Konumuz hamilelik ve kilo kontrolü

Gülçin Acar, Hamilelik, Yazarlar
pregnant woman

Merhaba ‘Sen artık iki kişisin, ye bir şey olmaz’cılar ve buna dünden razı olan anne adayları… Gerçekten ufak tefek kaçamaklar yapmak için hamilelik bulunmaz bir nimet. Öte yandan biraz ucunu kaçırırsanız keyfiniz de aynı oranda kaçabiliyor. Konumuz hamilelik kiloları. Mesela ben hamileliğimin ilk üç ayı hiç kilo almadım. Ama 4’üncü ve 5’inci ay arasında 6 kilo aldım. Evet neredeyse her hafta bir kilo. Hikayenin tam bu noktasında canım arkadaşım Diyetisyen Fatma Osmanağaoğlu devreye girdi. Ve mutlu son. Bir ay sonraki kontrolümde sadece 400 gram almıştım o da kızımın hanesine yazıldı. O zaman bu bir başarı hikayesidir diyerek başlıyorum anlatmaya.

 

 

kilo

İtiraf etmem gerekir ki ben ‘ay canım çok çekiyor’ filan diyerek tabak tabak yemek yiyen hamilelere biraz ön yargılıydım. İçimden ‘hadi canım’ diyordum ve hamileliğin büyük çoğunlukla bir bahane olarak kullanıldığını düşünüyordum. İşte büyük konuşmayacaksın. Gerçekten bulantı problemi yaşamıyorsanız bir iştah artması oluyormuş onu bizzat deneyimleyerek öğrendim. Ama ilk üç ay bu durum benim hayatımı hiç etkilemedi.

Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi saat ayrımı yapmaksızın bir güzel yedim. Ve tatlılarla inanılmaz aram iyiydi. Üçüncü ayın bitiminden sonra biliyorsunuz ayrıntılı ultrason gibi birkaç kontrol oluyor. Bu nedenle birkaç hafta üst üste doktora gittim. Ve her kontrolde bir kilo aldığımı da öğrenmiş oluyordum. Doktorum gidişattan memnun değildi ve bu kadar hızlı kilo alımının şekere bağlı olabileceğini söyledi. Diğer ayda da böyle olursa beni bir diyetisyene yönlendirebileceğini söyledi. İşte tam o anda ben de bu durumdan rahatsız oldum ve dikkat etmeye karar verdim. (Arkada We Are The Champion çalabilir, ortam gayet müsait. 🙂 ) Odadan çıktığım gibi çocukluk arkadaşım olan Fatma’yı aradım ve durumu anlattım. Birkaç gün yediklerimi not etmemi söyledi, üzerine konuşuruz dedik. Tabii ben o gazla zaten kendimce dikkat ettiğim birkaç gün geçirerek Fatma’ya öğünlerimi gönderdim.

 

Aslında bundan sonrasını bir diyetisyenden dinlemek bence daha güzel olacak. Çünkü benim hikayem üzerinden profesyonel görüşlerin belki size de ilham olabileceğini düşünüyorum ve sözü Fatma’ya bırakıyorum.Bu arada Fatma kısa bir süre önce AFdiet Clinic adında bir marka kurdu. Mottosu, kişiye özel diyet uygulamasını kişilere ulaşılabilir fiyatlarla ve zamanın çok kıymetli olduğu bu çağda az zaman harcamalarını sağlayarak ulaştırmak. Teknolojik diyet olarak da anlatılabilecek bu hizmet bu dönemlere de oldukça uygun.

 

 

Hamilelikte hızlı kilo artışının fiziksel görüntü dışında vücuda ve bebeğe zararı olabilir mi?

Hamilelikte beslenme ve kilo alımı oldukça önemli bir konudur. Hamilelikte kilo almak kaçınılmaz ve aslında olması gereken bir gerçektir. Ancak doğru ve düzenli beslenmeye dikkat edilmediği taktirde gereğinden fazla kilo alınabilir ve bu durum da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ne gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğine geçmeden önce doğum şeklinizi bile etkileyeceğini bilin isterim. Aşırı kilo alımı normal doğum şansını azaltır dolayısıyla sezaryen ihtimali artar.

Hamileliğin ilk yarısından sonra yüksek tansiyon ve idrarda protein çıkmasıyla kendini gösteren ve çok tehlikeli olabilen ‘preeklampsi’ hastalığı kilolu anne adaylarında daha sık görülür. Ayrıca gebelik diyabeti, toplar damarlarda pıhtı riski normal kilolulara göre daha fazladır.

Maalesef hamilelikte alınan fazla kilolar anneyi olduğu kadar bebeği de etkilemektedir. Erken doğum riskini artırmanın yanı sıra, bebeğin ileriki yaşlarda çocukluk obezitesi, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara yatkınlığının artmasına neden olur.

 

Sence benim beslenme şeklimdeki hatalar neydi? Ve en sık yapılan beslenme hataları neler?

Sen de aslında çoğu hamile gibi ‘Amaaan canım istiyor, yiyeyim ne olacak ki?’, ‘Şimdi yemeyeceğim de ne zaman yiyeceğim?’ ‘Hem zaten iki canlıyım.’ gibi düşüncelerle yediğine ve yediğinin saatine hiç dikkat etmeden beslendin. Bir düzenin yoktu, tamamen canının istediğine göre hareket ettin. Canın tatlı mı istedi, bir de gece mi istedi önemi yoktu pek. Ama sonra sen bunun böyle gitmemesi gerektiğini fark ettin ve hamileliğinin ilk yarısında önlemini aldın. Ama herkes kendini durdurmakta senin gibi kararlı olamayabiliyor maalesef.

Bu dönemde en sık yapılan hataları genel başlıklar altında toparlamam gerekirse. En başta iki kişilik beslenmek söylenebilir, sonrasında ise kahvaltı yapmadan güne başlamak, yetersiz su tüketmek, beslenme düzenine dikkat etmeden öğün atlayarak beslenmek, kahve ve çay tüketimini abartmak, hazır ve işlenmiş gıda tüketmek, sigara ve alkol tüketmek sayılabilir.

 

Bir hamilenin her gün mutlaka tüketmesini tavsiye ettiğiniz besinler neler?

Pek çok anne adayı hamileliği boyunca bebeğine ve kendine daha iyi bakabilmek için en iyi şekilde beslenmeye çalışır. Bu dönemde ihtiyacınız olan besin ögelerinin, vitamin ve minerallerin vücuda sağlanması için beslenmede mutlaka yer alması gereken besinleri özetleyeyim.

Süt ve süt ürünleri; En büyük kalsiyum deposudur ve bebeklerin kemik gelişimi için son derece önemlidir.

Yumurta ve et;  Hem protein içeriği hem de demir içeriği açısından günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır.

Tam tahıllı ekmek ve bulgur; Gebeler için tam tahıllı beslenmek sindirim ve sinir sistemi sağlığı için önemlidir.

Taze ve kuru meyveler; İçerdiği vitamin ve lif açısından hamilelik sürecinde tüketimine önem verilmesi gereken besinlerdir.

Yeşil yapraklı sebzeler; Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için iyi bir folik asit kaynağı olan bu sebzeler annenin yeterli posa ve demir alımını da destekler.

Kuruyemişler; Ceviz, fındık, badem, fıstık. Zeka gelişimi ve güçlü hafıza için iyi bir kaynak olup aynı zamanda tüketilen kuruyemişler önemli lif ve sağlıklı yağ kaynaklarıdır.

Su; Hayatın her evresinde olduğu gibi bu özel dönemde de su tüketimi çok ama çok önemlidir. Günde 2-2,5 litre su tüketimine özen gösterilmelidir.

 

Gece acıkmalarında neler tüketebiliriz?

Öncelikle gece atıştırmalarının en büyük nedeni gün içinde aç kalmaktır. Gün içinde açlık durumunuzu kontrol altında tutarsanız, gece atıştırmalarını da daha iyi kontrol edebilirsiniz. Gece yemeleri kilo yönetimi için en tehlikeli davranış biçimidir. O yüzden besin seçimi çok ama çok önemlidir. Öncelikle acıkma hissi geldiğinde bir bardak su içip bu hissin gerçekten açlık mı yoksa aslında susuzluk mu olup olmadığını anlamanızı öneririm. Eğer hala açlık hissi devam ediyorsa süt, yoğurt, kefir gibi bir süt grubu besin tüketilebilir.

Süt ürünleri hem kalsiyum hem de protein içerikleri nedeniyle harika birer iştah tıkayıcıdırlar. 

Sütün yeterli gelmemesi durumunda yanında badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar tüketilebilir. Eğer tatlı ihtiyacınız varsa süt ürününüze bol tarçın döküp içebilirsiniz, hala tatlı isteğiniz devam ediyorsa kuru meyve tercih edebilir veya bunlardan komposto yapıp tüketebilirsiniz. Eğer gaz şikayetiniz oluyor ve süt ürünü tüketmek istemiyorsanız; 1 adet meyve ve ceviz, badem gibi yağlı tohum veya mevsiminde iyi yıkanmış çiğ sebze tüketebilirsiniz.

 

Eklemek istediklerin….

Yediğiniz ve içtiğiniz her şey bebeğinizin zekasından tutun da bağışıklık sistemine, kemik sağlığından damak tadına kadar her durumu etkiliyor. Bu yüzden hamileyseniz öncelikle kendinizi sevin ve bu keyifli dönemde kendiniz ve bebeğiniz için ne yapılması gerekiyorsa elinizden geleni yapın. Araştırın, gezin, öğrenin ve mutlaka İYİ BESLENİN!

Hamilelik gibi beslenmenizin sadece sizi değil minik bir bebeği etkilediği bu çok özel dönemde, yapılan beslenme hataları çok daha geri dönüşümsüz ve büyük hasarlara neden olabileceğinden; gerekli durumlarda mutlaka bir uzmandan destek alınmalı ama daha da önemlisi o öneriler uygulanmalıdır.

 

 

Ve yürüyüş yapmak

Bu süreçte ağrım da olsa kendimi kötü de hissetsem yürümekten hiç vazgeçmedim. Her gün yürüyüşe çıktım ve ortalama 10 bin adım atmaya gayret ettim. Gece yatmadan en az iki saat önce yeme-içme işini bıraktım. Çikolata ile arama mesafe koydum maalesef ama tamamen hayatımdan çıkmadı. Özellikle yaz meyvelerini çok sevmem de bu konuda bana yardımcı oldu. Şu anda da o haftalarda olduğu kadar dikkat etmiyorum ama istersem yapabildiğimi de gördüm. İşte benim hikayem böyle. Siz bu tarz sorunlar yaşadınız mı? Hikayenizi benimle de paylaşır mısınız?

 

 

www.afdietclinic.com

 

 

 

 

1 Yorum Konumuz hamilelik ve kilo kontrolü

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

ilkokula

Çocuğunuz ilkokula hazır mı?

İTÜ GVO Dr. Sedat Üründül Anaokulu ve İTÜ GVO Beylerbeyi Anaokulu, velilerle bir araya gelerek “İlkokula Hazır Oluş”konulu çevrim

Devamını oku...
yaz ishali

Yaz ishali tehlikeli olabilir

Sıcakta bozulan gıdalar, kirli suların içilmesi ve bu sularla yıkanmış meyve ile sebzelerin tüketilmesi, mikroplu havuz ile deniz suyunun

Devamını oku...
erken doğum riskini

Sıcak havalar erken doğum riskini tetikliyor

Online medikal danışma platformu eKonsey.com Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorlarından Prof. Dr. Ebru Dikensoy, aşırı sıcaklardan daha çok etkilenen

Devamını oku...

Mobil Menü