Anne sütünü arttırmak için öneriler

Gülçin Acar
arttırmak

Anneliğin en mucizevi olaylarından birisi de o minicik bebeği doyurmak için vücudunuzun süt üretmesi… Biz büyülü bu anı yaşadıktan çok kısa bir süre sonra, daha hastaneden çıkmadan meme reddi yaşamaya başladık. Üstüne bebeğimin sarılık değerlerinin yüksek çıkması nedeniyle anne sütünü alması daha da önem kazandı benim için. Ama sütün artması için de bebeğin emmesi gerekiyor. Bu noktada iki seçeneğim vardı. Ya bebeğimi emziremiyorken bile sütümü arttırmaya yönelecektim ya da mamayla devam edecektik. Ben formül mama vereceksem bile bunun son seçenek olmasına karar verdim. Ve bebeğim meme reddi yaşarken sütümü arttırmak için neler yapabileceğimi araştırmaya başladım.

Anne sütü mucizesi

Anne sütü… İçerisinde protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve bağışıklık sistemi koruyucu bileşenleriyle bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir doğa mucizesi. Ben doğum yaptığım güne kadar bu konuyu hiç düşünmedim. Hatta sütüm olursa bebeğim emer yoksa da çok üzülmeyeceğim formül mamalarla devam ederim diye düşünen bir anneydim. Ama doğumdan sonra bu fikrim tamamıyla değişti. Zaten artık doktorundan yeni doğan hemşiresine kadar size bu bilinç aşılanmaya çalışıyor. Bende hastaneden çıkarken bu bilince sahiptim ve sütümü arttırma yollarını düşünmeye başlamıştım.

Bu arada anne sütünün faydalarını okumak isterseniz; https://www.bebegimleyasam.com/bebek/anne-sutunun-8-mucizevi-faydasi/

Emzirme destek sistemiyle meme reddini önlemeye çalışmak

Doğumdan sonra ağız sütü olarak da bilinen kolostrum sütü geldi. İlk saatlerde hemşirelerin de desteğiyle bebeğimi emzirmeyi başardım. Ancak akşam ne olduysa bebek emmeyi kabul etmedi. Uzun uğraşlar sonucunda bir türlü emziremeyince o gece formül mama vermek zorunda kaldık. Ertesi gün de maalesef emzirme konusunda bir istikrar sağlayamamıştık. Bebeğim çoğunlukla memeyi tutmayı reddediyordu. Ve kendini geriye atıyordu. Bizimle ilgilenen yeni doğan hemşiresi emzirme destek sistemi adı verilen sistemi denememizi önerdi. Bu sistemde iğnesiz bir enjektör, ince bir beslenme sondası gerekiyor. Enjektöre mama ya da sütü çekiyorsunuz. Emzirme pozisyonunda tutup bebeği bu sondadan geçen sütle besliyorsunuz. Burada amaç bebeğin memeye alışmasını sağlamak. Hatta o sonda aracılığıyla beslenirken memeyi emmesini de deneyebiliyorsunuz. Bunu o süreçte mamayla yapmak zorunda kaldık. Çünkü henüz sağıp verebileceğim bir sütüm yoktu.  Hastaneden çıkacağımız gün bir de bebeğimin sarılık değerlerinin yüksek olduğunu ve bol bol anne sütü alması gerektiğini söylediler. Çok fena kenara sıkışmıştım. Lohusalık depresyonuna el sallayan bir anne, meme reddi yaşayan ama sarılık değerleri nedeniyle de anne sütü alması gereken bir bebe…

İlk olarak yol haritası belirledim
BFNQ5932 1 1024x768

Eve gelince çok ağladım. Hem doktorun hem de yeni doğan hemşirelerin yönlendirmesi nedeniyle bebeğime formül mama vermek istemiyordum. Tekrar emzirme destek sistemini denedik ama başarılı olamıyorduk. Bu noktada biraz araştırma yapmaya karar verdim. Kendime bir yol haritası hazırladım. İlk olarak sakin kalmayı başarmam gerekiyordu tabii. Çünkü hali hazırda üç gün önce doğum yapmış tazecik bir anneydim.

Anne sütünü arttırmak için neler yaptım?
  • İster bir yudum gelsin ister o da gelmesin üç saatte bir 10-15 dakika arası süt sağma makinesiyle sağım yaptım.
  • Yaklaşık 3 litre kesinlikle su içtim.
  • Bol yeşillik tükettim.
  • Yumurta, kırmızı et gibi besinleri tükettim.
  • Ayrıca bulgur ve tahin benim iki favori ürünümdü.
  • Ve en önemli madde. Bulduğum her fırsatta uyudum. Bu da sütümü arttırmaya çalışırken etkisini gördüğümü düşündüğüm konulardan birisi.
  • Rezene, papatya, kimyondan oluşan bir çayı da her gün tüketiyordum.
  • Her gün sıcak duş kesinlikle annelere tavsiyemdir.
Sağım yapma konusuna dikkat

Burada sağım yapma konusunun tekrar altını çizmek istiyorum. Çünkü gündüzleri bir şekilde halletsek de geceler hali hazırda zorlayıcı olabiliyor. İki saatte bir bebeğini beslemek için kalkarken bir de süt sağmak için kalkmak gerçekten bazen çok yorucuydu. Uyku çok tatlı gelebiliyor. Ama unutmayın ki vücudunuza birkaç saatte bir süt üretmesi konusunda mesaj göndermelisiniz. Siz saat aralıklarını uzattıkça vücudunuz da ona göre daha az üretime geçiyor. Evet, çok zor olabiliyor bazen. Ama başarabilirsiniz.

Bu süreçte etrafa değil bebeğinize odaklanın

Ben doğumdan sonra ikinci gün süt sağma makinesi kullanmaya başladım. Eve kendi düzeninize geçtiğinizde sütünüz de artmaya başlıyor. O dönem bebeğimi emziremesem de biberonla anne sütü verdiğim için kendimi mutlu hissediyordum. Yani çoğunlukla… Çünkü her gelenin ilk sorusu “Emiyor mu?” benim cevabımın arkasından ise “Aa biberona alıştırma” oluyordu. Bu süreçte kimseye ağzıma geleni saymadığım için kendimi tebrik ediyorum. Bizim meme reddi durumumuz 40 günden fazla sürdü. Meme reddi durumu bittikten sonra ise emzirmediğim göğsümü sağarak bu rutine devam ettim.

IMG 1100 1 768x1024
Meme reddini nasıl aştım?

Emzirme destek sistemini denedim. Güvenli bağlanma için gerekli koşulları sağlayıp bunu da denedim. Farklı emzirme pozisyonlarını denedim. Bu noktada iki şey bana olumlu katkı sağladı. Biri silikon meme ucu. Diğeriyse dans. 🙂 Şaka yapmıyorum. Kızımı kucağıma alıp saçma sapan hoplayıp zıpladığımda kızım memeyi kabul ediyordu. Bu şekilde neredeyse 2 buçuk aylıkken ilk kez meme almaya başladı. Silikon meme ucunu da dört aylıkken bıraktık ve yolumuza devam ettik. Bu arada ben bu süreçte Medela Calma Biberon’u tercih ettim. Normal biberonlarda bebek hiçbir çaba göstermeden sütü içiyor bunun da emme refleksine olumsuz bir katkı sağlayacağı aşikar. Bebeğim kolaya alışmasını istemediğim için bu biberonu tercih ettim. Medela’da da bebek sütü içebilmek için tıpkı memede olduğu gibi vakum hareketini gerçekleştirmek zorunda. Bu sorunu yaşayan annelere gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Son durum

O günden sonra şükür ki bir daha meme reddi yaşamadık. Altı ay sadece anne sütüyle bebeğimi besledim. Şu anda 17 aylık ve herhangi bir sıkıntı yaşamazsak iki yaşına kadar bu süreci devam ettirme niyetindeyim.

2 yorum Anne sütünü arttırmak için öneriler

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Sebamed Baby

Bebeklerin cildini güneşe karşı da korumak gerek!

Bebek ve çocukların cildi daha narin ve ince olduğu için güneş ışınlarından daha kolay etkilenebiliyor. Klinik ve dermatolojik olarak

Devamını oku...
Maya Karantina'da

Bir çocuğun gözünden pandemi: Maya Karantina’da

O gün de tıpkı diğer günler gibi başlamıştı. Maya ve arkadaşları bir doğum günü partisini, heyecanla, ince ince planlıyor;

Devamını oku...
seçici yemek problemi

Çocuklarda “seçici yeme problemi”

Her öğün saatinde yaşanan gerginlik, tüm odağın çocuğun üzerinde olması ve çocuğu yemeye zorlama tutumu, ebeveynleri içinden çıkılamaz bir

Devamını oku...

Mobil Menü