Sömestr tatilinde ailenizi İstanbul’la tanıştırın!

Güncel
ist

Günlük hayatın koşuşturmacası bizi içinde yaşadığımız kentin güzelliklerini görmekten, tatmaktan, hissetmekten mahrum bırakıyor. Bu sömestr tatilinde kendiniz ve aileniz için bir mola verin, Adım Adım İstanbul® gezileriyle bu eşsiz kenti tanıma şansını geri çevirmeyin.

Adım Adım İstanbul® gezileri, her gün yanından sadece geçip gitmekle yetinildiği için tarihi dokusunu ve değerlerini yitirmeye mahkûm bırakılan bu kentin değerlerini kent sakinlerine tanıtmak, kenti sevme ve sahip çıkma bilincini körüklemek adına yaklaşık 30 senedir, ilk günkü heyecanıyla sürdürülüyor.

 Dünyanın en ilgi çekici uygarlıklar mozaiğine sahip olan bu kent, her gün farklı bir yüzünü bizlere gösteriyor; her taşının altından bambaşka bir hikâye çıkıyor; kendisi üzerine yapılan her araştırma, bilinen tarihini biraz daha eskiye götürüyor.

 

Ist2Bu sömestr döneminde siz ve aileniz, bu hikâyeyi dinleyin, ona ortak olun. Haftaiçi ve haftasonu gerçekleştirilecek Adım Adım İstanbul® gezileriyle hem sizi hem de çocuklarınızı, içinde yaşadığınız kenti biraz daha yakından tanımaya davet ediyoruz.

Tatil döneminde iki kez, 21 Ocak Cumartesi ve 26 Ocak Perşembe günleri gerçekleştirilecek KÖŞE BUCAK HALİÇ, Adım Adım İstanbul® gezilerinin ilk göz ağrısı. Kasım 1988’den beri sürdürülen bu gezi, Yahudi, Rum ve Ermeni yapıları, surlar, sivil mimarlık örnekleri ve sokak dokusu gibi kültür mirasımızın Haliç’in arka sokaklarına gizlenen örneklerini gezginlere tanıtacak.

Adım Adım İstanbul®’un en sevilen güzergâhlarından olan ve 28 Ocak Cumartesigerçekleştirilecek TARİHİ YARIMADA gezisi, Sultanahmet Camisi, Ayasofya Müzesi, Alman Çeşmesi, Hipodrom ve “İstanbul’un Sıfır Noktası” Milyon Taşı gibi, Sultanahmet ve çevresindeki Bizans-Osmanlı eserlerine odaklanacak.

 

28 Ocak Cumartesi sadece FEST farkıyla gerçekleşecek GALATA’DAN PERA’YA 6-7 EYLÜL 1955 gezisi, İstanbul’un tarihinde kara bir sayfa olarak duran azınlıklara yönelik tahrip ve yağmanın kentin çehresini nasıl geri dönülemez biçimde değiştirdiğinin izlerini sürecek.

 İstanbul’un kalbi Beyoğlu’nun Bankalar Caddesi’nden Galata Kulesi’ne uzanan bölgesinde, Minerva Han, Kamondo Merdivenleri, Terziler Sinagogu, Sankt Georg Binaları, Ceneviz Sarayı, Aşkenaz Sinagogu, Doğan Apartmanı, İtalyan Sinagogu, Laleli Çeşme, Arap Camisi, Galata Bedesteni, Rüstem Paşa Kervansarayı, Sokollu Mehmed Paşa Camisi ve SALT Galata gibi tarihi ve kültürel mekânlara konuk olacağınız ADIM ADIM BEYOĞLU-I/GALATA-II gezisi, 29 Ocak Pazar gerçekleştirilecek.

Ist3

Şubat Çarşamba günü İstanbul’un kolaylıkla göremeyeceğiniz bir yönünü, yeraltındaki mirasını keşfedeceksiniz: Botaneiates, Bonos ve Sultanahmet saraylarının kalıntıları; Sultan, Yerebatan, Aspar, Binbirdirek ve Theodosius sarnıçları, Hipodrom, Çukurçeşme Hanı ve günümüzde büyük bölümü otel ya da iş merkezine dönüşmüş tarihi mekânlar,YERALTINDAKİ İSTANBUL gezisinde…

 

İstanbul söz konusu olduğunda, her semtte bir başkasına denk geleceğiniz lezzetlerden bahsetmemek imkânsız. İstanbul özelindeki lezzet gezilerimizden ESKİ İSTANBUL KAHVEHANELERİ VE KIRAATHANELERİ, 4 Şubat Cumartesi günü hem kahve geleneğinin kentteki yolculuğunu aktaracak hem de gezginleri kahvenin kırk yıllık hatırının halen hüküm sürdüğü yerlere konuk edecek.

Ist4

Galata ve Pera olarak iki ayrı bölümde ele alınan Beyoğlu gezilerinden ADIM ADIM BEYOĞLU-II/PERA-I, 5 Şubat Pazar gerçekleşecek: Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne uzanan bu güzergâhta hanlar ve pasajlar, malikâneler, kiliseler, Rum, Yahudi ve Osmanlı eğitim kurumları, sinemalar, eskinin zamanların ünlü otelleri ve kulüpleri görülecek, İstiklal Caddesi’ne, nam-ı diğer Cadde-i Kebir’e açılan sokaklar arşınlanacak.

 Adım Adım İstanbul® gezileri, klasikleşen ve özgün rotalarıyla 2017’de de bir kenti tanıma, sevme ve sahip çıkma bilincini körüklemeye, yanından geçip gittiğimiz bir tarihin en önemli duraklarını bizlere hatırlatmaya devam edecek.

 Tanımadığın kent senin değildir, diyor ve tüm İstanbul-severleri bu eşsiz kentin görmezden gelinen güzelliklerini keşfetmeye davet ediyoruz.

 Daha fazlası için: adimadimistanbul.com

1 Yorum Sömestr tatilinde ailenizi İstanbul’la tanıştırın!

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü