Çocuklarda alt ıslatma (Enürezis)

Betül Yaman, Yazarlar
23022017 5

471 300x20018-20 aylıktan itibaren tuvalet eğitimi önemli bir gelişim görevidir. Tuvalet eğitimi için en doğru zaman çocuğun hazır olduğu zamandır. Çocuk, genellikle 2 – 2,5 yaş civarında gündüz idrarını tutabilirken, gece idrarını tutma kontrolünü yaklaşık 3,5- 4 yaşında sağlayabilir. Çocuğun tuvalet alışkanlığı edinebilmesi için yeterli zihinsel ve bedensel gelişime sahip olması gerekir. Bağırsak kontrolünü sağlaması 4 yaşa sürerken, idrar kesesi kontrolünü sağlaması 5 yaşa kadar sürebilir.

Çocuğun alt ıslatmasını sorun olarak tanımlayabilmek için, istemsiz olarak ya da isteyerek, yatağa ya da giysilerine, yineleyen işeme davranışının olması, üç ay boyunca en az haftada iki kez yaşanıyor olması, toplumsal açıdan sorun yaratması ve kronolojik yaşının en az 5 olması gerekmektedir. Ayrıca alt ıslatmanın başka tıbbi bir hastalıktan (örneğin; diyabet) veya ilaç kullanımından bağımsız olmalıdır. 5 yaş sonrasında alt ıslatma devam ediyorsa bir çocuk doktoruna başvurulması gerekir. Alt ıslatma (Enürezis), yalnızca gece uykusu sırasında idrar kaçırma, yalnızca uyanık olunduğu saatlerde idrar kaçırma veya ikisinin birleşimi şeklinde görülebilir. Enürezisi olan çocuklar genellikle derin uykulu ve zor uyandırılan çocuklardır. Tedavisinde genellikle davranışçı yöntemler ve ilaç tedavisi kullanılır. Enüretik alarmlar ise doktorlar tarafından verilen uyumun zor ve başarısının yüksek olduğu tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde, elektrolitik prensiplerle çalışan alarm aletleri kullanılmaktadır. Çocuk ıslanır ıslanmaz alarm zili çalar ve çocuk uyanır. Böylece işenen ilk bir kaç damla ile uyandırılıp tuvalete yetişmesine olanak sağlanır.

Alt ıslatmanın psikolojik kökenli sebeplerini incelemek gerekirse; tuvalet eğitimine erken başlanması, uygun olmayan tuvalet eğitimi, tuvalet eğitiminde sert ve cezalandırıcı tutumlar, kardeş kıskançlığı, yakınını kaybetme gibi travmatik yaşam deneyimleri, okula başlama, okul değiştirme, aile içinde geçimsizlikler, boşanma süreci gibi olaylar bulunmaktadır.

OFLIR90 200x300Ailelere öneriler 

 • Çocuk doktoruyla beraber fizyolojik nedenlerden olan alt ıslatmaları seçeneklerden kaldırın (ilaçlar ve tıbbi rahatsızlıklar).
 • Sıvı kısıtlaması, Enürezis tedavisinde hemen her hastaya ilk olarak tavsiye edilen seçeneklerden biridir. Özellikle gün içinde kafeinli içeceklerden uzak durulması gerekir.
 • Çocuğun gece altını ıslattığı saatler belirlenip hemen öncesinde çocuk uyandırılarak tuvalete gitmesi sağlanabilir. Burada çocuğun yarı uyur yarı uyanık vaziyette değil tam uyanık ve bilinçli olmasının önemi vardır.
 • Çocuğa yaşına uygun sorumluluklar verilebilir. Örneğin, alt ıslattığı zamanlarda çarşafını ve giysilerini kirliye atma gibi. Cezalandırıcı bir tutum sergilenmemelidir.
 • Kuru kalınan zamanlar için ödüllendirilebilir. Çocuğunuzla birlikte pano hazırlayıp kuru kalktığı her gün için yıldız yada kendi seçtiği stickerları yapıştırıp, önceden belirlenmiş belli bir sayıya ulaştığında daha büyük bir ödül verilebilir. Örneğin; birlikte sinemaya gitmek gibi.
 • Empati yaparak ve neşeli bir şekilde çocuğa gün içinde tuvalet ihtiyacını hatırlatın.
 • Çocuğunuza yaşına uygun olarak ve yapabildiğiniz kadar çok şey üzerinde kontrol sağlamasına imkan verin. Örneğin bardağının rengini seçmesine veya hangi çorabı giyeceğini karar vermesi gibi.
 • Çocuğunuzla onda stres ve kaygı yaratan durumlar hakkında konuşun.
 • Alt ıslatma problemine karşı destekleyici olun ve olumlu bir tutum sergileyin.
 • Hayal kırıklığınızı kontrol altına alın. Ebeveynlerin öfke patlamaları anlaşılır olsada çocuğun kaygısını arttıracak ve problemi daha kötü bir hale getirecektir.
 • Fizyolojik nedenler ortadan kaldırıldığında alt ıslatma hala devam ediyorsa psikolojik kökenlidir. Bunun için bir Uzman’a danışmanız doğru olacaktır.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

başarısı

Çocukların başarısı gayretiyle ölçülmeli

Yaşamın her anı ve her yaşında belirlediğimiz hedeflere ulaşma gayreti içinde yaşarız. Bu hedefler bir çocuk için bisiklet sürebilmek

Devamını oku...
SPX

SPX ailelere özel karne hediyesi önerileri sunuyor

Yeni eğitim-öğretim yılına girilmesinden bu yana sınavlarla ve stresle mücadele eden çocuklar için sömestr tatili heyecanı başlıyor. Minik öğrencilerin

Devamını oku...
Close Up Pregnant Woman Sitting 303x178

35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Günümüzde giderek daha fazla kadın, gebelik planlarını ileri yaşlara erteleme eğiliminde oluyor. Çünkü kişiler, aile yaşamına geç başlama arzusu,

Devamını oku...

Mobil Menü