Çocukları etkileyen MIS-C tedavisi mümkün bir hastalık

Güncel
MIS C

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 enfeksiyonunun çocuklarda neden olduğu MIS-C hastalığı ile ilgili bilgi veren Medical Park Çanakkale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mesut Kılınç, “MIS-C tedavi edilmesi mümkün bir hastalıktır. Uygun şartlarda tedavi edildiğinde kalıcı hasar bırakmaz” dedi.

MIS-C hastalığının genellikle enfeksiyon sonrası, çocuklarda görülen bir tür sendromdur. Medical Park Çanakkale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mesut Kılınç, “Yapılan son çalışmalar ışığında bu sendromun kalbe ve diğer dokulara zarar verebildiği kanıtlanandı. Koronavirüs enfeksiyonu sonrası ortalama 4-6 hafta içinde ortaya çıkabilir. Nedeni tam bilinmeyen bu hastalığın belirtileri yüksek ateş, karın ağrısı, boğaz ağrısı şeklinde sıralanmaktadır. Ayrıca kusma, ishal, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik de belirtiler arasındadır. Kollarda ve bacaklarda döküntüler, ağız ve dudaklarda çatlamalar da belirtilere dahildir” şeklinde konuştu.

Pcr test sonucu negatif çıkıyor

Kılınç, MIS-C tanısı konan çocukların çoğunda SARS-CoV-2’ye karşı antikorlarının pozitifken PCR sonuçlarının negatif olduğu bilgisini veriyor. Uzm. Dr. Mesut Kılınç, “Bir diğer endişe konusu ise MIS-C geliştiren çocukların yüzde 52’sinde altta yatan herhangi bir hastalık olmamasıdır. Bu durum, sendromun öngörülemez olduğunu düşündürmektedir” dedi.

Obez çocukların yüzde 50’sinde rastlandı

Yapılan araştırmalara istinaden, aşırı kilolu veya obez olan çocukların yüzde 50’sinde MIS-C’ye rastlanmaktadır. Uzm. Dr. Mesut Kılınç, şu bilgileri paylaştı: “MIS-C hastalığı olan çocuklarda obezite ve astım da sıkça görülmektedir. Covid-19’lu çocuklarda üst solunum semptomları görülmektedir. Ama MIS-C sendromunda yüzde 100 oranında ateş, yüzde 68 oranında kusma ve yüzde 73 oranında karın ağrısı görülmektedir. Karın ağrısı o kadar şiddetlidir ki, bazı vakalarda çocuk hastaların apandisit veya pankreatit olduğu düşünülebilir. MIS-C sendromu olan çocuklarda kalp problemleri de olabilmektedir. Kalp tutulumunun uzun vadeli etkileri ise şu anda bilinmediğinden yakın takip önemlidir. Son zamanlarda ise vakaların 3 yaşına kadar indiği ile ilgili veriler mevcuttur.”

Hastalık belirtilerine dikkat

Hastalığın nadir görülmesine rağmen, ciddi bir durum olması nedeniyle bulgularının iyi bilinmesinin, ailelerin hekimlere yardımcı olması noktasındaki önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Mesut Kılınç, “Önceden geçirilmiş (genellikle 2-4 hafta önce) veya yeni geçirilmekte olan Covid-19 enfeksiyonu ya da Covid-19 enfekte kişi ile temas öyküsü olan kişilerde dirençli ateş başta olmak üzere MIS-C hastalığında görülen bulguların bir kısmının olması durumunda bu hastalıktan şüphelenilerek hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir” dedi ve söz konusu bulguları sıraladı:

  • En önemlisi 24 saatten uzun 38 derecenin üzerinde dirençli ateşin varlığı,
  • Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi mide bağırsak sistemi ile ilgili bulgular,
  • Vücutta döküntülerin olması,
  • Gözlerde çapaklanma olmadan kızarıklıklar, kanlanmaların olması (konjonktivit),
  • Mukoz membranların tutulumu (çatlamış dudaklar, kırmızı-çatlak dil vb.),
  • Baş ağrısı,
  • Solunumsal sorunlar (hızlı soluma, nefes almada zorlanma),
  • Kas, eklem ağrıları,
  • El ve ayak derileri başta olmak üzere ciltte soyulmalar.
Ebeveynler hangi durumda MIS-C Sendromundan şüphelenmelidir?

Hastalığın semptomlarının uzun süreli ateş (dört veya daha fazla gün), kırmızı gözler, vücutta döküntü, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kızarma veya soyulma, şiddetli karın ağrısı, kusma veya ishal olduğunu belirten Uzm. Dr. Mesut Kılınç, “Bu tür durumda hemen uygun sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” diyerek Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün 1 Eylül’de yayımladığı Covid-19 (SARS-CoV-2 Enfeksiyonu) Çocuk Hasta Yönetimi ve Tedavi Rehberi istinaden değerlendirme yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Covidli çocukların yüzde 6 ila yüzde 20’si MIS-C hastası

MIS-C sendromunun görülme sıklığı ile ilgili de konuşan Uzm. Dr. Mesut Kılınç şu bilgileri aktardı:

“Net olarak dünyada ve ülkemizde MIS-C sayılarını veren bir çalışma henüz mevcut değil. Ancak yapılan küçük bölgesel çalışmalarda, yatış gerektiren çocuk Covid-19 vakalarının yüzde 6 ile 20’si arasındaki bir kısmını MIS-C’li çocukların oluşturduğu ve bunlar arasında yoğun bakım ünitesi bakımına ihtiyaç duyan yüzde 1-2 MIS-C hastası bulunduğu bilgisi mevcuttur.”

İyi tedavi edilirse kalıcı hasar kalmıyor

MIS-C hastalığının tedavi edilmesi mümkün bir hastalık olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Mesut Kılınç, “İyi tedavi edildiğinde kalıcı hasar bırakmayan bu hastalık, tedavi edilmeyen kişilerde ise başta koroner damarlar olmak üzere birtakım ciddi sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Bu hastaların özellikle çocuk kardiyolojisi ve çocuk enfeksiyon hastalıkları gibi bölümler tarafından, hem tanı ve tedavi aşamasında hem de tedavi sonrası dönemde takip edilmesi gerekir” diyerek sözlerini noktaladı.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/guncel/cocugum-covid-19-oldu-ne-yapmaliyim-ayni-evde-yasamanin-9-onemli/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

1632378669 1630391836 YUMURTA DONDURMA 1 303x178

Tüp bebek yöntemi için yaş sınırı var mı?

Tüplerde tıkanma, kısırlık, enfeksiyon ve erkekte sperm kalitesi düşüklüğü gibi birçok durumda çiftlerin bebek sahibi olmalarına olanak tanıyan tüp

Devamını oku...
1632383982 Gebelik Kilo Alimi 303x178

Gebelikte sağlıklı oranda kilo almak gerekiyor

Sağlıklı vücut ağırlığına sahip anne adaylarının gebelik sırasında kilo alması normal ve önerilen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Artan

Devamını oku...
DBE CocukveHayvan 303x178

Evcil dostlar çocuklarda güven duygusunu geliştiriyor

Evde evcil hayvan beslemek hem duygusal hem de fiziksel sağlığımız açısından çok önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle de son

Devamını oku...

Mobil Menü