“Mastit olmadan yetiş bacım”

Büşra Oğuz, Yazarlar
WhatsApp Image    at

Eğer emzirme ve mastit hikayemi okuyan hamile ya da emzirmede sorun yaşayan bir anneyse; emin ol kimse kötü hikayesini anlatmaz. Herkes muhteşem anne. Ben anlatıyorum ve yine de muhteşemim. Hepsine gülümse ve geç. Sakın sinirlerini bozma. Sinir yaramıyor bu ikizlerdeki sisteme. 

Bebek doğmuş, lohusalık başa vurmuş ve her kafadan bir ses çıkmaya başlamıştı. Daha hastanede kapıdan giren “sütün var mı” diye soruyor, ben olmadığı halde “var” diyordum. Niye? Çünkü “yok deme yok olur” demişler, taze anneye zehri vermişlerdi. Süt ve meme konusunda hurafeler ya da deneyimler çok. Haliyle ben daha sezaryenden yeni çıkmış, dik oturamıyorken dahi emzirme guruları hikayelerini anlatmaya başlamıştı. Sütüyle sütlaç yapanlar, tarihi geçmesin diye kediye köpeğe verenler, banyoda karşı duvara fışkırtanlar… Bitmiyor hikayeler. Ben de diyorum “E şahane kolaymış o zaman”, oysa daha hiçbir şey bilmiyormuşum. 


İlk gece olanlar

Kızım ilk gece o kadar çok ağladı ki bir terslik olduğu aşikardı. Bebek hemşiresi “mama verelim” dediğinde “1 günlük bebeğe mama mı verilir” diyecek kadar doğal anne olma kitaplarından kodlanmış ve kızımı resmen aç bırakmışım. Yapmayın. Mama içse de süt gelecekse geliyor. Mamayla da büyüyen büyüyor. Anne sütünün bir damlasi bile şifa zaten. Önemli olan o doysun… Anneler psikolojik bu kadar yıpratılmasın.

Kızımı aç bırakmışım farketmeden

O ilk gece sabaha kadar kucağımda tuttum. Ik dedi emzirdim, gık dedi emzirdim. Sabaha kadar kucağımda sakinleştirdim. Ama gel gör ki zalım süt hala inmemişti. Dahası ben bunun farkında değildim, çünkü ilk bebeğimdi. “Eee ben ne emzirdim” dedim hemsireye, “süt var, süt olmasa memeyi atar ama az, bebeğin de henüz çenesi çok zayıf” dedi. Eee millet şakır şakır emziriyordu. Banyo fayanslarını yıkıyorlardı, ne bu şimdi? 

Mastit hikayem…

Kahveler hazırsa, mastit hikayem şimdi başlıyor. Hastanede mama verdirmeden, sürekli ama sürekli misafirleri odaya almamayı göze alacak kadar çok, ağrılarım olmasın diye emzirme yastığını vücudumdan bir parça yapmış olarak 2 günü geçirdik ve kendimizi eve attık. Ben müthiş yorgun hissediyorum, annem kesinlikle mama vermemiz gerektiğini söylüyor bense emzireceğim diye tutturuyorum. Kızım ağlıyor…

“Ameliyatlısın, dinlen, sütün gelecek mama verelim, sarılık olur” dedi annem. Boynumu büktüm, tamam dedim. İnanilmaz suçlu hissediyordum. Hemen biberonu kaynatıp mamayı yaptık. Kızım uyudu. Ben beşiğe bakakaldım. Günlerdir aç bırakmışım dedim ve ağladım. Sonra uyandı emzirdim. Ağladım. Kızım emerken cok huzurluydu, ama ben çok üzgünüm. Sütüm yoktu! Önce emzirme sonra mama temposuyla 2 gün geçti. O sırada bir akrabamdan süt arttırıcı damla takviyesi bilgisi geldi. Kullandım. Annem şahane şerbetler, kompostolar yaptı içtim. Helva yaptı, yedim. Soğan dediler yedim, su dediler içtim. Yok süt yoktu. Balkonda tüm aile otururken, bir anda ağlamaya başladım. “Kizim bana bağlanmayacak, mama veriyorum” ne kadar büyük saçmalık… Ah o kitaplar ah o instagramdaki muhteşem görünen anneler. Anneyle bebek arasındaki bağ yalnızca süt değil ki…

Göğsüm balon gibi şişti

O sabah annemle salonda otururken bir anda göğsüm şişti. Baloooonnnn giiiibiii. Veee şakır şakır sütler akmaya başladı. Kızım emdi doydu ama süt bitmedi. Ve benim bir pompam yoktu. Pompa hiç aklıma bile gelmemişti. Fazlası geri gitmez miydi? Gitmiyormuş.
 
Günler geçiyor ben sadece emziriyordum. Müthiş bir acıydı ama emzirirken yaşadığım. Damarlarım belirgin. Ooo sütüm var hepsi ondan diye motiveyim. Ve doktor kontrolünde kızımın kilo almadığı ortaya çıkıyor. “Sütün yetmiyor olabilir” diyor doktorumuz ve mamaya geri dönüyoruz. Mama ve anne sütü olarak beslenmeye devam edince, göğsümde kitleler farkettim sonra. Saatler ilerledikce şişiyor. Göğüs kızarmayacak onu biliyorum. Ama kitleleri normal sanıyorum. Ve pompa yapıyorum kitleler dağılsın diye. Öyle diyor çünkü hastanedeki uzmanlar. 
Sonra bir sabah kolumun ve göğsümün acısıyla uyandım. Diş apsesi yanında hiç! Öyle bir ağrı. Kolumu açamıyorum ki pijamamı çıkarayım… Kızımı zaten kucağıma alamıyorum. Eşimse “noluyooo” der gibi yüzüme bakıyor. Göğsümün bir kısmı kipkirmizi. Hemen hastaneye gidiyoruz. Acilde antibiyotik ve ağrı kesici veriliyor hemen uyuyorum. Kızım hastaneyi inletiyor. İstemesem de kucağıma yatırıyorum ikimiz de uyuyoruz. Hastaneden çıktığımda ağrım yok ama birkaç saat sonra sıtma titremesi başlıyor. Ateşleniyorum ilaç içiyorum. 

Günler geçti benim mastit geçmedi

Antibiyotik icerken emzirmek içime sinmiyor. Sütü pompa yapıp döküyorum. Günler ilerliyor ilaçlar içiliyor ama mastit geçmiyor. Ve ben hep pompa yapıyorum. Geçmiyor, geçmiyor; kimse bana yardım edemiyor. İnstagram üzerinden çok sevilen ve aynı zamanda fotoğrafçı olan bir anneden bir emzirme danışmanı olan ebenin numarasını alıyorum. Benden ne dualar aldılar! Biraz onlardan aldığım bilgiler, biraz kendi deneme yanılmalarımla işi çözdüm. Sonrasında çevremde kim bu sıkıntıyı yaşasa bu yöntemlerle iyileşti.

Mastis geçmesi için yöntemler

*Öncelikle mastitin ilerlememesi icin çok hızlı müdahale etmeniz gerekiyor. Yani farkettiğiniz an hemen sıcak su ile duş alın ve duş başlığının en tazyikli aşaması ile göğsünüze masaj yapın. Özellikle kitleyi uca doğru itin suyla.
*Duştan çıktıktan sonra hemen ters emzirin. Emzirme yastığına bebeğinizi koltuk altınızdan gelecek şekilde yatırıp emzirin. Süre tutmayın, son süte kadar emmeli. Göğüste ince bir sızı ya da titreşim gibi bir his oluyor, o son sütü de emdi demek. Son süt içeride kalırsa hem sütünüz artmaz hem kanallar tıkanabilir. Bebek yorulur ya da uyursa elinizle sağın geri kalanı. *Pompa kullanmayın ki göğsünüze daha çok süt üret sinyali gitmesin. Ki zaten elle sağmak da göğsü rahatlatıyor. Meme ucunuz çatlamıyor.
*Son olarak sıcak su torbasına sarılıp güzelce uyuyun. Ve asla bu süreçte yorulmayın.
*Gğn içindeki diğer emzirmelerinizde önce göğsünüze masaj yapın ve ısıtın. Ekstra olarak kitle çok büyüdüyse soya lesitini içebilirsiniz. Bu sütün içindeki yağı parçalayacak ve kitleyi dağıtacak.

Benim konuştuğum ebe İngiltere’de doktorların kitleyi ilk farkettiklerinde hemen soya lesitini yazdıklarını söyledi. Ben Solgar kullandım. Sütten keserken de yine tıkanma olmasın diye kullanmıştım. Ve bol su. Mastit ya da kitle yoksa bunlara gerek yok ama varsa benim reçetem bu. Antibiyotik kullanmaktansa biraz uğraşmaya değer. Bir ikinci acı da meme ucu tıpası. Eğer meme ucunuzda beyaz noktalar görüyorsanız o kanal tıkanmış demektir. Süt dışarı çıkamaz. Ellerinizi güzelce yıkayın ve onu oradan sivilce sıkar gibi çıkarın. Yapamazsanız dolgulu olmayan penye bir sütyenle banyo yapın o sıcak su ve sürtme ile oradan kendi çıkacaktır. Bir nevi lif…
 
Göğüs kızardıktan sonra antibiyotik gerekiyor herhangi bir enfeksiyon kapmış ya da mastit iltihaplanmış olabilir. Bu yöntemler kızarıklık olmadan acılı emzirme ve ele gelen kitleler sürecinde uygulanmalı. Kızarmadan çözersiniz dilerim…

Sizde bu süreçte yaşadıklarınızı yorumlarda benimle paylaşırsanız sevinirim.  

Bebeğimle Yaşam yazarlarının tüm yazıları için tıklayın:
https://www.bebegimleyasam.com/konu/yazarlar/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü