Amerikan tipi beslenme obeziteyi gelecek nesillere aktarıyor

Hamilelik
Untitled son

Toplumumuzda gittikçe yaygınlaşan Amerikan tarzı beslenme (hamburger, patates ve mısır cipsleri, bol kremalı içecekler, işlenmiş et tüketimi) obezitenin ileriki nesillere aktarılmasına sebep oluyor. Doğru beslenme sadece annenin vücut ağırlığı açısından değil, karnındaki bebeği için çok daha önemli.

 

1482301979 IMG 2860 Yy
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen,

Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nde sıçanlar üzerinde yapılan önemli araştırmaya göre, gebelik öncesi, gebelik sırasında ve emzirme dönemindeki beslenmenin etkileri gelecek nesilleri etkiliyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bu yeni çalışmayla annenin fiziksel açıdan aktif olmasına ve aşırı beslenmemesine rağmen uyguladığı diyetin bebeğine nasıl zarar verebileceğinin ortaya konduğunu söyleyerek, “Şimdiye kadar inanılan şey; aşırı kilolu annelerin çocuklarının obeziteye eğilimli olduğuydu. Bu araştırmada beslenmenin en önemli faktör olduğunu belirlendi. Araştırmacılar bu teorilerini sıçanlardan oluşturdukları iki grupta test ettiler. Bir grup obeziteye ve yüksek yağ kapsayan diyete dirençli grup olarak seçildi ve diğer grup ise yüksek oranda yağ içeren gıdalara karşı duyarlı bir gruptu. Her iki gruptan bir kısım sıçana Amerikan tipi beslenme diyeti verildi. (kırmızı et, süt ürünleri, işlenmiş gıdalar, az miktarda sebze ve meyve) Bir kısmı da yağdan fakir, liften zengin beslendiler.” diyor.

Amerikan tipi beslenme obeziteye yol açıyor

Yapılan araştırmada Amerikan tipi beslenen sıçanların yavrularında obeziteye eğilim çok daha fazla görülmüş. Ve obezite yavruların erişkinlik dönemine kadar devam ettiği saptanmış.  Aynı olumsuz durum, ideal ağırlıkta ve insülin düzeyi normal olan sıçanların yavrularında da belirlenmiş. Ayrıca bu tarz beslenme sıçanlarda gebe kalmayı da güçleştirdiği görülmüş. Görgen araştırmanın sonucunu ise şöyle değerlendiriyor; “Yani araştırmanın gerçek sonucu; dişilerin, Amerikan ya da Batı tipi beslenmesinin obeziteyi gelecek nesillere aktarma konusunda önemli rol oynadığıdır. Gebelik öncesi, gebelik esnasında ve emzirme döneminde sürdürülen Batı tipi bu diyet, yeni nesillerin metabolik programını değiştirerek yaşam boyu obezite ve bununla ilgili problemin oluşmasına sebep olmaktadır. Bundan etkilenen yavrular erken dönemde zayıf bile olsalar düşük metabolizmaları nedeniyle kolayca kilo alabilmekte ve ileri yaşlarda obez olmaktadırlar. Hem doktorlar hem de gebeler sağlıklı bir gebeliğin ana şartı olarak ideal kilo alımını görürler. Ortaya konan veriler sadece alınan kiloların değil beslenmenin içeriğinin de sağlıklı nesiller için önemli olduğunu ortaya koymuştur.”

 

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

7 nisan

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Liv Hospital Check-up Uzmanı Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan: “Dünya genelinde sağlık farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 7 Nisan Dünya

Devamını oku...
hava temizleme

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak

Devamını oku...
koton

23 Nisan Neşesi yine Koton Kids’te!

Koton Kids, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan neşesine bayram özel koleksiyonuyla ortak oluyor. Bu özel

Devamını oku...

Mobil Menü