Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi?

Hamilelik
fıtığı

Bebeğini kucağına almaya hazırlanan pek çok anne adayı bel ağrılarından şikayet eder. Özellikle de karnın ve bebeğin büyümeye başladığı zamanlarda bu ağrılar dayanılmaz hale gelebilir. Anne adayları bazı önemli noktalara dikkat ederek bu süreci rahat bir şekilde atlatabilir. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Şıldır, hamilelikte görülen bel fıtığıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Aşırı kilo alımı fıtığı tetikleyici durumda

Bel omurgası arasında bulunan disklerin hasar görmesiyle birlikte sinirler sıkışır ve bel fıtığı ortaya çıkar. Geçmeyen ve bazı dönemlerde bacağa vuran ağrıların sebebi bel fıtığıdır. Bel fıtığının ana oyuncularından biri olan diskler esnek bir yapıda olduğundan ne kadar çok yük binerse o kadar çok deformasyona uğrar. Hızlı kilo alımının yaşandığı gebelikte diskler, bu ağrıları dengeli bir şekilde iki bacağa aktarır. Ancak bu dengeyi bozacak etmenler, disklere binen ağırlığın artmasına yol açarak fıtığı meydana getirir.

Hormonlar da etkileyici rol oynuyor

Hamilelikte aşırı kilo alımı, mevcut fıtık keselerinde artışa neden olarak bel bölgesinde ağrılara yol açabilmektedir. Hızlı kilo alımının dışında progesteron hormonunun eklemlerde yol açtığı yumuşama ve esnemedir. Bu durum özellikle bel ağrılarının artmasına yol açabileceği gibi bel fıtığı oluşma riskini de arttırabilmektedir.

Bu belirtilere dikkat!
 • Bel ağrısı,
 • Bacak ağrısı,
 • Bacakta uyuşma,
 • Bacaklarda güçsüzlük,

İleri dereceli bel fıtığında ise;

 • İdrar kaçırma,
 • Büyük tuvaletini yapmakta zorlanma,
 • Kaslarda güçsüzlük.
Bebeği olumsuz etkileme riski var mı?

Gebe bir kadının bel fıtığı olması bebek için herhangi bir şikayet oluşturmaz. Ama bu durum bebekten ziyade anne için daha zordur. Çünkü bel fıtığı çok şiddetli ağrılara yol açabilmektedir. Ağrı ve diğer şikayetleri azaltmak için bazı ilaçların hamilelik döneminde kullanılmaması anne adayına zor bir hamilelik yaşatabilmektedir.

İlaç kullanımı tehlikeli olabilmektedir

Anne ile bebek arasındaki en önemli bağ plasentadır. Dolayısıyla anne adayının bel fıtığı sebebiyle ağrı kesici veya diğer ilaçları kullanması, plasenta yoluyla bebeğe geçmesine yol açar. Bu nedenle bebeğin gelişimini olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Örneğin bebeğin yeni yeni gelişmekte olan beyin, akciğer gibi organlarına zarar verebilmektedir.

Nasıl bir tedavi süreci uygulanmalıdır?

Hamilelikte bel fıtığı tedavisinde ilk başvurulan yöntemlerin başında hafif ağrı kesiciler ve fizik tedavi gelmektedir. Bunun yanı sıra streoidenfeksiyonu da bel fıtığı tedavinde tercih edilen yöntemler arasındadır. Ancak hamilelik sırasında bel fıtığı ameliyatı önerilmez sadece çok acil durumlarda başvurulması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik sürecini rahat atlatabilmek için neler yapılmalıdır?
 • Uzun süre hareketsiz kalınmamalı ayrıca spor yapılmalı,
 • Yürüyüş ya da yüzmeye gidilmelidir.
 • Ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır.
 • Çok yüksek yerlere uzanmaya çalışılmamalı,
 • Çok yumuşak ve derin koltuklarda oturulmamalı,
 • Yatarken aşırı yumuşak yastıklar tercih edilmemeli,
 • Ayrıca az topuklu, ortopedik bir ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • En önemlisi de aşırı kilo almaktan kaçınılmalıdır.

www.avrasyahospital.com.tr

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/anne/ev-isleri-fitik-etmesin/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

PKS

Kasık ağrınızın nedeni PKS olabilir

Kadınlarda daha sık yaşanan kasık ağrıları, sıklıkla adet döneminde vücuttaki değişimlerden ya da idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabiliyor. Adet dönemi haricinde

Devamını oku...
yaz hamilelerine

Yaz hamilelerine 11 önemli tavsiye

Hamileler, sıcak havalarda zorlanabiliyorlar. Hamilelikte hormonlardaki değişimlere ve kan akımındaki hızlanmaya bağlı olarak vücut iç sıcaklığında doğal bir artışın

Devamını oku...
ilkokula

Çocuğunuz ilkokula hazır mı?

İTÜ GVO Dr. Sedat Üründül Anaokulu ve İTÜ GVO Beylerbeyi Anaokulu, velilerle bir araya gelerek “İlkokula Hazır Oluş”konulu çevrim

Devamını oku...

Mobil Menü