Ayrıntılı ultrason hem anne hem bebek için önemli

Hamilelik
ayrıntılı

Gebelik bir kadının hayatındaki en özel dönemlerden biridir. Anne adayları bebeklerini kucaklarına almadan önce hem merak hem de endişe yaşarlar. Ayrıntılı ultrasonda hem anne için bir risk olup olmadığı gözlenmektedir. Hem de doğumdan önce bebeğin sağlığı ile ilgili önemli ipuçları ve veriler elde edilir. Gebeliğin 11-14 ve 18-22.haftalarında yapılan bu ultrasonografik incelemeler anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Liv Hospital Kadın Hastalıkları, Doğum ve Riskli Gebelik Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Sucak ayrıntılı ultrason incelemesini ve önemini anlattı.

Ayrıntılı ultrason, “ikinci basamak ultrason” veya “detaylı ultrason muayenesi” olarak bilinmektedir. Normal gebeliğin takibi esnasında rutin ultrason muayenelerinden farklıdır. Çünkü çok gelişmiş iki veya 4 boyutlu olarak yüksek görüntü kalitesine sahiptir. Böylece bebeğin hemen hemen tüm organlarının görüntülendiği bir muayenedir. 

Neler değerlendirilir? 

Burada bebeğe ait yapılar ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. Bebeğin beyni, gözleri, burnu, dudakları incelenir. Ayrıca yüzü, boynu, kalbi, akciğerleri, kolları, parmakları, karın içi organları, sırtı, bacakları ve ayakları incelenmektedir. 

11.-14 hafta arası yapılan ilk ayrıntılı ultrasonda bebek hakkında hem genetik hem de görülebilir sakatlıklar belirlenmektedir. Bebeğin gerçek gebelik yaşı, içinde yüzdüğü suyun miktarı, eşinin yerleştiği yer, ense saydamlığının kalınlığı, burun kemiğinin varlığı, tüm organların durumu, özellikle kalp yapısı ile ilgili ilk bilgiler alınır. Ayrıca ileride bebekte gelişme geriliği gelişme riski ve annenin gebelik zehirlenmesine doğru gitme ihtimalinin olup olmadığını anlamak için renkli doopler incelemeleri yapılmaktadır. Annenin doğum kanalı değerlendirilerek erken doğum riski belirlenmektedir.

Bebeğe zararı var mıdır? 

30 ile 45 dakika kadar sürmektedir. Bu nedenle anne adayları bazen bebeklerinin ses dalgasından etkilenebileceklerini düşünmektedir. Ama anne karnındaki bebeğe hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Neden önemlidir?
  • Ayrıntılı ultrason ile tespit edilen bazı hastalıklara anne karnında müdahale edilerek bebeğin yaşama şansı artırılmaktadır.
  • Hayati organlarda problemler varsa doğumun uygun şartlarda ve planlı yapılmasına imkan sağlar.
  • Bebeğin geliş pozisyonu, bebek eşinin yerleşimi, bebeğin iriliği ve anne karnındaki iyilik hali değerlendirilerek doğum zamanı ve doğum şeklinin belirlenmesi gibi konular aydınlatılmaktadır. 
  • Genetik hastalıkların tanısını koymada yönlendirici olabilmektedir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/hamilelik/hamilelikte-risk-yaratan-onemli-nedenler/

1 Yorum Ayrıntılı ultrason hem anne hem bebek için önemli

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

ilkokula

Çocuğunuz ilkokula hazır mı?

İTÜ GVO Dr. Sedat Üründül Anaokulu ve İTÜ GVO Beylerbeyi Anaokulu, velilerle bir araya gelerek “İlkokula Hazır Oluş”konulu çevrim

Devamını oku...
yaz ishali

Yaz ishali tehlikeli olabilir

Sıcakta bozulan gıdalar, kirli suların içilmesi ve bu sularla yıkanmış meyve ile sebzelerin tüketilmesi, mikroplu havuz ile deniz suyunun

Devamını oku...
erken doğum riskini

Sıcak havalar erken doğum riskini tetikliyor

Online medikal danışma platformu eKonsey.com Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorlarından Prof. Dr. Ebru Dikensoy, aşırı sıcaklardan daha çok etkilenen

Devamını oku...

Mobil Menü