımak ya da öğle uykusunda çorba alabilmek de mümkün oluyor.

Yolculuk başlasın 

Gidiş yolunda genelde uyudu Bilge. Çünkü sabah çok erken kalkmıştı. Uçak saati tam öğle uyku saatiydi henüz kalkış gerçekleşmeden memede uyuya kaldı ve sorunsuz bir uçak yolculuğu yaptık. Otele girişten sonra biraz dinlenmek adına hepimiz uyuduk ve kalktığımızda kızımın alnının sıcaklığını fark ettim. Ateşini ölçtüm. O da ne! 38.4! Hemen calpol verdim ve soğuk su kompresi yaparak yarım saat içinde ateşini düşürdük. Ama içimize bir kaygı düşmüştü. Bilmediğimiz bir yerdeydik. Ve kızımız bir kere menenjit aşısı olduktan sonra ateşlenmişti. Ateş konusunda çok deneyimsizdik. Tabii bu düşüncelerin arasında bir soğukkanlılıkta geliyor insana. Ateşi düşürdük. Kızımın keyfi yerindeydi. İyi düşünerek birinci günü noktaladık. Açıkçası her gün ufak tefek rahatsızlıklar yaşadı Bilge. En sonunda ise öksürük ve burun akıntısı da başladı. Bunu da ilk defa yaşıyorduk. Birkaç kere Antalya’da doktora götürmeyi düşündük. Ancak bir saat uzaklıktaydı hastane. Biz de İstanbul’daki doktorumuzu aradık ve hava değişikliği nedeniyle normal olduğunu söyledi. Tabii keşke hastalık hiç olmasaydı ama başlıkta da dediğimiz gibi buna da şükür dedik. Çünkü ciddi bir noktaya gitmedi. Genel olarak keyfi yerindeydi. Denize, havuza girdi. Oyun alanında bol bol oynadı. Biz ise her güne kaygılı başlayıp yok ya yarına daha iyi olacak gibi diyerek bitirdik.

Tatilde yaşadığımız en büyük sorun

Kesinlikle iştahsızlıktı. Bırakın makarnayı patates kızartması bile yemedi. Çok kısıtlı bir menüyle 7 günü geçirdik. Bunu hastalığa bağladık. Bir de pandemi çocuğu olması nedeniyle dışarıda yemek yemeyi hiç bilmiyordu. Bu konuda önyargılı olduğunu da gözlemledik.

Yaşasın tatil

Tüm olumsuzlukların yanında tatil güzeldi. Açıkçası bize iyi geldi. Çocuklu hayat zaten bir noktada her şeye hazırlıklı olmayı da beraberinde getiriyor. Biz de biraz daha idman yaptık diyebiliriz. Ayrıca oyalanabileceği çok fazla alan olması, oyunla dolu saatler geçirmesi, güzel yorulması nedeniyle güzel uyuması da güzeldi. Tabii çekirdek aile olarak gittiğinizde sırayla bebekle ilgilenip keyif kısmında tek oluyorsunuz. Ne diyelim buna da şükür. 🙂

Sizin tatiliniz nasıl geçti? Deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Cocuk Ve Aile 1 303x178

Mutlu ve güçlü çocuk yetiştirmek için 7 ipucu

Mutlu, başarılı ve hayatın getirdiği zorluklara karşı güçlü bir şekilde durabilen çocuklar yetiştirmek tüm ebeveynlerin ortak arzuları arasında yer

Devamını oku...
Uzay Sergisi

Yarı yıl tatiline renk katacak: NASA Uzay Sergisi

HUPALUPAEXPO tarafından Türkiye’ye getirilen NASA Uzay Sergisi, yarı yıl tatilinde aileleri Metropol İstanbul’a bekliyor. Sergi 7’den 70’e herkesi tarihsel

Devamını oku...
Bebek Gogus Hastalik 3 303x178

Bebeğimin göğsünden hırıltılar geliyor

Yeni bebek sahibi olan anne-babalar doğal olarak bu ilk tecrübelerinde daha pimpirikli olabiliyor. Çevrelerinde bazen abartılı bulunsa bile fazlaca

Devamını oku...

Mobil Menü