Ödevleri ebeveynler değil, öğrenciler yapmalı

Güncel
ödevleri

Yarıyıl tatilinin bitmesi ile birlikte okullar ikinci döneme başladı. Okul çağındaki çocukların akademik kaygıları, ödevler, sınavlar derken ebeveynlere de birtakım görevler düşüyor. Bu noktada ödevlerin artık okul ile çocuğun kendisi arasında kalmadığını, bu sürece ebeveynlerinde dahil olduğunu vurgulayan Eğitim Danışmanı ve Öğrenci Koçu Murat Karcıoğlu; ödevlerin ebeveynler için stres kaynağını olduğunu bu kapsamda neler yapılması gerektiği ile ilgili tavsiyelerde bulundu.

Çocukları Hata Yapma Özgürlüğünden Mahrum Bırakmayın

Okulda öğrencilere verilen ödevler kimi zaman aileler içinde zorlayıcı olabiliyor. Çocuklar yanlış yapılmış ödevlerle okula gidebiliyor. Bu durumun doğal bir süreçtir. Murat Karcıoğlu, ‘’Mükemmeliyetçi kişilik özellikleri ile donatılan ve yetiştirilen çocuklar, sınav ve başarı kaygısıyla yaşamaya eğilim gösterirler. Bu durum ayrıca çocuklarınızda sürekli olarak bir denetlenme isteği ve onay alma gibi duyguları beraberinde getirir. Ayrıca çocuğun özgürlüğünü elinden alarak çocuğunuzu bağımlı bir kişiliğe dönüştürür’’ dedi.

Ödevler Aile İçi İlişkinizi Zedelemesin!

Ödevler ile amaçlanan durum öğrencinin, öğretmen yanında yok iken çalışmayı öğrenebilmesidir. Ayrıca okul dışında da öğrendiklerini pekiştirilmesini sağlamaktır. Çocuğunuzun ödevlerinin olması gerekenden fazla olduğunu düşünebilirsiniz. Bu konu hakkındaki gözlemlerinizi okul idaresi veya öğretmenleri ile paylaşın. Çünkü olması gerekenden fazla ödev, çocuğun kendisini yetersiz hissetmesine neden olmaktadır. Ayrıca ebeveyni olarak çocuğunuz üzerindeki kontrolünüzü kaybetmenize sebep olduğunu unutmamalısınız.

Ödevler Sizin Değil, Öğrencinin Sorumluluğunda Olmalı 

Ödevler ile amaçlanan öğrencinin öğrenme performansını ortaya koymak, öğrenme yolculuğundaki yol haritasını çıkarmaktır. Amaçlanan, çocuğun öğretmen yanında yokken çalışmayı öğrenebilmesi ve okul öğrenmelerinin okul dışında da pekiştirilmesini sağlamaktır. Ebeveynler olarak çocuğun ödevleri ile ilgili yönergeleri anlama ve ödev ile ilgili temin edilmesi gereken araç-gereç gibi malzemeleri temin etme de çocuğa yardımcı olmalıdır. Ancak olması gereken dışında çocuğa yardım etmek çocuğun hedeflerine ulaşma yolculuğundan sapmasına neden olabilmektedir. 

Çocuğa Tembel Etiketini Yapıştırmayın

Çocuğunuz ödevini yapamadığında çocuğunuza “tembel” etiketini yapıştırmayın. Çocuğa karşı söylenen olumsuz söylemler öğrenciyi yaşam boyu kendine dönük olumsuz bir yargı geliştirmesine neden oluyor. Bu sorumluluk diğerleriyle ,karşılaştırıldığında (!) daha zor ve zaman alıyor olabilir. Diğer bir husus da ödevin kendisinin çocuğun kapasitesine uygun olup olmadığıdır. Belki de çocuğunuz o yeterli akademik bir hazırlığa sahip değildir. Çocuğunuz ödevini yapamadığında kendisini kötü hissetmesine neden olmamalısınız. Bunun yerine öğrenme açığını nasıl kapatabileceğine dair çözüm yoluna gitmelisiniz.

Unutmayın: Siz Çocuğunuzun Okuldaki Öğretmeni Değil, Ebeveynisiniz!

Ödevlerin varlığının sizin çocuğunuz üzerindeki rolünüzü anne-baba olmaktan öte öğretmene dönüştürmesine ve çocuğunuz ile olan bağınızın zedelenmesine izin vermeyiniz.  Çocuğunuzun okula ödevi eksik veya yanlış yapılmış olarak gitmesi sizi ilgisiz bir ebeveyn olmanızı düşündürmemelidir. Çünkü ödevler size değil, öğrencinin öğrenmesi için verilen bir derstir diyebiliriz. Aksi halde çocuğun ödevi yapmaması veya eksik, hatalı yapması konusunda okulun çocuğa uygulayacağı yaptırımların çocuğun kendi sorumluluğunda olduğunu vurgulayın.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/guncel/okula-gitme-yasi-kac-olmali/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

uyusun

Yorayım hemen uyusun demeyin!

Çocuklarda uyku düzeninin kritik bir öneme sahip olduğunu, çünkü büyüme, gelişim ve genel sağlık üzerinde etkin bir rolde bulunduğunu

Devamını oku...
yorgun

Hep yorgun musunuz?!

Günde yedi-sekiz saat uyumanıza rağmen yataktan dinlenememiş olarak kalkıyor, gün içinde kendinizi çok halsiz ve mutsuz hissediyor, en basit

Devamını oku...
doğumsal kalp

Bebeklerde doğumsal kalp hastalığı nedenleri

Dünyada her yıl 7-14 Şubat haftası doğumsal kalp hastalıklarına dikkat çekiliyor. Doğumsal kalp hastalıklarında bulguları olan veya risk faktörleri

Devamını oku...

Mobil Menü