Anneliğe adım adım: İlk üç ay nasıl geçiyor?

Gülçin Acar, Hamilelik
pregnant

Bir bebeğimiz olacağını öğrendiğim de doğum günüme sadece 2 gün vardı. Bundan önce ve bundan sonra bir daha böyle güzel bir hediye alamam herhalde dedim kendime. Tüm üflediğim pastalarda tek dileğimi tahmin edersiniz zaten. Bilinmezliklerle ve heyecanla dolu yolculuğumuz başladı böylece. Anneliğe ilk adımımı attım.

Untitled 185x300
Haberin şaşkınlığında anne baba adayı :))

İlk doktora gittiğimizde bırakın bebeği keseyi bile göremedik. Doktor 10 gün sonra gelin dedi ama o 10 gün sanırım 1 yıl gibi geçti. Sürekli kendimi dinleyerek, ufacık değişimler arayarak, acaba yanlış bir şey mi yapıyorum diye kendime sorarak bir iç huzursuzluğuyla karınca hızında ilerledi günler. Bir de gelirken birkaç test yaptırmam gerektiğini söylemişti doktorum. Ben de kayıtlı olduğum Aile Sağlığı Merkezi’ne gittim ve elimdeki testleri gösterdim. Oradaki doktorun ilk tepkisi ‘daha çok erken’ oldu. Ve bana hayal kırıklığı yaşayabileceğimi, bebeği görmeden bu testlere gerek olmadığını, heyecanımı anladığını söylediği bir konuşma yaptı. İLK MORAL BOZUKLUĞU… Ben de doktorun konuşmama izin verdiği anlarda testleri başka bir doktorun istediğini anlatmaya çalışmıştım. Baktım olmayacak tamam diyerek çıktım. Tabii bebeğin kalp atışlarını duyduğumuz kontrole kadar ister istemez küçük bir stres vardı içimde.

Şimdi geriye dönüp baktığımda bu yolculukta ben sabretmeyi öğreniyorum. Bebeğim daha doğmadan bana bir şeyler öğretmeye başladı anlayacağınız. Anneliğe hazırlık süreci! Eğer siz de hamileliğinizi yeni öğrendiyseniz ne dersek diyelim bu yollardan geçeceksiniz. Diyebileceğim tek şey sakin kalın. İnanın er ya da geç akışına bırakmanın, güzel düşünmenin bu sürecin en iyi yardımcıları olacağını anlayacaksınız.

Bu süreçte yaşanan değişimler

anneliğeBen bu ilk yazımda hamileliğimin ilk üç ayını yazmak istiyorum. Benim birçok hamileye göre şanslı olduğum konular vardı. Mesela mide bulantısı veya kusma gibi sorunlar yaşamadım. Ama hoşlanmadığım, bir süre görmek dahi istemediğim yiyecekler olmadı değil. İlk üç ay benim için en önemli konu kesinlikle ve kesinlikle uykuydu. Yastığa yanlışlıkla kafamı koymuş bulunmamla uyumam arasında birkaç saniyelik süre vardı resmen. Bu sürecin uzun bir döneminde annem yanımda kaldı. Her konuda bana yardımcı olduğu için ben bol bol uyuyarak günlerimi geçirdim.  Ah ah şu anda kaçta yatarsam yatayım sabah 7’de ayaktayım. Bu süreç size de uyku yapıyorsa tadını çıkarın. İşler bir anda tersine dönebilir. :))

Ayrıca bu üç aylık süreçte uzmanlar tarafından da normal kabul edilen büyüme sancılarını ben çok hissettim. Yapı itibariyle de olabileceğini düşünüyorum. Öyle ki ağrı her şeyin yolunda olduğuna bir işaretti benim için. Ağrımadığı zaman anormal olduğunu düşünmeye başlamıştım. 🙂 Doktorum rahmin büyüdüğünü söylediği için bu ağrıların olduğunu söylemişti. Gerçekten 4. ayımı girerken bu ağrılarda gitti. Yerine başka ağrıların geldiğini de söylemem gerek tabii ki.

Bu süreç aslında sizin hamile olduğunuzu idrak ettiğiniz zaman dilimi de aslında. Anneliğe yaklaştığınız bir süreç. Çünkü ilk zamanlar bazen unuttuğunuz da oluyor. Bebeğin tutunduğu bir süreç olduğu için de ağır kaldırmamak, çok eğilmemek ya da yükseğe uzanmamak gerektiği belirtiliyor. Hayatın akışı içerisinde buna her dakika dikkat etmeniz neredeyse imkansız. Ve dediğim gibi bazen cidden hamile olduğunuzu unutabiliyorsunuz özellikle ev işlerini de yapan biriyseniz. İşte bu noktada da eşiniz imdada yetişiyor. Evde yeni bir rutinin oluşması şart. Ben bu konuda da şanslıyım. Eşim benden on kat daha hassas olduğu için ilk günden yeni bir rutin oluşturabildik. İlk zamanlar yatağımı topladığım için beni doktora şikayet etmişliği olsa da şu anda normal tepkiler verebiliyor. :)) Zaten doktorum da ilk günden beri hayatından hareketi çıkartma dedi. Sürekli bir köşede yatan bir hamile olmadım şu zamana kadar. Bundan sonrasını da birlikte göreceğiz. :))

Hamilelikte iştah artışı konusuna ön yargılıydım ta ki başıma gelene kadar…

Ve içimden küçük bir canavar çıktı. Bu zamana kadar hamilelikte iştah artması konusunu anne adaylarının biraz abarttığını düşünürdüm. İşte büyük konuşmanın zararları… İlk üç ay her gece yatmadan önce sandviç yedim. Domates, salatalık, peynir bir de ben ayrılmaz dörtlü gibiydik. :)) Öyle iştah artışının karşısında o süreçte hiç kilo almamamı da şans olarak değerlendiriyorum. Ama her konuda olduğu gibi bu konuda da işler bir anda değişti. :)) İlk 3 ay hiç kilo almayan ben hamilelikte 5. ayıma girdiğimde 6 kiloya yakın kilo almıştım. Evet bu da başka bir yazının konusu olsun.

Sizin nasıl geçti ya da geçiyor ilk üç ayınız? Anneliğe hazırlık sürecine dönüp baktığımda tek cümleyle genelde merak içerisinde diyebilirim ben. Hadi sizde kısaca özetleyin.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Top View Pregnancy Test 303x178

Kimyasal gebelik sürecinde yaşadıklarım…

Herkese merhaba 🙂 Aylar evvel başıma gelen kimyasal gebelik sürecimi sizinle paylaşmak istedim. Başına gelmeden önce “kimyasal gebelik” hakkında

Devamını oku...
Uni Baby Saç

Uni Baby Saç ve Vücut Şampuanı yenilendi

Bebeklerin farklı gelişim evrelerinden, bu evrelerde değişen ihtiyaçlarından ve annelerden aldığıilhamla tüm ürün ailesini geliştiren Uni Baby, bebek bakımında

Devamını oku...
sosyal medyada

Çocuklar günün 6 saatini sosyal medyada geçiriyor

Find My Kids uygulamasını kullanan anne babalar, çocuklarının hem konumunu hem de cep telefonunda ne kadar zaman geçirdiğini görebiliyor.

Devamını oku...

Mobil Menü