Çocukluk mastürbasyonu nedir? Nasıl davranılmalıdır?

Betül Yaman, Yazarlar
Untitled

Genelde erken çocukluk döneminde başlayan çocukluk mastürbasyonu (kendi kendine doyum) davranışı ergenlik öncesinde çocuğun genital bölgesini tekrarlayıcı uyarma davranışıdır. Genellikle 3-5 yaş arası görülen bu davranış karşısında çoğunlukla aileler nasıl davranmaları gerektiğini bilemiyor. Çocukluk mastürbasyonu nedir? Ailelerin bu davranış karşısında tutumu nasıl olmalıdır? Konuyla ilgili bilgileri Psikolog Betül Yaman sizler için yazdı.

 

Çocukluk mastürbasyonu
3-5 yaş arasında, mastürbasyon davranışı genellikle çocuğun cinsiyet farkını anlaması, dikkat ve merakının cinsel organlara yönelmesiyle başlayan yeni bir keşif davranışıdır.

Genellikle erken çocukluk diye adlandırılan 3-5 yaş arasında başlayan çocukluk mastürbasyonu davranışı ergenlik öncesinde çocuğun genital bölgesini tekrarlayıcı uyarma davranışı olarak açıklanmaktadır. Cinsel organlarını elleriyle uyarmak, oynamak, bacaklarının arasına oyuncak yada obje alarak sürtünmek, masa ya da koltuk kenarlarına sürtünmek, otururken ritmik hareketler yapmak gibi çeşitli şekillerde görülebilir. Terleme, kızarma, hızlı solunum eşlik etmektedir. Çocuğa herhangi bir fiziksel, ruhsal ve cinsel gelişimine zararı yoktur.

“Çocukluk cinselliğini yetişkin cinselliğiyle karıştırmamak gerekir”

Çocuklukta mastürbasyon, parmak emme veya tırnak yemeyle eşdeğerdir. Çocukluk cinselliğini yetişkin cinselliğiyle karıştırmamak gerekir. Çocuklar ergenliğe kadar cinsel birleşmeyi düşünmezler. Genital bölgelerini keşfetmeleri, sıkı bezlenme, banyo sırasında genital bölgelerinin fazla uyarılması gibi çevresel faktörlerden dolayı olabileceği gibi idrar yolu enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu gibi fizyolojik hastalıklar sebebiyle de gözlemlenebilir. 4 yaş civarındaki çocukların toplum içinde mastürbasyon yaptıkları görülebilir. Böyle durumlarda çocuk ayıplanmadan onun özel bir şey olduğu konusunda konuşmak doğru olacaktır. 3-5 yaş arasında, mastürbasyon davranışı genellikle çocuğun cinsiyet farkını anlaması, dikkat ve merakının cinsel organlara yönelmesiyle başlayan yeni bir keşif davranışıdır. Orta çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemde cinsel dürtülerin sakinleşmesiyle çocuğun dikkati cinsellikten farklı alanlara yönelir. Bu dönemde de mastürbasyon davranışı sık olmasa da görülebilir. Önemli olan nokta bunun yeni bir keşif mi yoksa duygusal bir sorunla mücadele etme yöntemi mi olduğunu anlamaktır.

Çocuk ayıplanmamalı ve utandırılmamalı

OHT8MY0 200x300
Mastürbasyon, çocuğun duygusal boşluğunu doldurmak yada kaygısını azaltmak için başvurduğu bir yöntem olabilir.

Uzun süre yalnız ve ilgisiz bırakılan duygusal olarak doyum sağlayamayan çocuklarda da görülebilir. Çocuğun mastürbasyon davranışını yaptığı görülürse çocuk ayıplanmadan ve utandırmadan dikkatini başka yöne çekebilirsiniz. Çocuğun dikkatini başka bir yöne çekmek genellikle etkili olur. Çocuk bu davranışı kaygısını azaltmak için sakinleşme amacıyla yapıyor olabilir. Mastürbasyon, çocuğun  duygusal boşluğunu doldurmak yada kaygısını azaltmak için başvurduğu bir yöntem olabilir. Eğer sıklıkla yapıyorsa bir uzmana başvurmanız gerekir.

 

2 yorum Çocukluk mastürbasyonu nedir? Nasıl davranılmalıdır?

  • Konu seçimi için teşekkürler. Ne yapacağını bilememektedir kötü. Bunun yanında tırnak yeme sorununu 12 yaşına gelip asamadiysak ne yapmak gerekir?

    • Psikolog Betül Yaman

      Merhaba Özlem Hanım,
      Tırnak yeme genellikle çocukların yakın çevrelerindeki bireylerden gözlemleyerek öğrendiği bir davranıştır. Bazen de kaygılı çocuklarda bir baş etme mekanizması olabilir. İlerleyen süreçte konuyla ilgili detaylı bir yazı paylaşacağım ve çözüm yollarıyla ilgili sizleri bilgilendireceğim. Lütfen takipte kalın. İyi günler.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Top View Pregnancy Test 303x178

Kimyasal gebelik sürecinde yaşadıklarım…

Herkese merhaba 🙂 Aylar evvel başıma gelen kimyasal gebelik sürecimi sizinle paylaşmak istedim. Başına gelmeden önce “kimyasal gebelik” hakkında

Devamını oku...
Uni Baby Saç

Uni Baby Saç ve Vücut Şampuanı yenilendi

Bebeklerin farklı gelişim evrelerinden, bu evrelerde değişen ihtiyaçlarından ve annelerden aldığıilhamla tüm ürün ailesini geliştiren Uni Baby, bebek bakımında

Devamını oku...
sosyal medyada

Çocuklar günün 6 saatini sosyal medyada geçiriyor

Find My Kids uygulamasını kullanan anne babalar, çocuklarının hem konumunu hem de cep telefonunda ne kadar zaman geçirdiğini görebiliyor.

Devamını oku...

Mobil Menü