Gebelikte ton balığı tüketimi nasıl olmalıdır?

Hamilelik
gebelikte ton balığı

Hamilelik dönemini sağlıklı bir şekilde geçirip bebeklerini sağlıkla kucaklarına almak isteyen annelerimiz bu süreç boyunca çok titiz davranıyor. En önemli konu başlıklarından birisi ise beslenme oluyor. Beslenme konusu dahilinde sıkça araştırmalara konu olan öğelerin başında ise ton balığı geliyor. Hamilelikte ton balığı yenir mi sorusu sıkça duyduğumuz sorulardan. Prof. Dr. Emine Nur Tozan gebelikte ton balığı tüketimi hakkında bilgi verdi.

Pandemi dönemi boyunca Dünya Sağlık Örgütü Avrupa başta olmak üzere, tüm sağlık kuruluşlarından bağışıklığı güçlendirmek amacıyla bilinçli, doğru beslenme listeleri paylaşıldı. Ve ton balığı tüm listelerde yer aldı.  Ton balığının bu denli öne çıkarılması sebeplerine bakacak olursak;

  • Kalp sağlığını koruyor: Omega-3 yağ asitleri, kandaki lipid seviyesini düşürerek yüksek kötü kolesterolü olan insanlara fayda sağlıyor. Kalp ritmini kontrol ediyor, enflamasyonu düşürürken damarları açıyor.
  • Beyin sağlığını destekliyor: Dopamini ve serotonini dengeleyerek, beyin işlevlerini düzenliyor.
  • Cilt görünümünü güzelleştiriyor: Güneş ışınları tarafından tetiklenen enzimlerin serbest bırakılmasını engeller. Cildi optimum koşullarda çalışır halde tutar.
  • Göz sorunlarını tedavi ediyor: Göz sağlığını geliştirerek, katarakt gibi göz sorunlarına iyi geliyor.
  • Felci önlüyor: Kan damarlarını güçlendirip, kan dolaşımını desteklediği için felç olasılığını azaltıyor.
Yeterli miktarda alınan Omega-3 yağ asitleri, zihinsel hastalıkları azaltmada önemli bir rol üstleniyor
  • Alerjilerle savaşıyor: Omega-3 mevsim değişikliklerinin neden olduğu alerjilere sebep patojenlerle savaşıyor.
  • Kemikleri güçlendiriyor: Osteoporoz, dünyadaki yetişkin nüfusta gittikçe daha büyük bir sorun haline geliyor. Bu hastalık kemiklerin zayıflamasından kaynaklanıyor. Omega-3 ise bu duruma neden olan kaynakları tersine çevirmeye yardımcı oluyor.
  • Kanseri önlüyor: Omega-3 farklı kanser türlerini önleme etkisine sahip; yağ asitleri hem kötü huylu hücrelerin gelişimini engelliyor. Hem de karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerden kurtulmayı kolaylaştırıyor.
  • Depresyonu ve anksiyeteyi engelliyor: Yeterli miktarda alınan Omega-3 yağ asitleri, zihinsel hastalıkları azaltmada önemli bir rol üstleniyor. Ayrıca kronik stres belirtileri, uykusuzluk ve sinirlilik tedavisinde etkili oluyor.
Bebeklerin beyin ve zeka gelişiminde de önemli bir rol üstleniyor

En doğal Omega-3 deposu olarak bilinen ton balığının insan vücuduna sağladığı bu denli önemli katkılar hamilelik döneminde de değerini arttırarak koruyor. Ayrıca bebeğin hayati fonksiyonları için anne beslenmesinde en büyük rollere sahip. Besin kaynaklarından olan ton balığı, yapılan araştırmalar sonucunda, bebeklerin beyin ve zeka gelişiminde de önemli bir rol üstlendiğini ortaya koyuyor.

Omega-3, doğal amino asit ve doğal mineraller bakımından zengin içeriğiyle ton balığı, bağışıklık, sinir, kas ve dolaşım sistemini destekleyerek anne adayına sağladığı katkılara ek olarak bebeğin sağlığına da mucizevi katkılar sunmaktadır.

“Annelerin sağlıklı gebelik süreci geçirmesinde etkili”

Prof. Dr. Emine Nur Tozan’a gebelikte ton balığı tüketimi nasıl olmalıdır diye sorduğumuzda şöyle cevap veriyor. “Gebelik sürecinde doğal protein ve Omega-3’ün bebeğin gelişiminde önemli yararları var. Sinir sisteminden beyin gelişimine, göz sağlığından kas gelişimine kadar onlarca faydasından bahsedebiliriz. Ayrıca Dokosahekzaenoik asit (DHA) dahil olmak üzere birçok balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri bebeğin beyin gelişimine çok büyük katkılar sağlıyor. Diğer taraftan ton balığı Omega-3 ve protein açısından zengindir. Bu da annelerin sağlıklı gebelik süreci geçirmesinde ve kilo alımı kontrolünde de önemli. Hatta araştırmalar, Omega-3’ün erken doğum riski ve doğum sonrası depresyonunu azaltıcı etkilerini de ortaya koyuyor. Aynı araştırmalar bu bebeklerin fiziksel ve ruhsal açıdan daha az sağlık problemi yaşadığını gösteriyor. Diğer yandan ise yetişkin dönemlerinde ise kansere yakalanma oranlarının daha düşük seyrettiğini gösteriyor” diyor.

DR. Emine Nur Tozan
Prof. Dr. Emine Nur Tozan

“Türkiye’de üretilen ton balıklarında cıva bulunmuyor.”

Haftada en az iki kez ton balığı

Bu nedenle gebelikte haftada en az 2 kez ton balığı tüketilmesini öneren Tozan, sözlerine şöyle devam ediyor: ‘’Türkiye’de üretilen ton balıklarında cıva bulunmuyor. Bu ton balıkları 3 ile 5 kg ağırlığında daha küçük ton balığı ailesinden elde ediliyor. Sağlıklı ve kolay açılabilir ton balığını güvenilir ve kaliteli kaynaktan tüketmek büyük önem taşıyor. Çanakkale’de üretilen, Hint ve Atlantik Okyanusu’nun tertemiz sularından sofralarımıza gelen katkısız ve koruyucusuz ton balıkları, çiftlik balığı değil. Ayrıca içerdiği doğal Omega-3 ve proteinle rahat bir gebelik süreci geçirmenize yardımcı olacak.”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü