Riskli gebelikler hakkında her şey

Hamilelik
1653420637 1651168565 Do  .Dr . Mustafa Behram

Riskli gebelikler hem bebek hem de anne sağlığını ve hayatını tehdit ediyor. Çoğul gebelik, bebekte gelişim geriliği olması, bebekte kalp anomalisi durumları, bebeğin suyunun azalması, kan uyuşmazlığının olması gibi sebepler gebeliğin riskli olmasına neden olurken, riskli gebelik süreci, riskli gebelik doktorları ile yapılması gereken ve gebelik takibine göre çok farklı kontroller içeriyor. Perinatolog Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Behram‘dan riskli gebeliklerle ilgili bilgi aldık.

Riskli gebelik nedir?

Riskli gebelik, anne adayının ve bebeğin hayati risk taşıdığı hamilelik sürecini kapsar. Bu durum; anne adayında risk, plesentada risk ve bebekte risk olarak kendi içinde 3 gruba ayrılmaktadır. Anne adaylarında hamilelik sürecinde görülen hastalıklar ve hamilelik sürecinde ortaya çıkan bazı sorunlar riskli gebeliğin oluşmasına neden olur. Gebelik zehirlenmesi, rahim ağzı yetmezliği, bebekte gelişme geriliği, bebekte kan uyuşmazlığı, fetal anomali,erken doğum riski gibi birçok sebep riskli gebeliğe neden olan problemlerin başında geliyor.

Perinatoloji ve Perinatalog nedir?

Perinataloji, riskli gebelik takibinin yapıldığı bir tıbbı alandır. Hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında bebekte ve anne adayında ortaya çıkabilecek tanı ve tedavi süreçleri ile ilgili takibinin yapılmasını sağlar. Perinatalog ise riskli gebelik tedavisinin takibini yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarına verilen isimdir. Uzmanlık alındıktan sonra Riskli Gebelik Uzmanlığı eğitimleri alındıktan sonra Perinatalog olunur.

Riskli gebeliklerde anne karnından tedavi mümkün mü?

Gebelik sürecinde yapılan bazı testler ile birlikte ilerleyen teknoloji ve tedavi yöntemleri bebeğin, anne karnındayken tedavisini mümkün kılabiliyor. Bu süreçte, özel ultrason, laboratuvar testleri, amniyosentez, kordosentez, biyofiziksel profil, kronik villus örneği ve servikal uzunluk ölçümü gibi testler yapılıyor. Bebekteki gelişim bozukluklarının tespit edilebilmesi için amniyosentez dediğimiz sıvı alınmaktadır. 15. haftadan sonra bebekte oluşan beyin ile ilgili sorunlar tespit edilmektedir. Riskli gebelik sürecinde yapılan testlerden biri de servikal uzunluk ölçümüdür. Bu ölçüm ise doğumun riskli olup olmayacağı hakkında bilgi verir. Bu yüzden hamilelik sürecinde yapılan bazı testler, hem anne hem de bebek sağlığı için bilgiler verirken, tanı ve tedavi için de önem arz ediyor.

Yüksek riskli gebelik takibi nasıl yapılır?

Genellikle gebeliğin 4. Haftasından itibaren doktor kontrollerine başlanır. 28. haftaya kadar aylık periyotlarla kontroller yapılmaktadır. 28. haftadan doğuma kadar ise 2 haftada bir gebeliğin takip edilmesi gerekir. Kontroller, anne adayına ve bebeğin sağlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. İlk yapılan kontrollerde anne adayının tıbbı geçmişi incelenmektedir. 12. haftadan itibaren ultrason muayenelerine başlanır. Bebeğin kontrolü yapılırken gerekli durumlarda kalbine ve ense kalınlığına da bakılmalıdır.

Anne karnından alınan kan testi ile Down Sendromu anlaşılır mı?

11. ile 14. haftada yapılan tarama testleri bebekte Down Sendromu olasılığını tespit etmemizi sağlar. Kimi zaman ultrason ile ölçülen ense kalınlığı 3 mm sınırını aşan her bebek için ‘’Down Sendromu’’ teşhisi konuluyor. Ancak ultrason ile bu teşhis konulamaz. Ultrason muayenesinde bebekteki ense kalınlığının yüksek çıkması Down sendromu riskini oluşturabilmektedir. Ancak kesin tanı koymak için detaylı analizlerin ve testlerin yapılması, çıkan sonuçlara teşhis konulması gerekir.

35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü