Islak mendilde merdiven altı ürünlere dikkat

Güncel
ıslak

Pandemiyle birlikte yanımızdan eksik olmayan ürünlerin ilk sıralarında ıslak mendiller geliyor. Yıllardır hayatımızda olan ıslak mendiller, koronavirüsle birlikte olmazsa olmazlarımız arasına girdi. Ancak bu talep beraberinde sağlıksız merdivenaltı ürünlerin de piyasaya sürülmesine neden oldu. Islak mendil alanında Türkiye’nin öncü şirketi Sapro’nun Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül, testleri tamamlanmayan çok sayıda ürünün piyasada yer aldığını söylüyor. Ayrıca Gönül, tüketicilerin dezenfektan ve antibakteriyel ürün paketlerinin üzerinde Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat tarih ve numarası yer alan ürünleri tercih etmeleri yönünde uyarıyor.

Sapro, ıslak mendil üretiminde Türkiye’nin ihracat lideri olarak ürettiği markalı ürünleriyle piyasanın yüzde 40’ını domine ediyor. Koronavirüsle birlikte ıslak mendile yönelik talebin arttı. Bu nedenle tüketicilerin ürün satın alırken dikkat etmeleri gereken birkaç husus var.

Sapro Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül, güvensiz üretilen ürünlerde artış olduğuna dikkat çekiyor. Gönül “Tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktalar var. Öncelikle piyasada, Avrupa Birliği regülasyonları kapsamındaki hijyen standartlarına uygun şekilde üretim yapamayan üreticiler var. Ayrıca yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değiller. Bu kurumların üretim alanlarında yeterli hijyen sağlayamıyor. Ve ıslak mendil bileşenlerinin tamamını kontrol edemedikleri için hataya her zaman açıklar” diyor.

Boyar madde içermemeli

Hijyen ürünlerine ihtiyaç duyulan bu dönemde, biyosidal ve dezenfektan ürünler için alınması gereken ruhsatları almadan ve etkinlik testleri yapılmadan birçok ürünün yerel mağazalarda raflarda satılabildiğini aktaran Gönül, “Öncelikle tüketiciler hangi tür ürün aradığına dikkat etmeli. Kullanım amacına göre de seçim yapılmalı” dedi.

Bebek için kullanılan ürünlerde alkol olmamalı

Bebek için kullanılan ürünlerde kesinlikle alkol olmamalıdır. Gönül, “Ürünün cilde uyumlu bir formül yapısının olması gerekiyor. Ayrıca nonwoven (kumaş) malzemesinin yumuşak ve hijyenik olması önemlidir. Dezenfektanlarda ise alkol bulunur, çünkü bakterilerin yok edilmesi gerekmektedir. Ancak ıslak mendillerin hiçbirinde asla boyar madde kullanılmamış olması gerekiyor. Hijyenik, antibakteriyel veya dezenfektan ürünler için bütün standartların yerine getirilmedir. Ayrıca bunun kanıtlanması ve ruhsatlarının alınması gerekir. Bu tip ürünlerin ambalajlarında Sağlık Bakanlığı ruhsat tarih ve numarası yer alır.”

Sapro olarak çevreyle dost ürünlere büyük önem verdiklerini de belirten Murat Gönül, “Biz plastik içermeyen suda çözünür ıslak mendil kumaşı (nonwowen) için Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Hijyeni aşılarken diğer taraftan çevreyi korumamız bir numaralı amacımızdır.”

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/bebek/bebek-hijyeninin-puf-noktalari/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü