Bebeğinizle sözsüz bir dil yaratıyor; Bebek masajı sanatı

Röportajlar
Sertifika Postlar

Zeynep Turgut Ersoy, kızının doğumuyla birlikte hamilelik yogası eğitimi alarak başlıyor yolculuğuna ardından ise bebek masajı eğitmenlik eğitimi. Şu an ise “Kızımla karşılıklı kurduğumuz derin bağ ve güvenin en temel taşlarından biri bebek masajı sayesinde oldu” diyor. Bebeklere düzenli uygulandığında gaz ve kolik sancılarını azaltmaktan, stres hormonlarının azalmasına ve diş çıkarma rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı olmak gibi birçok konuda faydası olan bu masajı sizler için sayfamıza taşıdık.

 

 

bebek masajıZeynep Turgut Ersoy’un bu alandaki yolculuğu farkındalığını artırmak üzere yogaya başlamasıyla olmuş. Dinginleştikçe duymaya başlamış iç sesini. 2015 yılı ise hayatının dönüm noktası tarihi. Bir kızının olacağını öğrenmesiyle bu süreci kendisine ve bebeğine ayırmaya karar vermiş. Yin Yoga ve Hamilelik Yogası Eğitmenlik Eğitimi almış önce. Ardından IAIM (Uluslararası Bebek Masajı Derneği) sertifikalı Bebek Masajı Eğitmenlik Eğitimi gelmiş. Ersoy, “1,5 yaşında olan kızımla karşılıklı kurduğumuz derin bağ ve güvenin en temel taşlarından biri de bebek masajı sayesinde oldu” diyor ve ekliyor; “Bebek masajının tam olarak ne olduğu, ne işe yaradığı toplumumuzda maalesef halen fazla bilinmiyor ve önemsenmiyor. İşte bu çok değerli ve önemli aracı ebeveynlere aktarıp bebekleriyle iletişimlerini güçlendirmek, bebeklerinin dilini anlamalarına yardımcı olup ihtiyaçlarını karşılayabilmek beni bu mesleğe yönlendirdi.” Kendisiyle bebek masajını konuştuk.

 

 

Bebek masajını bize anlatır mısınız?

Aslında Bebek Masajı Sanatı olarak adlandırabiliriz. Sizi bebeğinizle derinlemesine bağlayan ve bebeğinizin sözsüz dilini anlamanıza, sevgi ve saygıyla dinlemenize yardımcı olan eski bir sanattır. Özellikle Hindistan ve Afrika’da yüzyıllardır süre gelen bir ebeveynlik geleneği olarak bilinirken son 30 yıl içinde batı dünyasına tanıtılmıştır.

 

 

Verdiğiniz eğitim ve IAIM hakkında bilgi verir misiniz?

IAIM (Uluslararası Bebek Masajı Derneği) kapsamında bebek masajı eğitimleri veriyorum. IAIM 70’in üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor. IAIM uzmanları dünyanın her yerinde aynı şekilde eğitim vermektedir. Uyguladığı masaj programı tıbbi ve bilimsel verilere dayanıyor. Toplam 5 seanslık eğitimde her ders anne/babalar için gevşeme egzersizi, bebekten izin isteme, masaj pratiği, teori ve tartışma bölümlerinden oluşuyor. Eğitime katılan anne-babalar bebeklerine ne zaman, nasıl bir ortamda, ne sıklıkla masaj yapacaklarını, neden masaj yapmak için bebeklerinden izin istemeleri gerektiğini, bebek masajının faydalarını, ağlamanın önemi ve anlamını, bağlanma sürecinin nasıl geliştiğini, masaj yağı seçiminin önemini, gaz /kolik  sancısı çeken bebekleri sakinleştirmeyi,  rahatlatan dokunuş ile pozitif teması, büyüyen bebeğe nasıl masaj uygulayabilecekleri gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Fakat tüm bunların ötesinde bebekleri ile güvenli bağlanmayı öğrenmiş ebeveynler olarak masajı hayat boyu sürecek bir iletişim aracı olarak görmeye başlamaları benim için büyük önem taşıyor.

 

 

Bu masajın bebeğe faydaları nelerdir?

Bebeğe sağladığı faydaları şöyle aktarabilirim. Bebeğin ten tene temas, göz teması, vücut kokusu ile güvenli şekilde ebeveynine bağlanmasını ve sözlü / sözsüz olmayan iletişimin gelişmesini sağlar. Güven ve özgüven duygusunun artmasını sevgi, saygı ve değer görme hissinin gelişimini destekler. Prematüre bebeklerin daha hızlı kilo alımına yardımcı olur, düzenli uygulandığında gaz ve kolik sancılarının azaltır, daha rahat bir uyku düzeni sağlar. Dolaşım, sindirim, boşaltım, bağışıklık, hormonal sistemlerinin uyarılmasında etkilidir. Zihinsel ve bedensel farkındalık sağlar, büyüme ağrılarının ve stres hormonlarının azalmasına, diş çıkarma rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı olur. Bebek masajı birçok bilimsel araştırma ile de sağladığı faydaları kanıtlamıştır. Bu araştırmalara www.infantmassageusa.org ve www.iaim.net adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Eğitim süreci nasıl ilerliyor?

Profile Picture2
“Bebeklerin doğduklarında en gelişmiş duyu organları olan dokunma ile onlarla kolayca iletişime geçebilir, kendilerine özgü dili verdikleri sinyaller ile okumaya başlayabiliriz.”

IAIM (Uluslararası Bebek Masajı Derneği) kapsamında uyguladığımız bebek masajı eğitimi 0-12 aylık bebeklere yöneliktir. Anne-babalar eğitime bebekleri ile beraber katılırlar. (Burada özellikle altını çizmek isterim, her ne kadar anne bebek arasındaki bağ çok güçlü olsa da babaların masaj yaparak bebekleri ile erken yaşta iletişime geçmelerini öneriyorum). Eğitmen bebek ile ebeveyn arasındaki ilişkiyi bölmemek, ebeveynlik güdülerini güçlendirip özgüvenlerini sağlamak için bebek masajı hareketlerini oyuncak bebek üzerinde gösterir, ebeveynler kendi bebekleri ile çalışırlar. Hem ebeveynin hem de bebeğin masajı içselleştirebilmesi ve günlük akışın bir parçası haline getirebilmesi için bebek masajı eğitimi haftada 1 gün, toplam 5 dersten oluşmaktadır. Dersler bebeklerin o günkü ihtiyaçlarına göre min. 60 max. 90 dakika sürmektedir.

 

 

 

Eğitimlerinizin kontejanı var mı?

Ebeveynler bu eğitimi özel ders (kendi evlerinde) veya grup dersi olarak alabilirler. Grup dersleri ebeveynlerin tecrübelerini paylaşmaları ve birbirlerinden öğrenmeleri ve lohusalık depresyonunu yaşayanlar için sosyalleşmeleri açısından oldukça destekleyicidir. Grup derslerini şu an için Emirgan Do-um’da (www.doum.com) vermekteyim. Önümüzdeki dönemde Asya ve Avrupa yakısında farklı merkezlerde grup derslerimiz olacaktır.  Mevcut eğitim ile ilgili duyuruları instagram ve web sitesinden takip edebilirsiniz.

 

Bebeklerde temas neden bu kadar önemli?

Temas ana rahmide gelişen ilk ve ölmeden önce kaybettiğiz son duyudur. Araştırmalar 6-9 haftalıkken dokunma duyusunun geliştiğini göstermiştir. Ünlü antropolog Dr. Ashley Montagu “İnsanlar temas olmadan yaşayamazlar, bu basit bir davranışsal gereksinimdir” diye yazmıştır. Bebeklerin doğduklarında en gelişmiş duyu organları olan dokunma ile onlarla kolayca iletişime geçebilir, kendilerine özgü dili verdikleri sinyaller ile okumaya başlayabiliriz. Böylelikle anne ve babaları tarafından besleyici temas gören bebekler kendilerini  güvende hisseder; bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal  yönden hızla gelişim gösterirler.

 

 

Bilinçsiz bir şekilde yapıldığında bebeğe zarar verme ihtimali doğuyor
mu? Kurs süreci gerekiyor mu kesinlikle?

Bebek masajı eski zamanlardan beri süre gelen besleyici temas ile içgüdüsel olarak yapılabilen bir iletişim sanatıdır. IAIM bebek masajı eğitiminde bebekler öğretmen anne ve baba ise uzmandır, bebek sinyallerini okuyarak Hint ve İsveç masajı ile refleksoloji ve yogadan alıntılar içeren bu basit ama derin masajı güvenle uygulama imkanı sunuyor. Bebek masajını bilmeyen birinin bebeğin bedeni henüz çok hassas olduğu çok dikkatli olması, bebek sinyallerini iyi okuması gerekiyor. Kendinden emin olmadığı noktalarda masaj yapmak yerine sevgi, saygı ve pozitif bir dille bol bol temas halinde olmasını öneriyorum. O yüzden bebek masajının bu tür eğitimler çerçevesinde öğrenilmesini tavsiye ediyorum.

 

www.zeyneplebebekmasaji.com

 

 

1 Yorum Bebeğinizle sözsüz bir dil yaratıyor; Bebek masajı sanatı

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

7 nisan

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Liv Hospital Check-up Uzmanı Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan: “Dünya genelinde sağlık farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 7 Nisan Dünya

Devamını oku...
hava temizleme

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak

Devamını oku...
koton

23 Nisan Neşesi yine Koton Kids’te!

Koton Kids, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan neşesine bayram özel koleksiyonuyla ortak oluyor. Bu özel

Devamını oku...

Mobil Menü