T rahim hamileliğe engel mi?

Hamilelik
rahim

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yüzde 16’sı gebelik sorunu yaşıyor. Uygun zamanlarda cinsel ilişkiye girme, adet döngülerinin süresini bilmenin yanı sıra hamile kalma sürecinde birçok genetik faktör de yumurtlamayı etkiliyor. Bu sebeplerden bir tanesi ise kadınlarda sıkça rastlanan ve konjenital yani doğuştan kaynaklı oluşan T rahim anomalisi olarak karşımıza çıkıyor. 

Üreme organı olan rahim, kadın vücudunun en güçlü organı olarak biliniyor. T veya Y şeklinde olan rahimler ise yüzde 0.03 sıklığında nadir görülen bir anomaldir. Ancak gebelik üzerinde yıkıcı etkileri de beraberinde getiriyor. Rahim şekillerin gebe kalma konusunda doğrudan ilişkisi olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman ‘’ Rahim yapısındaki bozukluklar gebelik sürecinde birçok problemi de beraberinde getiriyor. Bu nedenle gebeliğe engel olan sebepleri bilmek ve erken teşhisi koymak, tedavilerde başarı oranını olumlu yönde etkiliyor. T şeklindeki rahim, rahim iç hacminin dar olması tablosu ile karşımıza çıkıyor. Bu durum tedavi edilmediğinde ise gebe kalma durumunu olumsuz etkiliyor.’’ dedi.

‘’Rahim içi bozuklukların tedavi edilmesi, gebelik şansını da arttırıyor’’

T Uterus (rahim) yani rahim içi şekil bozukluğunun yol açtığı darlığın histereskopi ile rahim ağzına girilerek yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyat ile tedavi edildiğini belirten Prof. Dr. Karaman ‘’ Gebe kalmadan önce rahim içi bozukluklarının giderilmesi gebelik şansını arttırır. Hem de düşük ve erken doğum riskini azaltır. T rahim ameliyatı ile hastaların rahim kollarının normal olan üçgen formuna getirilmesi gerekiyor. Ardından spiral takıldıktan sonra hastaya 6 haftalık hormon tedavisinin uygulanması gerekiyor. Bu süreçten sonra rahim normal şeklini alırken, kişi normal şekilde gebe kalabiliyor. Kadınların gebe kalmadan önce gerekli muayeneleri yaptırması gerekiyor. Erken teşhis ve tedavi ile gebeliğe engel durumların ortadan kaldırması daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmelerinde büyük önem taşıyor’’ diye belirtti.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

anne baba olmadan önce

Anne baba olmadan önce bu testleri yaptırın

Son yıllarda genetik alanındaki hızlı gelişmeler sayesinde, daha önce tanı konulamayan birçok hastalığa günümüzde kesin tanı konulabildiğini biliyor muydunuz?

Devamını oku...
böbrek reflüsü

Çocuklarda böbrek reflüsü nasıl anlaşılır?

Ebeveynlerin idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili bilmedikleri tehlikeli bir gerçek vardır. O da, bu hastalığın böbrek reflüsü ile ilişkili

Devamını oku...
1638181455 Ocuklarda Beslenme D  Zeni 303x178

Sabri Ülker Vakfı’ndan okul çağındaki çocuklar için beslenme önerileri

Okullarda yüz yüze eğitimin devam ettiği şu günlerde çocuklarda özellikle mevsim geçişine bağlı grip ve soğuk algınlığının sıklığı artabilir.

Devamını oku...

Mobil Menü