Kulak temizleme çubuklarını kullanırken dikkat

Güncel
temizleme

Kulak temizleme çubuğu veya pamuğu olarak da bilinen ürünler, kulak sağlığını tehdit eden gizli tehlikeler barındırıyor. May İşitme Cihazları Eğitim Sorumlusu Odyolog Seda Başkurt, bilinçsizce kullanılan temizleme çubuklarının kulaklarda iltihap ve mantar oluşumuna zemin hazırladığı uyarısında bulunuyor. 

Yaygın olarak kullanılan temizleme çubukları, kulak sağlığını tehlikeye atıyor. Bilinenin aksine kulak kepçesinin kıvrımlarını temizlemek için kullanılabilecek olan pamuklu çubuklar, yanlış kullanımlar sonucunda kulak zarına zarar verebiliyor. İltihap ve mantar oluşumuna neden olabiliyor. 

May İşitme Cihazları Eğitim Sorumlusu Odyolog Seda Başkurt, pek çok insanın bilinçsizce kullandığı kulak temizleme çubuklarının kulak sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini söylüyor. Başkurt, “Halk arasında bilinen adıyla kulak kiri kulak kanalında bulunan yağ bezlerinin salgıladığı bir sıvı olup kulağın nemlenmesini ve dış etkenlerden korunmasını sağlar. Bilinenin aksine kulaklarda oluşan kir kulağın doğal dengesini sağlayıp, bakteri oluşumunu engellemektedir. Herkesin kulağında oluşan kirin yoğunluğu farklıdır. Bu kirin rengi farklı olmakla birlikte uzun süre kulaklık kullanımı, kulakta kir oluşumunu arttırıp oluşan kirin doğal bir şekilde dışarı atılmasını engelleyebilmektedir. Kulakta oluşan kir, dış kulak yolunda ve genellikle zardan uzakta oluşmaktadır. Kulağınızda oluşan kiri evde kendiniz temizlemeye kalktığınızda kulak zarına itebilirsiniz” görüşünü kaydetti. 

Çocuklardaki kullanım ne gibi riskler barındırıyor?

Kulakta oluşan kirin, zarı kapatacak kadar büyük olması halinde veya kirin zara itilmesi durumunda bazı sonuçlar doğmaktadır. Bunlardan bazıları işitme kaybı ve dolgunluktur. Ayrıca tıkanıklık hissi, kulakta ağrı ve çınlama da olabilmektedir. Seda Başkurt, özellikle çocuklar konusunda ebeveynlerin daha bilinçli davranmaları gerektiği uyarısını yaptı. Başkurt, “Çocuğunuzun kulağını pamuklu çubuk ile temizlemeye kalktığınızda bazı olumsuzluklar olabilmektedir. Özellikle çocuklarda dış kulak yolu yetişkinlerdeki kadar uzun olmadığı için kulak zarı yırtılabilmektedir. İltihap ve mantar oluşumuna sebep olabilirsiniz” dedi.       

Kulak temizliği uzmanlarca gerçekleştirilmeli 

Duş sonrası kulak kepçesini ve kıvrımlarınızı kurulamanız yeterlidir. Pamuklu çubuk, kulak mumu gibi kulak zarına zarar verecek ve kulağın doğal dengesini bozacak müdahalelerden kaçınılmalıdır. Kulak temizleme işlemleri hakkında da bilgi veren Başkurt , “Kulak kiri; işitme cihazı kullanan hastalarda şu şekilde temizlenmektedir. Kulak zarı görünmeyecek kadar büyük olduğu durumlarda kulak kalıbı alınmadan ve işitme testi yaptırmadan önce kulak burun boğaz doktoru tarafından temizlenmektedir. Eski yöntemlerden biri olan kulak yıkama işlemi günümüzde kulak burun boğaz doktorları tarafından tercih edilmemektedir. Bu yöntemle kulağa basınçlı su verilmektedir. Ancak kulak zarı delik olan veya hassas olan bireylerde sıkıntı yaratacağından vakumlama yöntemi denilen aspiratörlerle yapılmaktadır. Kulak temizleme işlemi ağrılı bir işlem değildir. Evde kulak pamukları ile kulağınızı temizlemeye kalkarsanız kulağınızda geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz. Bu yüzden kulaklarınızı yalnızca kulak burun boğaz hekimi tarafından temizletmeyi unutmayınız” diye konuştu. 

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/bebek/cocuklarda-kulak-agrisi-nasil-tedavi-edilir-kulak-agrisina-dikkat/

1 Yorum Kulak temizleme çubuklarını kullanırken dikkat

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Close Up Pregnant Woman Sitting 303x178

35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Günümüzde giderek daha fazla kadın, gebelik planlarını ileri yaşlara erteleme eğiliminde oluyor. Çünkü kişiler, aile yaşamına geç başlama arzusu,

Devamını oku...
çamaşır suyu

Elleri çamaşır suyu ve dezenfektanla yıkamayın!

Bilimsel araştırmalar hijyen alışkanlıkları sayesinde pek çok enfeksiyon hastalığının önlenebileceğini gösteriyor. Özellikle kış aylarında hijyenin öneminin 2 kat arttı.

Devamını oku...
Kuru ve yıpranmış saç

Kuru ve yıpranmış saç bakımı nasıl olmalı?

Mevsim değişiklikleri, saça uygulanan işlemler, stres ve daha birçok faktör saç yapısına etki eder. Özellikle hava değişikliklerinde özel bir

Devamını oku...

Mobil Menü