Deniz Karadeniz; “İlk yardım demek bir insanı basit bir müdahale ile yaşama bağlamak demek”

Anne, Röportajlar
DSCF

İlk Yardım Eğitmeni Deniz Karadeniz, iki yaşındaki bir çocuğun mısır yerken tıkanarak vefat ettiği haberini görüyor. Ve o gün karar veriyor; ilk yardım konusunun ebeveynlere gitmesi gerek… Üç yıldır eğitimlerine devam eden Karadeniz’in ‘Öpünce Geçmeyen Uflar’ adındaki eğitiminden çıkan ailelerin tepkisi ise, “Bugüne kadar iyi yaşamışız” oluyor. Karadeniz ile sohbetimiz şu sözlerle başlıyor; “İlk yardım hayat kurtarır. O an ne yapmanız gerektiğini bilirseniz bir kişiyi hayata bağlayabilirsiniz.”

 

Deniz KaradenizLisans eğitimini biyoloji üzerine alan Deniz Karadeniz, araştırma ve sürekli kendini geliştirme merakına sahip bir kişiliğe sahip. Üniversitenin ardından ise kariyerini satış ve pazarlama üzerine yönlendiren Karadeniz, önemli firmalarda farklı pozisyonlarda görev yapmış. Aktif olarak oyunculukla ilgileniyor, Karadeniz. Playback Theater adında bir tiyatro tekniğiyle seyircinin hikayesini anında sahnede canlandıran bir grubun üyesi. Doğaçlama tiyatro yaparak müdavimler yaratıyorlar kendilerine… İlk yardım konusuna gelince o hikaye çok farklı gelişmiş Deniz Karadeniz’in hayatında. Şöyle anlatıyor süreci; “İş güvenliği uzmanlığını araştırmaya başladığım dönemlerdi. Bu araştırmayla aslında çok önemli bir kavram olduğunu gördüm. Bahçeşehir Üniversitesi’nde bu eğitimi aldım. Sınavlara gireceğim dönemde Soma’da maden kazası oldu. İnsanların yok yere hayatlarını kaybettiğini fark ettim. Ardından büyük şirketlerde eğitimlere başladım. Bu eğitimlerde şirketlerin mavi ve beyaz yakalarını aynı anda görme fırsatım oldu. Çıkan sonuç eğitim düzeyi ne olursa olsun ilk yardım konusunda bir şey bilmiyorduk.”,

 

“Toplumda bir değişim yaratmanın en büyük kaynağı, anne”

Toplumda ilk yardım konusunda bir bilinç olması gerektiği inancıyla yeni bir proje yaratmış, Deniz Karadeniz. Eğitimin ismi, Öpünce Geçmeyen Uflar. Üç saatlik bir eğitim olan Öpünce Geçmeyen Uflar, günlük hayatta karşılaşma olasılığımızın çok olduğu kazalar konusunda örnekler üzerinden ve uygulama imkanı sunarak gerçekleştiriliyor. Karadeniz, “Toplumda bir değişim yaratmanın en önemli ayağı, anne. Anne değişirse çocuk ve baba dönüşebiliyor. Kadın değişiyorsa değişiyor her şey. Eğitimimizin ismini seçerken kolay anlaşılabilir olmasını önemsedim. Eğitimi de çok basit bir dille anlatıyorum. Organlar önlüğüm var önce vücudumuzu tanıyoruz. Önlük üzerinde organları yerine yerleştiriyoruz. Genelde komik tablolar çıkıyor. Ben şuna inanıyorum; insanlar eğlenirse öğrenebilir” diyor.

İlk yardım konusunda çok fazla hurafe bilgi var

Untitled 300x284Deniz Karadeniz ile sohbetimiz esnasında ilk yardım adına ne biliyorsam unutmam gerektiği ortaya çıktı. Toplumda yıllardır süre gelen çoğu ilk yardım müdahalesi aslında ölümcül sonuçlar doğurabilecek hatalar. Bunlardan ilki soluk borusuna bir şey kaçan ve refleks olarak öksürmeye başlayan insanın sırtına vurmak… Ve onu ‘yukarıya bak’ diyerek uyarmak. Yemek borusu ve soluk borusunun aklımızda karıştığını dile getiren Karadeniz, ekliyor; “Vücudumuz bu esnada doğal form olarak aşağıya bakıyor. Çünkü soluk borusuna kaçan maddeyi atmaya çalışıyor. Ancak kişinin sırtına vurduğunuz darbe onu aşağıya ittiriyor. Ve aşağıya inerse ciğere gider. Öksüren insana hiç dokunulmaması gerekir.” Çocuklarla vakit geçiren herkesin başta ana okulları ve diğer eğitim kurumları olmak üzere bu eğitimi almaları gerektiğinin altını çiziyor, Karadeniz. 9 yaşındaki bir çocuğun soluk borusuna tıkanan poğaçanın dışarı atılması için yanlış müdahale edilerek su içirilmesi sonucu vefat ettiğini hatırlatarak ilk müdahalenin ne kadar önemli olduğunu dikkat çekiyor.

 

Çocuklar için de eğitimler veriyor, Karadeniz. Yaratıcı drama yöntemiyle daha da keyifli hale getiriyor bu eğitimi. “Çocukların hurafeleri yok genelde ailelerin onlara yaptıkları uygulamaları anlatıyorlar” diyen Karadeniz, ekliyor; “Çocuklara aileniz sizin gözünüze bir şey kaçtığında ne yapıyorlar diye sorduğumda genellikle gözüme üflüyorlar cevabını alıyorum. Oysa ki bu ağzınızdaki mikrobu çocuğun gözüne aktarmaktan başka bir şey değil” diyor.

 

İlk yardım bilmiyorsak müdahale etmeye çalışmayın

Öpünce Geçmeyen Uflar, Türkiye’de birçok yere gidip ilk yardımda hayati müdahaleleri anlatıyor. Deniz Karadeniz geçtiğimiz yıl sosyal sorumluluk ödülü de aldı. Daha çok insana ulaşmak için de çalışmalarına devam ediyor. Eğitimde medikal bebek kullandığını söyleyen Karadeniz, “Doğru müdahaleyi yapmak için gereken şey, bilmek. İlk yardım konusunda hiçbir şey bilmiyorsak lütfen dokunmayalım. En önemli şey o. Dokunduğumuz zaman daha büyük problemler çıkıyor” diyor.

 

İlk yardım konusunda doğru bilinen yanlışlar

 

Deniz 279x300*Yanıklarda yanan bölgenin soğutulması gerekiyor. Bu işlemi yapmadan yanık kremi gibi ürünler kullandığınızda yanan bölgede içe doğru hasar oluşabilir.

*Zehirlenme vakalarında istifra ettirmeye çalışmak yanlış. Kimyasal madde yutma sonucu zehirlenmelerde bu işlemi yaptırmaya çalışmak daha büyük bir tehlike. Çünkü mideye girerken yakan madde çıkarken de yakmaya devam ediyor.

 

*Zehirlenme vakalarında kişiye yiyecek-içecek vermek de yanlış. Mide kütlesini arttırmak emilimin hızlanmasına neden oluyor. Hızlı bir şekilde sağlık ekibine ulaşmanız gerekiyor.

 

*Kanama vakalarında kanı durdurmak için üzerini örttüğünüz bezi kısa bir süre sonra kaldırmamalısınız. Bu hareket pıhtılaşma sürecini yok ediyor.

 

*Soluk borusuna bir şey kaçan kişilerin sırtına vurmak ya da yukarıya bakması söylemek yanlış. Sırtına vurarak soluk borusuna kaçan maddenin ciğere inmesine neden olabilirsiniz. Yukarı bakmak ise maddenin dışarı çıkmasını zorlaştırır.

 

*Deniz canlıları ısırıklarında sıcak, kara canlıları ısırıklarında ise soğuk uygulama yapılır.

 

 

 

 

1 Yorum Deniz Karadeniz; “İlk yardım demek bir insanı basit bir müdahale ile yaşama bağlamak demek”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Young Asian Pregnant Couple Show Looking Ultrasound Photo Baby Belly Mom Dad Feeling Happy Smiling Peaceful While Take Care Child Lying Sofa Living Room Home 303x178

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmeli? 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne

Devamını oku...
1651153217 ASM DrKemalAkpinar Gorseli 303x178

Aşırı hijyen bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bebeğin sağlığı aileler için her şeyden önce geliyor. Ailelerin bu hassasiyetle hijyene aşırı önem vererek çocuklarının bağışıklık sistemlerini olumsuz

Devamını oku...
emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Doğumdan çıktığınız anda başlayan emzirme süreci ilk aylarda çeşitli nedenlerle anneyi zorlayabilir. İlk olarak neredeyse her annenin deneyimlediği meme

Devamını oku...

Mobil Menü