Çocuklar yarıyıl tatilini verimli geçirsin

Güncel
yarıyıl

22 Ocak itibariyle öğrenciler için 3 haftalık sömestir tatili başlıyor. Bu yıl yarıyıl tatili, korona önlemleri kapsamında 2 değil 3 hafta planlanarak Nisan ayındaki 1 haftalık sömestire eklendi.

Çocukların bu yarıyıl tatiline ihtiyacı olduğu unutulmamalı

Okul dönemi boyunca derslerinde başarılı olsa da olmasa da her çocuk yoğun bir sorumluluk taşıyor. Sürekli kendisinden bazı görevleri yerine getirmesi bekleniyor ve bu sorumluluklarla ilgili sık sık uyarı alıyor. Okulda geçirdiği tüm zamanlarda bir şeyler öğrenmesi beklenmekte ve öğrenip öğrenilmediği de test edilmektedir. Ayrıca evde de ailenin kontrolü ve uyarısı söz konusu olmaktadır. Doğal olarak her çocuk böyle bir yoğunluğun ardından tatile ihtiyaç duyar. Tatil sürecinde ailelerin dikkatli olmaları gereken bazı noktalar vardır. Özellikle ders başarısızlığı olan ya da ödev yapmakta, ders çalışmakta zorlanan çocuklar aileleri tarafından daha fazla baskı altında tutulabilmektedirler. Oysa bu çocukların da tatile ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

 • Tatil boyunca çocuklara keyif alacakları, ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda aktiviteler sağlanmalıdır. Özellikle okul döneminde yeterince çocuklarıyla ilgilenemeyen, birlikte keyifli vakit geçiremeyen anne babalar için tatil dönemi bir fırsattır. Bu dönemde çocuklarımıza vereceğiniz en iyi hediye, onlara göstereceğiniz ilgi ve ayırdığınız zaman olacaktır.
 • Bu tatilde mutlaka onunla zaman geçirmek, mümkün olduğunca çocukla bir arada olmak, onu dinlemek, duygu ve düşüncelerini öğrenmeye çalışmak ve kendi duygu düşüncelerinizi onunla paylaşmak yararlı olacaktır.
Ailecek vakit geçirmeye özen gösterilmeli
 • Eğer çocuğun derslerle ilgili sorunları varsa bunu vurgulamak ve eleştirmek yerine bir süre için onun bu sıkıntıdan uzaklaşmasını sağlayacak şekilde ve anne-baba çocuk ilişkisinin kalitesini artırmaya dönük olarak birlikte zaman geçirmeye çalışmak gerekmektedir.

Tatil çocuklar için öğrenilmemiş ve anlaşılamamış konuların pekiştirilmesi için de bir fırsat olabilir. Ama bu sağlanırken de tüm günü dersle doldurmak yerine günün belli saatlerini çocuğa destek vererek, sıkmadan ve hırpalamadan eksiklerini tamamlamaya yönelik olarak kullanmak gerekmektedir. Bu dönemde hafif tekrarlarla ve ödevlerini yaparak derslerden kopmaması yeterli olacaktır.

Program hazırlanırken çocuğunuzun da fikrini alın
 • Tatil programı hazırlarken onun da desteğini ve onayını almak önemlidir. Örneğin günde bir saat çalışmasını hedefliyorsak bu bir saatin günün hangi saatinde olacağı konusunda çocuğun da fikrini almak uygun olacaktır.
 • Program yapılırken sadece çalışma zamanının vurgulanması değil, bunun yanı sıra onun eğlenceli aktiviteler içinde olmasına da önem vermek ve onunla birlikte geçireceğiniz zamanların da bu program içinde bulunmasına dikkat edilmelidir.
Televizyon ve bilgisayar kullanımı konusunda dikkat
 • Eğer çocuğunuz yarıyıl tatilinin büyük bir kısmını sizinle birlikte evde geçirecek ise televizyon ve bilgisayar kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü çocuklar bu konuda sınırsız kullanım hakkı talep edebilirler. Bu da çocukların sosyal yaşantılarının zenginleşmesi, zihinsel süreçlerinin tazelenmesi ve dinlenmesinin aksine negatif bir etki yaratacaktır. Bu nedenle de televizyon ve bilgisayar süreleri yine aşırıya kaçmadan kontrol altında devam ettirilmelidir.

Öğrenciler genellikle tatillerin göz açıp kapayıncaya kadar geçeceğini düşünürler. Oysa bu yıl yarıyıl tatili saat hesabı yapıldığında, 21 gün X24 saat = 504 saat sürecek.

Ruh sağlığını koruyacak aktiviteler

Bu 504 saatin birazında kitap okunsa, yemek yense, uyunsa, dinlenilse, film-dizi izlense, oyun oynansa, ders çalışılsa yine de zaman kalır. Pandemi nedeniyle zamanın büyük bir kısmı evde geçirileceği için, çocukların ve gençlerin ruh sağlığını korumalarına destek olunacak aktiviteler planlanması önemli. Bu planlama için şu önerilerden faydalanabilirsiniz:

 • Her gün, en azından 20 dakika kitap okuyun. Beynimizi okuyarak besleriz, daha doğru ve hızlı anlayabiliriz, hafızamızı güçlendirebiliriz, kelime hazinemizi geliştirebiliriz.
 • Dijital ortamlarda yabancı dil öğreten ücretsiz online kurslara başlayın,
 • Bitki yetiştirin,
 • Satranç oynayın, Kare, Çengel Bulmaca ve Sudoku çözün.
Ev işlerinde sorumluluk
 • Resim yapın,
 • Enstrüman çalın,
 • Mutfak işleriyle ilgilenin, becerilerinizi geliştirin (Sabah çayını demleme, Türk kahvesi yapmak vb.)
 • Ev işleriyle ilgili daha çok sorumluluk alın.  (Ütü yapmak, bulaşık makinesini boşaltmak, kendi nevresimini değiştirmek, elektrik süpürgesi ile evi süpürmek vb.)
 • Online ortamda, ihtiyacı olan bir öğrenciye ders anlatın,
 • Arkadaşlarınızla iş birliği içinde belirleyeceğiniz bir konuda araştırma yapın,
 • Evde kısa film çekin. Bir video kamera ya da cep telefonunun kamerasını kullanarak gün içinde evde yaptıklarını, ailece geçirdiğiniz anları kayıt altına alıp aile bireylerine rol dağıtarak kısa film çekip ailece izleyebilirsiniz.
 • Sokak hayvanları için su ve yiyecek alanları oluşturun.
 • Aile fotoğraf albümünü inceleyip eski fotoğraflara bakarak ailenle anılarınız üzerine sohbet edin.
 • Açık havada spor, yürüyüş yapın, güvenli alanlarda bisiklet sürün. Bedensel ve ruhsal gelişimin için son derece faydalı.
 • İhtiyacından fazla olan oyuncak, kıyafet, ayakkabı, kitap, kırtasiye malzemesi vb.’yi ihtiyacı olanlara vermek üzere ayırın.
 • Teknolojisiz 24 saat geçirin. O gün teknolojik hiçbir şeyi hayatınıza sokmayın.
8. ve 12.sınıf öğrencilerini yarıyıl tatili sonrası daha yoğun bir dönem bekliyor.

Eğer ulusal sınavlarda hedefinize ulaşmak gibi bir gayeniz varsa, ‘buna da yarın çalışırım’ deme lüksünüz kalmadı. Konu eksiklerinizi belirleyip geride kalmadan, en azından okulla paralel şekilde ilerlemeniz önemli. Üniversite sınavı adayları için TYT konularının öğrenilmiş, AYT için kolların sıvanacağı bir dönem olmalı. Ders tekrarı yapmak ve dersi derste dinlemeye ek olarak test çözmek ve deneme sınavlarına girmek de sınav hazırlığının olmazsa olmazları. Ne kadar çok soru çözerseniz konuyu o kadar çok zihninizde netleştirirsiniz ve bilginizi kullanılabilir hale getirirsiniz. Yanlış yaptığınız ve/veya boş bıraktığınız her sorunun peşine düşmek, doğrusunu öğrenmek ise test çözmekten bile daha değerli. Deneme sınavları ise Büyüteçli Aynalar gibidir. Bu aynaların karşısına geçtiğimizde bütün detaylarıyla kendimizi görürüz. Deneme sınavları;

 • Konu eksiklerinizi görmenizi,
 • Soru tiplerine aşinalık kazanmanızı,
 • Sınav süresini etkili kullanmanızı,
 • Sınav heyecanını yenmenizi,
 • Kendi puan durumunuzun gelişim sürecini takip etmenizi,

yani gerçek sınava hazır duruma gelmenizi sağlayacaktır.

Bu yazıda ilginizi çekebilir. https://www.bebegimleyasam.com/anne/dijital-dunyada-ailelerin-vakitsizligi-cocuklarin-mutsuzluk-sebebi/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Cocuk Ve Aile 1 303x178

Mutlu ve güçlü çocuk yetiştirmek için 7 ipucu

Mutlu, başarılı ve hayatın getirdiği zorluklara karşı güçlü bir şekilde durabilen çocuklar yetiştirmek tüm ebeveynlerin ortak arzuları arasında yer

Devamını oku...
Uzay Sergisi

Yarı yıl tatiline renk katacak: NASA Uzay Sergisi

HUPALUPAEXPO tarafından Türkiye’ye getirilen NASA Uzay Sergisi, yarı yıl tatilinde aileleri Metropol İstanbul’a bekliyor. Sergi 7’den 70’e herkesi tarihsel

Devamını oku...
Bebek Gogus Hastalik 3 303x178

Bebeğimin göğsünden hırıltılar geliyor

Yeni bebek sahibi olan anne-babalar doğal olarak bu ilk tecrübelerinde daha pimpirikli olabiliyor. Çevrelerinde bazen abartılı bulunsa bile fazlaca

Devamını oku...

Mobil Menü