Yaz okulu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Güncel
yaz okulu seçerken

Çocuğun bedensel, ruhsal ve sosyal gelişiminde sosyalleşmenin çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, yaz tatilinin gelmesiyle beraber başlayacak yaz okullarının çocuğun sosyalleşmesine önemli katkılar sağlayacağını belirtiyor. Özellikle pandemide çocukların arkadaşlarından uzak kaldığını hatırlatan Doğantekin, yaz döneminde bu durumun telafi edilebileceğini söyledi. Doğantekin, yaz okulu seçerken çocuğun kişisel özelliklerine ve ilgi alanlarına göre tercih yapılması gerektiğini kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, yaz okulunun çocuğun gelişimine katkılarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Çocuklar sosyalleşme konusunda da geride kaldı

Kovid pandemisi döneminden en çok etkilenenlerin çocuklar ve gençler olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, “Bu süreçte çocuklar eve kapandı. Okullarına gidemediler, dersler online oldu. Çocuklar ders açısından çok geride kaldı. Unutmamız gerekiyor ki sadece ders konusunda değil, sosyalleşme konusunda da çok geride kaldı. Etkinlikler yapamadılar, arkadaşlarıyla görüşemediler.” dedi.

Telafi süreci

Yaz döneminin bu açıdan bir telafi süreci olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Seren Doğantekin,  “O nedenle yaz tatilinin ders eksiklerini kapatmalarının yanı sıra aynı zamanda sosyalleşerek ve yeni etkinlikler yaparak geçirmesi gerekiyor. Bu yönden de yaz okulu çocuklar için faydalı bir alan sağlıyor.” diye konuştu.

Yaz okulu eğlenceli yönleriyle anlatılmalıdır

Okul kavramının kimi çocuklarda sadece ders çalışılan bir yer olarak anlaşıldığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, “Kimi zaman yaz okulu denince çocuğun aklına sadece ders çalışacağı bir ortam geliyor. Ancak yaz okulu, çocuklara dersin yanında spor, sanat, dans, müzik gibi faaliyet imkânları da sağlıyor. Yaz okulu çocuğa daha güzel bir şekilde anlatılırsa yani eğlenerek öğrenebileceği bir ortam olduğu söylenirse çocuklarda önyargılar ortadan kalkacaktır.” diye konuştu.

Yaz okulu nasıl seçilmelidir?

Doğantekin: “Öncelikle ilgisini ve ihtiyacını bilmek gerekir. Eğer ki çocuğun belli bir eksiği varsa, çocuğun o yönden desteklenmesi gerekiyor. Matematik konusunda bir eksiği varsa yaz döneminde bu eksiğin kapatılması gerekiyor. Ama tabi unutulmaması gerekiyor ki çocuğun eğer sosyal açıdan bir eksikliği varsa, arkadaş edinmekten çekiniyorsa, çocuk daha sosyalleşebileceği gruplara katılabilir. Bu gezi veya farklı grup etkinlikleri olabilmektedir. Bunun dışında eğer ki çocuk çok öfkeli ya da çok dürtüsel ise bu öfkesini, dürtüsünü yönetebileceği spor alanlarına, yüzme alanlarına yönlendirilebilmektedir. Çocukta dikkat eksikliği varsa, dikkatini geliştirebileceği satranç gibi alanlara yönlendirilebilmektedir. İhtiyaçlarını farkında olarak yaz okulunun o yönden tercih edilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Günler ve haftalar planlanmalıdır

Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, yaklaşan yaz tatilinin daha verimli geçirilmesi için de plan yapmanın önemini vurgulayarak “Eğer ki imkân varsa yaz okulu, çocuklar için güzel bir tavsiye olur. Ancak imkân yoksa ebeveynlerin çocukların günlerini ve haftalarını planlaması gerekir. Bu yönde günlük olarak çocukların iki saat ders çalışması, bir saat kitap okuması, olabildiğince bilgisayar başında az zaman geçirmesi sağlanmalıdır.” dedi.

Ortak etkinliklerle eğlenceli zamanlar

Özellikle pandemi döneminde bilgisayar bağımlılığının ortaya çıktı. Doğantekin, “Bu yaz tatilini bilgisayardan uzaklaştırarak, dışarıda arkadaşları ile etkinlik yaparak geçirebilirsiniz. Veya ebeveynleri ile vakit geçirecek şekilde programlama yapılabilimektedir. Haftalık olarak da çocuğun ilgisini çeken farklı bir yerlere gidebilirsiniz. Ayrıca ev içerisinde farklı etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Hem de bir arada zaman geçirilerek eğlenebilirsiniz.” diye konuştu.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

7 nisan

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Liv Hospital Check-up Uzmanı Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan: “Dünya genelinde sağlık farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 7 Nisan Dünya

Devamını oku...
hava temizleme

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak

Devamını oku...
koton

23 Nisan Neşesi yine Koton Kids’te!

Koton Kids, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan neşesine bayram özel koleksiyonuyla ortak oluyor. Bu özel

Devamını oku...

Mobil Menü