Mutlu ve güçlü çocuk yetiştirmek için 7 ipucu

Güncel
Cocuk Ve Aile 1

Mutlu, başarılı ve hayatın getirdiği zorluklara karşı güçlü bir şekilde durabilen çocuklar yetiştirmek tüm ebeveynlerin ortak arzuları arasında yer alıyor. Mutlu ve güçlü çocuklara giden yol ise anne babaların attığı adımlardan geçiyor. Generali Sigorta, hayatın getireceği zorluklara psikolojik olarak daha hazırlıklı çocuklar için öneriler sundu.

Hata yapmasına izin verin

Eğer çocuğunuz için bir tehlike oluşturmayacaksa, yaptığı hatanın doğal sonuçlarıyla karşılaşmasına izin verin ve bir dahaki sefere aynı hataya düşmemek için ne yapması gerektiği hakkında onunla konuşun. Hata yapmanın hayatın bir parçası olduğunu, yapılan hatalardan ders çıkarmanın gelecekte kendisine neler getireceğini ve hayatını ne yönde kolaylaştıracağını uygun bir dille aktarın.

Özgüven kazandırın

Çocuk gelişiminde özgüven kazanılması hayatın geri kalan kısmı için oldukça önemli bir unsurdur. Örneğin, çocuğunuz evde, okulda ve sosyal çevresinde korktuğu şeylerden uzak durursa, özgüven kazanma fırsatını hiçbir zaman bulamayacaktır. Unutulmamalıdır ki, çocuklar korkularıyla başarılı bir şekilde yüzleştiklerinde, doğru adımlar atmalarını sağlayacak özgüveni kolayca kazanırlar.

Sorumluluk almayı öğretin

Çocuklar hata yaptıklarında hisleri veya davranışları yüzünden başkalarını suçlama eğilimi taşırlar. Bu gibi durumlarda mazeretler sunmasına fırsat vermeyin. Davranışlarının sonuçlarını üstlenmesi gerektiğini ve kendi oluşturduğu soruna kendisinin çözüm üretmesi gerektiğini açıklayın. Ayrıca sorumluluklarını bilmeyen ve sorumluluk bilinci gelişmemiş çocukların hayatı ve mevcut ilişkilerini yönetmede zorluklar çektikleri unutulmamalıdır.

Net kurallar koyun

Çocukların net sınırlara ve tutarlı kurallara ihtiyacı vardır. Örneğin, anne babanın sağlam duruşu ve koydukları net sınırlar ve kurallar, çocukların dünyayı daha güvenli algılamasını sağlar. Çocukların sınırları bilmemesi ve öz denetimini sağlayamaması ise sosyal ortamlarda zorluk yaşamasına neden olabilmekte.

Tutarlı olun

Çocuğun eğitimi ve sağlıklı bir disiplinin sağlanabilmesi için anne ve babanın aynı tarafta olması gerekmektedir. Anne-baba arasındaki tutarsızlık ve çocuğun arada kalması gelişiminin gecikmesine ve ikilemler arasında kalmasına neden olur. Çocuğun disiplini açısından anne babaların alınacak kararlar ve konulacak kurallar öncesinde kendi aralarında tutarlı olmaları önemli.

Örnek olun

Çocuklar öncelikle aile içindeki kişileri gözlemler ve onların davranışlarını taklit ederler. Bu durum istisnasız tüm çocuklar için geçerlidir. Sorunlar karşısında paniklemeden sakinliğini koruyan anne babayla büyüyen çocuklar, benzer durumlar karşısında sakinliklerini koruyarak çözüm üretmeye daha yatkın olurlar.

Her istediğini yapmayın

Çocuğun istediği her şeyi sunmak en büyük hatalardan biri. Her istediği yerine getirilen çocuk bir süre sonra tatminsizliğe ve doyumsuzluğa sürüklenebilmektedir. Örneğin günlük hayatındaki her şeyden çabuk sıkılır ve daha fazlasını ister. Yaşanmaya başlanan bu döngü ise hem çocuğu hem de anne babayı rahatsız edecek noktaya taşır.

Çocukla kurulan ilişkinin niteliği sosyal gelişimini etkiliyor

1 Yorum Mutlu ve güçlü çocuk yetiştirmek için 7 ipucu

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Young Asian Pregnant Couple Show Looking Ultrasound Photo Baby Belly Mom Dad Feeling Happy Smiling Peaceful While Take Care Child Lying Sofa Living Room Home 303x178

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmeli? 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne

Devamını oku...
1651153217 ASM DrKemalAkpinar Gorseli 303x178

Aşırı hijyen bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bebeğin sağlığı aileler için her şeyden önce geliyor. Ailelerin bu hassasiyetle hijyene aşırı önem vererek çocuklarının bağışıklık sistemlerini olumsuz

Devamını oku...
emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Doğumdan çıktığınız anda başlayan emzirme süreci ilk aylarda çeşitli nedenlerle anneyi zorlayabilir. İlk olarak neredeyse her annenin deneyimlediği meme

Devamını oku...

Mobil Menü