Hamilelik döneminde beslenme neden önemli?

Hamilelik
Pregnant Woman Considering Choice Healthy Unhealthy Food Scaled

Hamilelikte beslenme, bebeğin yaşam boyu sağlığının temelini oluşturuyor. Hamilelik döneminde doğru ve dengeli beslenme hem anne hem de bebeğin yaşam boyu sağlığının temelidir. Uzmanlar, hamilelik süresince günlük protein ve karbonhidrat tüketiminin gereken ölçülerde yapılması gerektiğini söylüyor. Kan şekerindeki dalgalanmaların bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. Uzmanlar, sağlıklı karbonhidratlar tüketilmesini ve şekerden uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Funda Tuncer, hamilelik döneminde beslenmenin bebek sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Anne adayı beslenmesine dikkat etmeli

Annenin beslenme düzeni, hem kendi sağlığı hem de bebeğin yaşam boyu sağlığının temelidir. Tuncer,  “Hamilelik döneminde anneler hem kendi gereksinimlerini karşılayarak vücudundaki besin öğeleri depolarını dengede tutmalı. Hm de bebeğin büyümesi için gerekli enerji ve besin öğelerini sağlamalıdır. Yetersiz beslenme annede anemi gelişmesine ve bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğmasına sebep olabilmektedir. Veya büyüme geriliğine neden olmasının yanında ölü doğum riskinde de artışa yol açabilmektedir.” diye konuştu.

İlk üç ayda yeterli ve sağlıklı beslenme gerekli

Tuncer, “Enerji ve besin ögesi gereksinimlerinde hamileliğin ilk üç ayında büyük bir değişim olmamakla birlikte hamileliğin sonraki dönemlerinde bebeğin gelişimiyle ağırlık kazanımına paralel olarak gereksinim daha fazla artmaktadır. Ancak ilk üç aylık süreçte annenin besin ögesi bakımından yeterli ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.” dedi.

Günlük protein alımı 70 gramdan az olmamalı

Hamilelik döneminde artan protein gereksinimleri için ortalama 25 gram protein ek olarak verilmektedir. Tuncer, “Hamileliğin ilk 3 ayında gereksinim düşük düzeydedir (1 gram/gün) ve sonraki aylarda gereksinim daha fazla artmaktadır. Ancak hamileliğin herhangi bir döneminde günlük protein alımının 70 gramdan az olmaması gerekir. Ve en az yarısının kaliteli protein kaynaklarından olan hayvansal kaynaklardan sağlanması gerekmektedir.” dedi. 

Kan şekerindeki dalgalanmalara dikkat!

Bebeğin ve annenin gereksinimlerinin karşılanması için karbonhidrat alımının günlük 175 gram altında olmaması gerekir. Tuncer, “Alınan karbonhidrat miktarının yanı sıra karbonhidrat türünün seçimi de önem arz etmektedir. Hamilelik döneminde yüksek şekerli besinlerin tüketimiyle gerçekleşen kan şekerindeki dalgalanmalar bebeğin yüksek doğum ağırlıklı doğmasına ve yaşamının ilerleyen dönemlerinde şişmanlık ve diyabet gibi kronik hastalık geçirme riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde özellikle son 3 aylık dönemde şekerli besinlerden uzak durmak gerekir. Tam taneli tahıllar, tam buğday ekmeği, bulgur, kuru baklagiller ve düşük glisemik indeksli sebze ve meyvelerin tüketimi önerilmektedir.” diye konuştu.

Vitamin ve mineral alımına özen gösterin

Hamilelik döneminde artan kan hacmi ve yeni hücre sentezinin, bazı vitamin ve minerallerin gereksinimini arttırdığını kaydeden Öğretim Görevlisi Funda Tuncer, şunları söyledi:

“Özellikle A vitamini, D vitamini, folat, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi besin ögelerinin eksikliği bebekte gelişim problemlerine neden olmaktadır. Gebeliğin ilk ayında bebeğin normal omurilik, beyin ve kafatası gelişimi için folat oldukça önemlidir. Yetersiz folat alımının kalp ve damar hastalıkları riski, preeklampsi ve nöral tüp defekti ile ilişkili olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle hamileliği düşünen kadınların 3 ay öncesinden başlayarak diyetle ya da takviye yoluyla 400 mcg ve hamilelik sürecinde de 600 mcg folat alımı nöral tüp defektinin önlenmesi için sağlanmalıdır. 

Tüm besin gruplarını tüketin

Buna ek olarak hamilelik süresince demir gereksinimlerinin karşılanması için 60 mg elemental demir takviyesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra diğer vitamin ve mineral gereksinimlerinin karşılanması için tüm besin gruplarından yararlanmalıdır. Özellikle sebze ve meyvelerin, süt ürünlerinin tüketiminin yeterli olması sağlanmalıdır. Annede bir vitamin ve mineral eksikliği olması durumunda hekimlerin yönlendirmeleri ile takviye alınabilmektedir.”

Pikaya dikkat!

Hamileliğin ilk döneminde tat ve koku almada aşırı duyarlılığa ve hormonal değişikliklere bağlı olarak besin almada isteksizlik ya da aşerme meydana gelebilmektedir. Tuncer, “Bunun yanı sıra besin olmayan maddelerin yenilmesi anlamına gelen pikaya dikkat etmek gerekir. Pika gelişiminde; açlık, stres, mikro besin ögesi eksiklikleri gibi nedenler rol oynamaktadır.” dedi.

Bulantı ve kusmalar nasıl geçer?

Sıklıkla sabahları görülen bulantı ve kusma, hamileliğin ilk dönemlerinde yaygın görülen bir problemdir. Tuncer, “Hafif bulantılarda sık aralıklarla küçük miktarlarda beslenme gerekir. Baharatlı ve yağlı besinleri kısıtlamakta fayda vadır. Galeta, leblebi ve tuzlu kraker gibi yağsız, kuru ve tuzlu besinlerin tüketimi bulantıyı azaltarak rahatlama sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra B6 vitamini takviyesi ve zencefil kullanımının da bulantıyı azaltabildiği belirtilmektedir.” dedi.

Bitki çayı kullanımına dikkat

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken bir diğer noktanın ise bitki çaylarının kullanımı. Tuncer, “Bitki çayları ve bitkisel ürünler vücutta ilaç benzeri etki yapabileceği için zencefil, ahududu yaprağı, nane yaprağı, kuşburnu gibi bitki çaylarının tüketimi günde 2-3 bardak olmalıdır. Papatya, dut, defne, hatmi çiçeği, hindiba ve sinameki çaylarının tüketiminin zararlı olabileceği düşünülmektedir. Buna ek olarak işlenmiş et ürünleri ve alkol hamilelik ve emzirme süresince uzak durulması ile kafeinin 200 mg alınacak şekilde sınırlandırılması önerilmektedir.” dedi.

Çiğ süt ve çiğ etten yapılan yiyecekler tüketilmemeli

Tuncer, hamilelik süresince bebeğin gelişimine zarar verecek bakteriyel enfeksiyonlardan kaçınmak için çiğ sütten yapılmış taze peynirlerin, iyi pişmemiş yumurtaların, çiğ süt ve çiğ etten yapılan yiyeceklerin, salam gibi soğuk etlerin iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin tüketiminden uzak durulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Konumuz hamilelik ve kilo kontrolü

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

7 nisan

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Liv Hospital Check-up Uzmanı Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan: “Dünya genelinde sağlık farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 7 Nisan Dünya

Devamını oku...
hava temizleme

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak

Devamını oku...
koton

23 Nisan Neşesi yine Koton Kids’te!

Koton Kids, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan neşesine bayram özel koleksiyonuyla ortak oluyor. Bu özel

Devamını oku...

Mobil Menü