Tekrarlayan düşükler, hamile kalmaya engel mi?

Hamilelik
tekrarlayan düşükler

Kadınların yüzde 90’ında görülen tekrarlayan düşükler, çiftleri umutsuzluğa sürüklüyor. Gebelik sürecinde genellikle erken dönem düşükler görülse de bu oran hamilelik yaşı ilerledikçe daha da artış gösteriyor. Ancak tekrarlayan düşüklerin çocuk sahibi olmaya engel olmadığının altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, “Sağlıklı bir gebelik oluşması için ilk olarak tekrarlayan düşüklerin altında yatan sebepler araştırılmalı. Ardından uygun bir tedavi protokolü ile anne adayı sağlıklı bir şekilde gebelik elde edebilir” diye belirtti.

Çiftler, çocuk sahibi olma hayali kurarken istenmeyen bazı durumlar ile karşılaşabiliyor. Hamileliğin 20. haftasına kadar ya da bebek 500 gram ağırlığına ulaşana dek olan gebelik sonlanmaları olarak tanımlanan düşükler, özellikle ileri yaşlarda artış gösteriyor. Bu kapsamda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, ikiden fazla düşük yapan kadınların muayene ve testlerini yaptırarak, doğru tedavi protokolü uygulandıktan sonra doğal yollara ya da tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğinin altını çizdi. 

Düşüğün birçok sebebi olabilmektedir

Anne ve babanın genetiğindeki hastalıklara bağlı olarak fetüste genetik birtakım bozuklukların yaşanabileceği ve bu durumun da düşüğe yol açabileceğini dile getiren Prof. Dr. Yücel Karaman, “Bebekte yani fetüste anne-baba kaynaklı genetik mutasyonlar görülebilmektedir. Ayrıca annenin yaşının ileri olması sebebiyle bazı hastalık durumları ortaya çıkabilmektedir. Fetüsteki genetik anomaliler ise düşükle sonuçlanabilmektedir. Genetik bozukluğun yanı sıra rahimde görülen şekil bozuklukları, rahim içi ve duvarındaki miyom ve polipler de tekrarlayan gebelik kayıplarında belirleyici olabilirken doğuştan rahim anormallikleri (t uterus, y uterus, yarım rahim, rahim perdesi) ise histeroskopi ile önce tedavi edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Tekrarlayan gebelik kayıplarında anneye hangi testler yapılmalıdır?

Tekrarlayan düşüğün önüne geçebilmek için gerekli testlerin yapılmalıdır. Prof. Dr. Yücel Karaman, “Öncelikle hastanın adet düzeni, geçmiş gebelikleri ile ilgili bilgileri içeren tıbbi geçmişi ele alınır. Ardından ultrason aracılığıyla üreme organları ve rahim detaylı bir incelemeden geçirilmektedir. Ultrason görüntülemeye ek olarak bağışıklık sistemi, tiroitler ve hormonlar özelinde kan testleri yapılmaktadır. Rahim içini daha net görebilmek adına HSG görüntüleme testi istenebilmektedir. Son olarak hem anne hem de baba adayına bazı genetik testler uygulanabilmektedir” dedi.

Tekrarlayan düşüklerin tedavisi var mı?

Prof. Dr. Yücel Karaman, “Anne adayında tekrarlayan düşükler söz konusu ise hemen bir uzman hekime görünmelidir. Ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır. Kan pıhtılaşması, rahimde perdelenme gibi sebeplere bağlı olarak uygulanacak tedavi kişiye özeldir. Tedaviye ek olarak anne adayının da yaşam tarzını önemli ölçüde değiştirilmesi önerilmektedir. Örneğin; ideal kilosuna ulaşmalı, günlük gebelik vitaminleri veya folik asit takviyesini almalı. Hamilelik planlamasını doktor ile birlikte yürütmelidir. Eğer doğal yollar mümkün değilse hızlı bir şekilde tüp bebek tedavisine geçilmektedir.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü