Korkunç iki yaş (terrible two) ile nasıl başa çıkabiliriz?

Bebek, Betül Yaman
terrible two

Bebeklikten çocukluğa geçişin başlangıcı olan iki yaş aslında bir gelişim dönemi. Çocuğun her şeyi kendi başına yapmak istediği ve etrafından gelen yardım taleplerini reddettiği bu süreç aileler için de zorlu geçebilir. Halk arasında iki yaş sendromu olarak anılan bu döneme korkunç iki yaş (Terrible Two) da deniyor. Bu süreçte ebeveynler olarak üzerime düşen görevler neler? Ya da yaşanan krizlerle nasıl başa çıkabiliriz? Sizler için yazdım.

iki yaşİki yaş, bebeklikten çocukluğa geçişin başlangıcı olarak kabul edilen gelişim dönemidir. Korkunç 2 yaş (Terrible Two) olarak da bilinir. Bu dönemde çocuk hızla gelişen motor becerileriyle birlikte ebeveynlerde dahil başka birisinden gelen yardımı reddeder ve her şeyi kendi yapmaya çalışır.

İki yaş ile birlikte bebeğinizdeki değişimler

• Motor becerileri hızla gelişir ve bu beceriler üzerinde denetim kazanır; atlayabilir, zıplayabilir, tırmanabilir, koşabilir, kenarlardan destek alarak merdiven inip çıkabilir, kaşık tutabilir, nesneleri kavrayabilir.
• Hayal ile gerçeği ayırt edemez. Hayaletler ve canavarları onun korkulu rüyası olabilir.
• Bu dönemde sözcük dağarcığı artar, dil gelişimi hızlanır, tanımayan kişiler bile söylediklerini anlayabilir, iki kelimeden oluşan cümleler kurabilir.
• Bu dönemin önemli bir konusu da tuvalet eğitimidir. Çocuk tam olmasa da sindirim ve boşaltım sistemi kaslarında istemli olarak denetim kazanabilir.
• Benmerkezcidirler, yani dünyayı kendi bakış açısıyla görürler. Bu yüzden empati ve kendini başkasının yerine koyma becerileri yoktur.
• Basit ve tanındık yüz ve vücut parçalarını bilir ve işaret eder; göz, burun, kulak gibi. Diğer çocukların ve yetişkinlerin jest ve mimiklerini hareket ederler.

Gelişimlerinin doğal bir parçası olarak benmerkezcidirler.

Çocuklara nasıl davranmalıyız?

03022017 2• ‘Sorgu çağı’ olarak da geçen bu dönemde çocuk her şeyi merak eder. Ebeveyn olarak sizin üzerinize düşen sorduğu her soruyu basit ve sade bir şekilde sabırla cevaplamaktır.

• 2 yaş çocuğu benmerkezcidir, yani dünyayı başkalarının gözünden göremez. Sadece kendileri ve kendi istekleri varmış gibi hareket ederler. Bu da gelişimlerinin doğal bir parçasıdır.
• Henüz duyguları tanıyamadığı ve sözel kabiliyeti gelişmediği için öfke, korku, hüsran ve diğer duygularını ifade edemez. Öfke nöbetleri bu dönemde sıklıkla görülebilir. Bilmeniz gereken bunu herkesin yaşadığı ve bu döneme özgü bir şey olduğudur. Onda bu krize sebep olan uyaranı ortadan kaldırarak dikkatini başka yöne çekmek işe yarayabilir. Tepkisiz, sakin ve ilgisiz kalmanız önemlidir. Ebeveynin bağırıp çağırması ve çocuğu cezalandırma gibi eylemleri işe yaramadığı gibi çocuğun öfkesini de arttırabilir.

Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirin

• Hızlı gelişimiyle birlikte her şeyi kendi yapmak ister fakat aynı zamanda sınırlara da ihtiyacı vardır. ‘Hayır’ kelimesi bu dönemde duyabileceğiniz kelimelerin başında gelmektedir. Koyduğunuz sınırlar içinde seçim yapmasına olanak tanıyabilirsiniz. Örneğin giyeceği kazağı kendi seçmek istiyorsa 2 ya da 3 kazak verip istediğini seçebilmesini sağlayın.
• Çocuklar model olarak öğrendiği için ebeveynlerin iyi örnek olması olumsuz davranışları sergilememeleri gerekir.
• Bu dönemde çocuk bağımsızlaşmaya çalışırken aynı zamanda sınırlara da ihtiyaç duyar. Sınırların sürdürülebilir olması ve ebeveynin sınırlar konusunda tutarlı olması gerekir.
• Çocuğunuza sevgi ve şefkat göstermeniz, onunla kaliteli zaman geçirmeniz ve olumlu davranışlarını ödüllendirmeniz önemlidir.

Unutulmamalıdır ki tüm bu gelişim özellikleri döneme özgüdür. Bu dönemin ne zaman bitip sakin bir döneme girileceği ise ebeveynlerin tutumunu bağlıdır

1 Yorum Korkunç iki yaş (terrible two) ile nasıl başa çıkabiliriz?

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü