Sünnet cerrahi bir operasyondur

Güncel
sünnet cerrahi

Sünnetin toplumumuzdaki yeri ve önemi tartışılmaz. Aileler içinde bir gurur kaynağı. Sünnet düğünleri de önemli bir gelenek. Peki bu önemli günde çocuğunuzun yaşayabileceği travmalardan haberdar mısınız?  Basit bir uygulama gibi görünse de sünnet cerrahi bir müdahaledir. Ve güvenilir uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi önemli bir konudur. Sünnetin doktorlar tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Avrasya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kılınçaslan, sünnet konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Çocuğunuzun başka sağlık sorunları da varsa sünnetin yapılış şekli ve kimin yaptığı çok daha önemli

Sünnet neredeyse her erkek çocuğuna yapılsa da bazı sağlık sorunları olan çocuklar için özellikle dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle çocuğun ciddi bir hastalığı varsa sünnet öncesi gerekli tetkiklerin yaptırılması ve sonrasında zamanına karar verilmesi gerekmektedir. 

Alerji, kalp-damar hastalıkları, kanama bozuklukları gibi sağlık sorunları olan çocuklarda, gerekli araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ışığında sünnet için adım atılmalıdır. Alerjik durumlarda öncelikle çocuğun alerjisi tespit edilmelidir. Ve gerekirse tedavi edilmelidir. Ardından sünnet edilmelidir. Aşırı kilolu çocuklarda da sünnet öncesinde çocuğa kilo verdirilmesi düşünülmedir. 

Doktor tarafından hastanede yapılmadığında doğabilecek tehlikeler

Sünnet uzman hekimlerce yapılmalıdır. Bu durum hem sağlık hem de psikolojik açıdan önem arz etmektedir. Her ne kadar bilinçlenme artsa da çocuklarını evde veya düğün salonlarında sünnet ettiren aileler mevcut. Ancak sünnet cerrahi bir operasyondur.

Sünnet cerrahi bir operasyondur!

Sünnetin uzman bir doktor tarafından yapılmaması durumunda;

 • Kanama nedeniyle ölümle bile sonuçlanabilecek durumlar,
 • Penis başının bir kısmının kesilmesi, 
 • Yapılan lokal anestezik maddeye bağlı penis başında oluşabilecek kangrenler,
 • Derinin hatalı kesimi sonucu ortaya çıkan şekil bozuklukları, tekrar sünnet gerekliliği,
 • Steril koşullar altında yapılmadığında oluşabilecek enfeksiyonlar
 • İleri derecede ödem (şişlik) ve kapanmayan yaralar

Sünnet yarası kısa zamanda iyileşir. Peki çocuğunuzun ruh hali?

Sünnet için doğru zaman psikolojik travmanın hemen hemen hiç olmayacağı ve yara iyileşmesinin çok hızlı olacağı dönemdir. Burada her çocuk ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Ülkemizde, sünnet uygulaması genellikle yedi yaşından sonra yapılmaktadır. Ancak gittikçe yaygınlaşan bir uygulama göze çarpıyor; yeni doğan ve ilk aylarda yapılan sünnet. Öncelikle bebekler geçirdikleri operasyonlarla ilgili hiç bir şey hatırlamayacağı için herhangi bir psikolojik travma yaşamayacaktır. Bu zaman diliminde genel anestezi de çoğunlukla gerekmemektedir. Ayrıca penis üzerindeki damarlar çok küçük olduğundan kanama çok az olacak ve iyileşme süresi de daha hızlı olacaktır. Bu sebeple sünnet için en doğru zaman doğumun 7. gününden itibaren özellikle ilk 2-3 ayı kapsayan dönemdir. Bu aylarda sünnet, eğer ortam iyi ayarlanırsa kolay geçmekte ve hastalar genel anestezi almasa bile genellikle uyumaktadır. 

Lokal anestezi mi? Genel anestezi mi?

Bunun dışında ilk 1.5 yaş ve 6 yaş üzeri dönem psikolojik travma etkisinin az olmasından dolayı sünnet yaptırmak için düşünülecek dönemlerdir. Fakat burada bir hususa dikkat çekmek isterim. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren, pipisinin ucu oldukça dar olan çocuklarda bir an önce yapılması gerekmektedir sünnet derisi sık sık iltihaplanan ve ultrasonografi ile böbreklerinde ve diğer idrar yollarında bir sorun saptanmış olan çocuklarda sünnet yaştan bağımsız olarak bir an önce yapılması gereken bir işlemdir.  Diğer dikkat çekeceğim  bir husus ise sünnetin lokal anestezi ile mi yoksa genel anestezi ile mi yapılacağı konusunda hekimin fikrinin aileler tarafından mutlaka dikkate alınması gerektiğidir. 

Aman dikkat! İhmal edilmemesi gerekenler

 • Sünnette yapılan uyuşturucunun etkisi yaklaşık 4-5 saat sonra geçmeye başlayınca ağrı olacaktır. Çocuğunuza yazılan ağrı kesici şurup ve antibiyotik kremi düzenli kullanmak gerekmektedir. 
 • İlk gün çocuk aşırı hareketlerden kaçınmalıdır. Ve tuvalette kendini zorlamamalıdır.
 • Sünnet külotu giyebilir. Bu çocuğa hareket özgürlüğü sağlamaktadır.
 • Bezlenen bebeklerde sünnet külotuna gerek yoktur. Bez ile bakım daha rahat olmaktadır.
 • Yara durumu, iyileşme süreci çocuktan çocuğa değişir. Yatak istirahatinin bir faydası yoktur. Yaranın temiz bir şekilde korunmasına dikkat ediniz.

İlk gün çocuk aşırı hareketlerden kaçınmalı ve tuvalette kendini zorlamamalıdır.

 • Yapılan dikiş materyalleri kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için ayrıca almaya gerek yoktur. Kendiliğinden eriyip düşeceklerdir.
 • Sünnetten dört gün sonra banyo yapılmaktadır.
 • Çocuk tamamen iyi olduktan sonra sünnet bölgesini sık sık sabunlu su ile yıkayıp kurulaması öğretilmelidir. Temizlik bu süreçten sonra daha fazla önem kazanmaktadır ve ihmal edilmemelidir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/guncel/sunnet-hangi-yasta-olmali-sunnet-icin-dogru-zaman-nedir/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

ıhlamur

Ihlamur tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Geleneksel olarak soğuk algınlığı, öksürük, farenjit gibi rahatsızlıklara ait belirtilerin giderilmesinde destek olarak kullanılan ıhlamur, yapısında bulunan maddeler sayesinde

Devamını oku...
3 1 303x178

Anında Bitiyo, BİM ile Türkiye’nin Dört Bir Yanında

Türkiye’nin ilk doğal ve sağlıklı kuru kavrum kaplama leblebi ve fıstık markası Anında Bitiyo, satış ağına Türkiye’nin önde gelen

Devamını oku...
maytap

Pasta üzerinde tehlike: Maytap 

Çocuğunuzun doğum günü hazırlıklarına günler hatta aylar öncesinden başlayıp organizasyonun kusursuz olması konusunda tam da her şeyi yaptığınızı düşündüğünüz

Devamını oku...

Mobil Menü