Roots & Shoots Türkiye çocuklar ve gençlerle birlikte çalışmak üzere kuruldu

Güncel
Dr
Roots & Shoots, Dr. Jane Goodall tarafından 1991 yılında tüm canlılara saygı, özen, şefkati güçlendirmek; farklı kültürlere ve inançlara saygıyı desteklemek; gezegenimizi çevre, hayvanlar ve insanlar için daha iyi bir yer haline getirebileceğimize dair ilham vermek amacıyla kuruldu. Kurulduğundan bu yana 87 ülkeden, 700.000 çocuk ve gencin kurduğu 10.000 topluluk, dünyanın çevre, hayvanlar ve insanlar için daha iyi bir yer olması amacıyla çalışmalar yürütüyor. Roots & Shoots Türkiye de çocuklara ve gençlere harekete geçme, kendi çözümlerini geliştirme ve uygulama fırsatı sunmak için faaliyetlerine başladı.  

Roots & Shoots Türkiye, yaşama tüm çeşitliliğiyle ev sahipliği yapan bir gezegen hayalini gündelik yaşamın bir parçası haline getirmek için faaliyetlerine başladığını, 11 Şubat 2021 Perşembe günü Roots & Shoots Türkiye Youtube kanalında Dr. Jane Goodall’un katılımıyla canlı yayınlanan etkinlikle kamuoyu ile paylaştı. 

“Hemen hepimizin hayali bir: Yaşama tüm çeşitliliğiyle ev sahipliği yapan bir gezegen!”

İlkokul öğrencileri Lara Niksarlı, Sumru Akyüz ile ortaokul öğrencisi Kuzey Tüysüzoğlu’nun moderasyonuyla gerçekleşen etkinlik, Roots & Shoots Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aslıhan Niksarlı’nın açılış konuşması ve tanıtım sunumuyla başladı. Niksarlı konuşmasında “Çocuklara ve gençlere harekete geçme, kendi çözümlerini geliştirme ve uygulama fırsatı sunarak; uyum içinde bir gezegen düşünü onlarla birlikte gündelik yaşamın bir parçası haline getirmek amacıyla kurulduk. Hemen hepimizin hayali bir: Yaşama tüm çeşitliliğiyle ev sahipliği yapan bir gezegen!” diye Roots & Shoots Türkiye’nin amaçlarını ifade etti.

“Ne tür bir fark yaratmak istediğinize siz karar vermelisiniz.”

Etkinliğin onur konuğu olan Dr. Jane Goodall ise, “Dünyayı dolaşıp, konuşma yaptıkça biz insanların gezegeni nasıl yok ettiğini daha iyi anladım. Geleceklerinden umudunu kaybetmiş birçok genç insanla tanıştım. Bunu tersine döndürmek için geç değil. Bu dönüşüm yolculuğunda ise en büyük umudum çocuklar ve gençler. Roots & Shoots’u bunun için kurdum. Umutsuz olduğunuzda yapılacak en iyi şey harekete geçmek, bir şeyler yapmak, değişim yaratmaktır. Yaptığınız her şey bir fark yaratıyor. Ne tür bir fark yaratmak istediğinize siz karar vermelisiniz. O yüzden bir şey yemeden veya bir kıyafet satın almadan önce kendinize sorun. Üretiminde herhangi bir hayvan zarar gördü mü? Çevreye zarar verildi mi? Eğer bu soruların cevabı ‘Evet’ ise, onu satın almayın, giymeyin, yemeyin.” diyerek duygularını paylaştı. 

“Sizler de gezegenimiz için değişim ve gelişim yaratabilirsiniz”

Etkinliğin son konuşmacıları ise lise öğrencileri Rumeysa Lacin ve Işıl Anık’tı. Rumeysa Lacin “Bizler henüz taptaze birer filiziz. Geleceğe dair hayallerimiz, tutkularımız ve gerçekleştirmek istediğimiz değişimler var. Önemli olan tbir araya geldiğimizde, başaramayacağımız hiçbir olmadığını fark etmek.” sözleriyle hislerini paylaştı. Işıl Anık ise “Roots & Shoots çocukların ve gençlerin meraklarının ucundan tutup hiç bırakmamaları için var. Sizler de gezegenimiz için değişim ve gelişim yaratabilirsiniz. Buradaki tek ve en önemli husus beklememek, hiç durmadan ve zaman kaybetmeden yolunuzda ilerlemek. ” diye ekledi. 

Roots and Shoots Türkiye, çocuklar ve gençlerin doğanın işleyişini bildiği ve yaşamında uyguladığı, yaşadığı coğrafyayı tanıdığı, birbirlerini ve biyoçeşitliliği gözettiği, kendilerini güvende ve ait hissettiği bir ortam sağlamayı hedefliyor. Kurum, çocuklardan gelen talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan programlarla onların yaratmak istedikleri dönüşüme katkı sağlarken, bilgi ve becerilerinin güçlenmelerine, yaratıcı düşünme pratikleri kazanmalarına destek olmayı önceliklendiriyor.
 

Roots & Shoots Türkiye web sitesini incelemek için:  https://rootsandshootsturkey.org

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

istmosel

Sezaryen doğumda istmosel riskine dikkat!

Sezaryen yöntemi, gebelik ve doğum sırasında istenilmeyen olası durumların meydana gelmesini önleyen, anne ve bebek için hayat kurtarıcı bir

Devamını oku...
PKS

Kasık ağrınızın nedeni PKS olabilir

Kadınlarda daha sık yaşanan kasık ağrıları, sıklıkla adet döneminde vücuttaki değişimlerden ya da idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabiliyor. Adet dönemi haricinde

Devamını oku...
yaz hamilelerine

Yaz hamilelerine 11 önemli tavsiye

Hamileler, sıcak havalarda zorlanabiliyorlar. Hamilelikte hormonlardaki değişimlere ve kan akımındaki hızlanmaya bağlı olarak vücut iç sıcaklığında doğal bir artışın

Devamını oku...

Mobil Menü