Hasbro’dan “İlk Oyunda Aşk” kampanyası

Güncel
oyunda

Dünyanın en iyi oyun ve eğlence deneyimini yaşatma hedefiyle çalışan Hasbro, “İlk Oyunda Aşk” kampanyasıyla çocukların oyun kişiliğine uygun oyuncak seçiminin önemine dikkat çekiyor. Çocuk psikoloğu Dr. Laverne Antrobus iş birliğiyle hazırladığı testle ebeveynlerin oyuncak seçimini kolaylaştırmayı hedefliyor.  

Hasbro, çocuklar için doğru oyuncak seçiminin önemine dikkat çekmek amacıyla “İlk Oyunda Aşk” isimli kampanyasını Kasım ayında hayata geçiriyor. Ebeveynler, İlk Oyunda Aşk kampanyası kapsamında hazırlanan internet sitesinden çocuklarının oyun kişiliğini belirleyen bir testi yanıtlayabiliyor. Ardından, testte verilen yanıtlar doğrultusunda çocuğun baskın oyun kişiliğine uygun oyuncak önerileri sunuluyor.

İlk Oyunda Aşk kampanyasının çıkış noktası Hasbro’nun beş Avrupa ülkesinde 10.000 ebeveyn ile gerçekleştirdiği araştırmaya dayanıyor. Araştırmaya göre ebeveynler, çocukları için oyuncak seçiminde hem zorluk yaşıyor hem de seçtikleri hediyeyle çocuklarının beklentilerini karşılayamadığını düşünüyor. 

Ebeveynler oyuncak seçiminde zorluk yaşıyor

Ebeveynler ile yapılan araştırmadan bulgulara bakıldığında:

  •  Ebeveynlerin neredeyse yarısı (yüzde 47) çocuklarının yılbaşı hediyelerinden memnun olmadıklarını söylüyor. 
  • Ebeveynlerin yüzde 30’u ise yılbaşı için çocuklarına ne hediye alacakları konusunda sorun yaşıyor. 
  • Yılbaşı hediyesi için çocukların beklentisine uygun düşmeyen ürünler seçenler arasında sırasıyla büyükanne ve büyükbabalar (yüzde 31), hala/teyzeler (yüzde 23), akrabalar (yüzde 14) ve arkadaşlar (yüzde 12) geliyor.
  • Televizyon reklamları (yüzde 61), mağazalarda gördükleri oyuncaklar (yüzde 52), arkadaşlarda görülen oyuncaklar (yüzde 45), arkadaşlarının yılbaşı için istediği oyuncaklar (yüzde 33) ve sosyal medya (yüzde 28) gibi faktörler çocukların hediye oyuncak beklentilerini etkiliyor. 

Çocukların sekiz farklı oyun kişiliği

Hasbro’nun kampanyası, ABD’de Ulusal Oyun Enstitüsü’nün kurucusu psikiyatrist ve oyun araştırmacısı Dr. Stuart Brown’ın geliştirdiği Oyun Kişiliği teorisinden ve “Oyun” adlı kitabında tanımladığı 8 oyun kişiliğinden ilham alıyor. Bu teoriler, nörobilim ve doğal davranışları dikkate alarak bir kişinin oyunla ilişki kurma biçimini açıklıyor.

Hasbro, çocukların oyun kişiliğinin belirlenmesi için İlk Oyunda Aşk internet sitesinde Uzman Çocuk Psikoloğu Dr. Laverne Antrobus ile hazırladığı “Oyun Kişiliği” testine yer veriyor. Testi tamamlayan ebeveynlere çocuklarının oyun kişiliğine yönelik detaylı bilgi veriliyor ve baskın oyun kişiliğine uygun oyuncak önerileri sunuluyor. 

Hasbro’nun tanımladığı oyun kişiliklerinde Meraklı, Enerjik, Şakacı, Hayal Mühendisi, Kâşif, Şampiyon, Yaratıcı, Lider olmak üzere 8 farklı oyun kişiliği yer alıyor. 

Hayatınızdaki çocuklara en uygun oyuncağı bulmak için https://ilkoyundaask.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Sebamed Baby

Bebeklerin cildini güneşe karşı da korumak gerek!

Bebek ve çocukların cildi daha narin ve ince olduğu için güneş ışınlarından daha kolay etkilenebiliyor. Klinik ve dermatolojik olarak

Devamını oku...
Maya Karantina'da

Bir çocuğun gözünden pandemi: Maya Karantina’da

O gün de tıpkı diğer günler gibi başlamıştı. Maya ve arkadaşları bir doğum günü partisini, heyecanla, ince ince planlıyor;

Devamını oku...
seçici yemek problemi

Çocuklarda “seçici yeme problemi”

Her öğün saatinde yaşanan gerginlik, tüm odağın çocuğun üzerinde olması ve çocuğu yemeye zorlama tutumu, ebeveynleri içinden çıkılamaz bir

Devamını oku...

Mobil Menü