35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Hamilelik
Close Up Pregnant Woman Sitting Scaled

Günümüzde giderek daha fazla kadın, gebelik planlarını ileri yaşlara erteleme eğiliminde oluyor. Çünkü kişiler, aile yaşamına geç başlama arzusu, çalışma şartları, kariyer planları ve ileri yaşlarda çocuklarını daha iyi koşullarda yetiştirebilecekleri umudunu taşıyabiliyor. İleri yaş gebelikler birçok kadın için daha mantıklı gelse de beraberinde bazı riskler de içeriyor. 35 yaş üstü anne adaylarının gebelik öncesi ve sırasında nelere dikkat etmesi gerektiğini Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gamze Baykan Özgüç anlattı.

Gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar ileri yaş gebelik tercih ediyor

Artan 35 yaş üstü gebelikler maternal (anne) ve perinatal (doğumöncesi) için bazı riskleri beraberinde getiriyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde gebe popülasyonunun yaklaşık yüzde 15’ini 35 yaş üstü gebeler oluşturuyor. 35 yaş üstü dönemde kadınların yumurta rezervinin azalması gebe kalma şansını da azaltıyor. Sonra, yardımcı üreme tekniklerine başvurma da artıyor. Ek olarak çoğul gebelikler, erken doğum riski, düşük yapma ve sezaryen ağırlıklı doğum yöntemi seçimi de artıyor. 

İleri yaş gebeliklerde bebekte anomali oluşma riski artıyor

Gebelik yaşının artmasıyla genetik anomaliler, sayısal ve yapısal kromozom kusur anomalileri ve kromozomal olmayan doğumsal anomaliler artıyor. Bu sebeple de düşük oranları ile doğumsal anomalili fetüs gelişme oranları daha çok karşımıza çıkıyor.

35 yaş üstü gebelikte tarama testleri büyük önem kazanıyor 

Tüm gebelere yaştan bağımsız olarak prenatal tarama ve ultrason testleri öneriyoruz. Ayrıca geç fetal tarama ultrasonu, riskli çıkan sonuçlarda amniosentez ve CVS ile kromozom analizi öneriyoruz. Ayrıca 35 yaş üstü gebeliklerde ise bu tarama testlerinin yerini erken dönemde kolaylıkla yapılabilen anneye ait kanda fetal kromozom hücre tarama testleri de gebe takip programlarının içine dahil ediliyor. 

İleri yaş gebelik neden takip gerektiriyor? 

Anne yaşının ilerlemesi ile;

  • gestasyonel diabet
  • hipertansiyon
  • plesanta yerleşim anomalileri
  • fetüs prezentasyon problemleri
  • operatif vajinal doğum
  • tromboz riski
  • doğum sonrası kanama oranlarında da 35 yaş altı gebeliklere göre rastlanma oranların da artış görülüyor.

EK olarak bilinen bütün sezaryen sebeplerinin yanı sıra tek başına ileri yaş bile sezeryan için endikasyon oluşturabiliyor. Ayrıca uterus fonksiyonu azaldığı ve pelvik uyumun yetersiz kaldığı için doğum süresi uzayabiliyor.  35 yaş üstü gebelerin gebelik öncesi ve sürecinde daha özenle takip edilmesi büyük önem taşıyor.

Doğumsal omurilik hastalıklarını önlemek için gebelikte Folik Asit kullanın

2 yorum 35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

7 nisan

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Liv Hospital Check-up Uzmanı Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan: “Dünya genelinde sağlık farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 7 Nisan Dünya

Devamını oku...
hava temizleme

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak

Devamını oku...
koton

23 Nisan Neşesi yine Koton Kids’te!

Koton Kids, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan neşesine bayram özel koleksiyonuyla ortak oluyor. Bu özel

Devamını oku...

Mobil Menü