Talyaa Vardar; “Ebeveynler çocuklarını tanımıyor”

Röportajlar
DSCF

FLOW Koçluk Okulu ve Liderlik Enstitüsü Kurucu Ortağı Talyaa Vardar’ın kızının okula gitmeye başlamasıyla birlikte bir şey dikkatini çekmeye başlamış; ‘ailelerin veli toplantılarında sorduğu sorular.’ Ardından ise ebeveyn koçluğu eğitimi ve danışmanlık hizmeti vermek için kolları sıvamış. Bu deneyimlerin ışığında Vardar’a göre çoğu ebeveyn çocuğunu tanımıyor… Yine onun cümleleriyle ‘Oysa ki ebeveynlik tarzınızı konumlandırabilmeniz kendinizi ve çocuğunuzu tanımanızdan geçiyor.’

 

 

TalyaaAkış Oyunu kitabının yazarı Talyaa Vardar, aynı zamanda merkezi Vancouverʼda bulunan uluslararası FLOW Coaching International ve FLOW Leadership Institute’ün kurucu ortağı ve merkez fakülte üyesi. Ayrıca Vardar, Koç Üniversitesi Executive MBA Programları fakülte üyesi ve ISTUD Business Schoolʼun (İtalya) uluslararası fakülte üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Tüm bu eğitimler ve kurucularından biri olduğu okulun alt yapısında, kendini anlama yolculuğunun olduğunu söyleyerek anlatmaya başlıyor, Vardar; “Kendimi anlamanın yolu insanı anlamaktan geçiyor. Zayıf ve güçlü yanlarımı tanımlayayım ve bu noktadan bir çıkış alayım istedim. Bütün eğitimlerim kendim ile başladı. Ben dönüştükçe çevremdeki insanların sayısı arttı. Benimle çalışmak isteyen insanların sayısı arttı. Çoğala çoğala kıtalara yayıldık.”

 

Nedir bu ebeveyn koçluğu?

FLOW profesyonel koç yetiştiren bir okul. Aynı zamanda bir liderlik merkezi. Hem profesyonel hem de kişisel hayatta liderlik ile ilgili eğitimleri mevcut. Bu eğitimlerden biri de ebeveyn koçluğu. İki modülü var bu eğitimin. İlk modül, çocuklarıyla olan iletişimlerinde koçluk ve mentorluk becerilerini kullanmak isteyen ebeveynler ve koç olmak isteyen bireyler için oluşturulmuş. İkinci modülde ise klinik psikolog tarafından insanın gelişim evreleri anlatılıyor. Vardar bu eğitim ile ilgili, “Çocuğunuzu ve kendinizi tanırsanız, ebeveynlik tarzınızı konumlandırabilirsiniz. Birinci modülde daha çok çocuğun mizacı üzerine yoğunlaşıyoruz. Konuyla ilgili envanterlerimiz var. ‘Hangi mizaca göre nasıl ebeveynlik sergilememiz lazım?’ fikri üzerine çalışıyoruz. İkinci modülde ise evreler üzerine yoğunlaşıyoruz. Hangi evrelerde neleri bekliyor olmalıyız? Kaygı ve sınırlar ile ilgili nasıl bir ebeveynlik tavrı göstermeliyiz? Bu kısımların dışında koçlar için hangi aşamalarda psikoloğa yönlendirilmesi gerektiği gibi konulara da yer veriyoruz” diyor.

 

“Ebeveyn koçluğu programında teşhis yok hedef var”

Untitled 1Ebeveyn koçluğu, psikolog ve pedagog gibi uzmanlık alanlarından çok ayrı. Hedef odaklı ve yetişkinle çalışılan ebeveyn koçluğunda hedef başarıldığında ilişki de bitiyor. FLOW’da duruşun çok net olduğuna değinen Vardar, ekliyor; “Örneğin, aile içerisinde çocuk büyürken sağlıklı bir iklim yaratmak bir hedeftir. Biz bu hedefin başarılmasıyla ilgili çalışıyoruz. Psikologların tanıları, psikiyatrların teşhisi olur. Biz de sadece hedef var. Zaten bizi aştığını düşündüğümüz her konuda uzmanına yönlendirme yapıyoruz.”

 

“Bebeklerin en büyük ihtiyacı sevilip, öpülmek”

Aile terapisi hareketinin kurucusu Virginia Satir, bebeğin en az 12 kere kucaklamanın gerektiğini söylüyor. Talyaa Vardar da bebeklerin büyütülürken beslenme ihtiyacından sonra en büyük ihtiyacının bu olduğunu söyleyerek, “Bebeğinizi maksimum sevin, öpün, koklayın… Bu bebeklerin önemli bir ihtiyacıdır. Gerçekten kendini seven, özgüvenli insana dönüşmek için sarılmaya, sevgiye ihtiyacımız var” diyor. Yeni doğan sürecinde ailelerin en büyük sorunlarından biri de köklü bir değişim yaşadıkları hayatları. Vardar’ın bu süreçle ilgili önerisi de şöyle; “Bebek doğduktan sonra ilk iki yıl içerisinde maalesef boşanmalar çok oluyor. Tüm soru işaretlerinin baştan konuşulması lazım. İlişki ne kadar sağlam? Çiftler kendilerine ‘bir bebeği taşıyabilecek kadar dayanıklı bir ilişkiye sahip miyiz?’ diye sormalı.”

Vardar, yaş aralıklarına göre ebeveynlerin FLOW’a gelme nedenlerini şöyle açıklıyor; “0-1 yaş arası bir anne kendi kaygıları ve gece uykuları ile ilgili geliyor. 1-3 yaş arası iletişim, çocuğun özgüvenli bir çocuğa dönüşmesi ile ilgili konular geliyor. Okul çağında çocuğun disipline alışırken kaygıyı yönetebilmesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Her evrede aile içi iklim bir konu. ‘Nasıl bir ekipsiniz?’ Bu bizim konumuz.”

 

“Başarı odaklı değil mutluluk odaklı bakın”

Talyaa Vardar’dan faydalı anekdotlar

 

  • Ebeveynler çocuklarını tanımıyor. Çocuklarını da olmadıkları bir şey için itip kakıştırıyorlar. Başarı odaklı değil mutluluk odaklı bakın.
  • ‘Başarılı olursa mutlu olur’ varsayımı yanlış. Önce mutlu olsun. Mutlu olan bir insan olarak başarılı olsun.
  • Çocuğunuzun güçlü yönlerini fark edin. Yönlendirmelerinizi buna göre yapın.
  • Ebeveynler kendi olamadıklarını çocuğa yansıtıyor. Çocuklarıyla ilgili kaygılarını yönetemiyorlar.
  • Kaygı gözüyle çocuğa baktığınız da çocuğun sadece eksiklerini görürsünüz. Kaygınızı yönetip objektif bakabilirseniz, çocuğunuzun iyi ve güçlü yanlarını da görebilirsiniz.
  • Her bireyin sevgiyi algılama biçimi farklı. Kimimiz işitsel olarak duyduğumuzda, kimimiz hizmet davranışı gösterildiğinde, kimimiz bizim için bir şeyler yapıldığında, kimimiz kaliteli zaman geçirdiğimizde… Birlikte resim yapmak, çocuğunuz için kek yapmak, onun bir oyuncağını tamir etmek, onun için bir şey örmek gibi. Sizin çocuğunuzun hangisine tepki gösterdiğini kısa sürede çözebilirsiniz. Bunlar çocuklarınızın sevgi dilleri. Bu şekilde sevginizi gösterebilirsiniz.

 

 

AKIŞ OYUNU

AkisoyunuTalyaa Vardar, Akış Oyunu kitabıyla kişisel gelişim alanına ilgi duyan okurların hem beğenisi hem takdirini toplamaya devam ediyor. Vardar, kitabı ve yazılış amacını şu sözlerle anlatıyor; “Kişisel gelişim dünyası içi boşalmış bir dünya haline geldi. Kişisel gelişim denilince, içi boş, iki günlük kurs ile insanlara çıkıp bir şeyler anlatıldığı bir dünya gibi algılanmaya başladı. Ama aslında öyle değil… Akış Oyunu kitabıyla bu moda akımına karşı bir duruş olmak istedim. ‘Evreni çağırdım’ veya ‘meleklere havale ettim’ diyerek olacak kadar kolay işler değil bunlar. Öyle olsaydı hiçbir derdimiz kalmazdı. O kadar kolay değil, zor olabilir ama imkansız da değil. Akış Oyunu içerisinde egzersizler, uygulamalar var. Bu bir dönüşüm ve gelişim yolculuğu. Hep bir pratik. Bu süreçten bahsederken de kapılardan bahsettim. Beden, zihin, ruh, enerji, sezgi, akıl bunların tamamını kullanmayı öğren. Ve her kapıda egzersizler verdim.”

 

 

2 yorum Talyaa Vardar; “Ebeveynler çocuklarını tanımıyor”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü