Üstün zekalı çocuklar nasıl anlaşılır?

Güncel
Ekran Resmi

Bebeğinizin ve çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte cevabı…

Günümüzde bebeklerin doğumundan sonra gelişme süreçlerinde yapmış olduğu hareketler ve hızlı öğrenme yetenekleri her ebeveyni bebeğinin üstün zekalı olup olmadığı sorusunu sormaya iter. Uzmanlar bu düşüncenin en temelinde kendisi için özel olan çocuklarını herkes içinde özel olması arzusunun yattığını ifade etmektedirler. Bu durum tabii ki de bazı çocukların diğerlerinden özel olmadığı anlamına gelmemektedir. Peki, bebeğinizin ve çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Ekran Resmi 2017 04 13 16.15.45 280x300Bebeğinizin zekasıyla ilgili herhangi bir görüş belirtecek uzman değilseniz, bebeğinizin üstün zekalı olup olmadığını anlamak sizin için o kadar kolay olmayabilir. Üstün zekalı bebeklerde/çocuklarda sıkça görülen bazı belirtiler vardır ama bu belirtileri çocuğunuzun üstün yetenekleri ile karıştırmamak gerekmektedir. Bebeğinizin üstün zekalı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu bebeğinizi iyi gözlemlemenizdir. Üstün zekalı bebekler, diğer bebeklere oranla belli bir dönüm noktaları ile karşılaşmaya eğilimlidirler. Örneğin bebeğiniz, diğer bebeklere oranla daha erken yaşta emekleyebilir, yürüyebilir ve hatta konuşmaya başlayabilir.

ÜSTÜN ZEKALI BEBEKLERİN DİL YETENEKLERİ GELİŞMİŞTİR

Uzmanların belirttiklerine göre, üstün zekalı bebeklerin dil yetenekleri erken dönemlerde gelişmeye başlar.  Bu nedenle de sizin söylediklerinizle yakından ilgilenmeye başlar. Örneğin 6 aylık üstün zekalı bir bebek okuduğunuz hikayeyi kavrayıp ilgi gösterirken, 14 aylık olduğunda cümleler konuşmaya başlayacak ve 18 aylıkken ise, yönergeleri takip edebilecektir. Üstün zekalı bebeklerin sadece dil yetisi gelişmemiştir. Bu gruba giren bebekler pek çok şeyi erken yaşlarda kavramaya başlayacaktır. Üstün zekalı bebekleri diğer bebeklerden ayıran farklar uzmanlar tarafından şu şekilde sınıflandırılmıştır;

 

Hafızaları Güçlüdür; bebeğiniz üstün zekalı ise, olağanüstü bir hafızaya sahiptir. Gizlenen bir oyuncağın nerede olduğunu hatırlayabildiği gibi, mutfağın yemek yenen bir yer olduğunu anlar ve zamanları, yerleri diğer bebeklere oranla daha iyi hatırlar.

Sorunları Hızlı Çözerler; üstün bir zekaya sahip olan bebekler, sadece büyük çocukların anlamaları gereken sorunları anlayabilmektedirler. Mesela, nesneleri üst üste yığarak beşikten ya da bebek kapılarından kaçmayı öğrenen bebekler gibi.

Uzun Süre Odaklanırlar; genellikle yeni yürümeye başlayan bebekler ilgilerini çeken pek çok şeye kısa süre sonra ilgilerini kaybedebilir ve siz bir hikayeye başladığınızda bir süre sonra ilgisi dağılabilir. Fakat bebeğiniz üstün zekalı ise, ilgisini hiç kaybetmeden tüm hikayeyi dinleyebilmektedir.

Çok Atik Görünürler; üstün zekalı bebekler, insanlar ve onların çevreleriyle bağlantılı olurlar. Çevresinde bulunan birileri konuştuğu zaman ne söylediklerini anlayıp hızlıca kafalarını çevirip o kişiyle göz kontağı kurabilmektedirler.
Sanatçı Ruhludurlar ya da Sayılarla Araları İyidir; bebeğiniz/çocuğunuz iyi çiziyor ya da sayıları toplayıp çıkarabiliyorsa, üstün zekalı olması yüksek ihtimaller arasında yer alır.
Duygusal Belirtiler Gösterirler; üstün zeka özelliği gösteren bebekler, karmaşık ve yoğun duygulara sahip olmaya yatkındırlar. Başkalarının ne hissettiğini söyleyebilir ve bu konuda daha anlayışlılardır. Genelde çocuklar başkalarının duygularına daha az duyarlıdırlar. Diğer bir ifade ile yoğun bir empatiye sahip olmak sadece üstün zekalı çocukların/bebeklerin özellikleri arasındadır.

Hayal Güçleri Çok Yüksektir; çocuğunuzun üstün zekalı olduğuna dair gösterebileceği bir özelliği de hayali arkadaşlarla çok karmaşık görevler oynadığını görmenizin muhtemel olmasıdır. Bebeğiniz ve çocuğunuz bu anlamda fazlasıyla ilerlemiş bir hayal gücüne sahiptir.

Yüksek Algıya Sahiptirler; üstün zekalı bebeklerde yüksek algı belirtileri görülmektedir. Örneğin, bebeğiniz siz ağlarken gelip gözyaşlarınızı silebildiği gibi saçınızı kestirdiğinizde ya da gözlüğünüzü çıkardığınızda bunu hemen algılayabilmektedir.

Fazla Araştırmacı ve Meraklıdırlar; merak yeni yeni yürümeye başlayan bebekler için oldukça normal bir durumdur. Fakat, meraklılığın son derece keskin yapısına sahip olan bebekler ve çocuklar üstün zekalı kapsamında değerlendirilebilmektedir. Normal bebekler, oyuncakları ve komik görünen nesneler içeren şeylere meraklı iken, üstün zekalı bebekler ve çocuklar, oyuncağın içerisinde ne olduğunu görmeyi isterler. Üstün zekalı bir bebeği ilgisini çeken bir oyuncağın içerisinde ne olduğunu anlamak için onu parçalamaya çalıştığını görebilirsiniz. Bu merak bebekler için güvenlik riski oluşturabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından küçük parçalar içeren nesneleri bebeğinizden uzak tutmanız onun güvenliği açısından önerilmektedir.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

istmosel

Sezaryen doğumda istmosel riskine dikkat!

Sezaryen yöntemi, gebelik ve doğum sırasında istenilmeyen olası durumların meydana gelmesini önleyen, anne ve bebek için hayat kurtarıcı bir

Devamını oku...
PKS

Kasık ağrınızın nedeni PKS olabilir

Kadınlarda daha sık yaşanan kasık ağrıları, sıklıkla adet döneminde vücuttaki değişimlerden ya da idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabiliyor. Adet dönemi haricinde

Devamını oku...
yaz hamilelerine

Yaz hamilelerine 11 önemli tavsiye

Hamileler, sıcak havalarda zorlanabiliyorlar. Hamilelikte hormonlardaki değişimlere ve kan akımındaki hızlanmaya bağlı olarak vücut iç sıcaklığında doğal bir artışın

Devamını oku...

Mobil Menü