Mutlaka bilinmesi gereken ilkyardım kuralları

Güncel
providing first aid park man bandaged injured arm guy helps friend

Trafik, iş ve ev kazaları ile deprem, sel gibi doğal afetler sonucunda birçok olumsuz sonuç yaşanabilir. Bunların ilk nedeni paniğin hakim olması durumudur. Ayrıca panikle yapılan yanlış müdahaleler de kalıcı hasar ve ölüme sebebiyet verebilir. Oysaki, temel ilkyardım bilgilerine sahip olmak yaşanabilecek olası kalıcı yaralanmaları ve ölümlerin önüne geçmektedir. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Generali Sigorta, herkesin mutlaka bilmesi gereken ilk yardım kurallarını paylaştı.

 

Öncelik ortam güvenliği sağlanmalı

ilkyardım
Kesiklerde ilk yapılması gereken ilkyardım yarayı temiz suyla yıkadıktan sonra kanayan bölgenin üstüne temiz bir bezle bastırmak ve kanamayı durdurmaktır.

Acil yardım gereken bir duruma müdahale eden kişiler, ortam
güvenliğinin sağlanmaması nedeniyle kazazede olma riski ile karşı
karşıyadır. Örneğin trafik kazası yaşanan bir ortamda
güvenliğin sağlanamaması, hem kazaya müdahale edenler hem de diğer
araçların güvenliği için tehdit oluşturabilir. Bu riskin önüne
geçmek için müdahalenin yapıldığı ortamın güvenliği mutlaka
sağlanmalıdır.

Bayılma durumunda neler yapılmalı?
Kısa süreli bilinç kaybının sebebi kan basıncındaki düşüş,
havasızlık, aşırı duygusal dalgalanmalar veya açlık olabilir. Bu
gibi bir durumda öncelikle nabız ve solunum kontrol edilmeli, düzenli
ise bayılan kişi sırt üstü yatırılıp ayakları yükseltilmeli ve
hareketsiz bir şekilde yatması sağlanmalıdır. Sonrasında ise baygın kişi kalabalık ve kapalı bir yerde duruyorsa mutlaka sakin ve açık bir alana alınmalıdır.

Kırık ve çıkık durumlarında neler yapılmalı?
Kırık ve çıkık durumlarında en önemli nokta o bölgeyi hareket ettirmemektir. Bu önemli detayın ardından kişi hareket ettirilmeden yaralı bölgeye destek bağlanmalıdır. Kemik ucunun dışarıda olduğu açık bir kırık söz konusu ise, steril bir bez yardımıyla yaranın üstü kapatılıp, mümkün olan en az hareketle sağlık kuruluşuna intikal edilmelidir.
Zehirlenme şüphesi durumunda neler yapılmalı?
Zehirlenme durumunda kişi kusturulmamalı, ağızdan herhangi bir sıvı verilmemeli, ağzı ve ağız çevresi yıkanarak temizlemelidir. Bu müdahale ile birlikte zehirlenen kişi en yakın sağlık kurumuna ulaştırılmalıdır.

Kesik durumunda neler yapılmalı?
Kesiklerde ilk yapılması gereken, yarayı temiz suyla yıkadıktan sonra kanayan bölgenin üstüne temiz bir bezle bastırmak ve kanamayı durdurmaktır. Aynı zamanda vakit kaybedilmeden ambulans çağrılmalı ve kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Yanık durumunda neler yapılmalı?
Yanan bölgede su kabarcıkları oluşmamış ve deri hafif kızarık şekilde ise 10 dakika soğuk suyun altında tutulmalıdır. Yanığın üzeri temiz bir bezle kapatılmalı ve yanan kişi sakinleştirilmelidir. Yanan kişinin elbiselerinin çıkarılması
gerekiyorsa, elbiseler yanık etrafından keserek çıkarılmalı, hasta ambulans çağırıp hemen bir sağlık kuruluşuna
ulaştırılmalıdır.

Boğulma durumunda neler yapılmalı?
Boğulmalar ağırlık olarak dumana maruz kalmaktan ya da sudan kaynaklanan tehlikeli durumlardır. Bu durumları yaşayan kişinin ilk olarak nabzı, kalp atışları ve solunumu kontrol edilmeli ve ambulans çağrılmalıdır. Durumun ağır olması halinde eğitimli kişilerce solunum ve kalp masajı uygulanmalıdır.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

dünyasını

Çocukların yaptığı resimler iç dünyasını gösteriyor

Adeta çocuk resim yoluyla içinde bulunduğu dünyaya yönelik duygu ve düşüncelerini çizerek kâğıda yansıtmaktadır. Dolayısıyla resmin çocuğun iç dünyasını

Devamını oku...
1631602903 Ocuklara Sa L Kl  Beslenme Al  Kanl    Kazand Rma 4 303x178

Çocukların bozulan yeme alışkanlıklarını düzeltecek 9 öneri

Okulların açılmasıyla birlikte bir süredir kuralların dışına çıktığımız uyku, beslenme gibi sağlıklı yaşam alışkanlıklarını tekrar edindirme süreci başladı. Bu

Devamını oku...
1631169075 Shutterstock 527195317 1 303x178

Anne babalar dikkat! Nezle ya da grip olduysa!

Yazın kavurucu sıcaklarından sonbaharın serin ve yağışlı havasına geçtiğimiz bugünlerde okulların da açılıp kapalı ortamlarda zaman geçirilmesiyle üst solunum

Devamını oku...

Mobil Menü