Her oyun çocuk için güvenli değil

Güncel
GaminginTurkey 1

Ebeveynlerin çocukları olumsuz yönde etkileyebilecek videooyunlara karşı dikkat etmeleri gerekiyor. Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı Kurucusu Ozan Aydemir açıklamalar yaptı. Bir oyunun çocuğun yaşına uygun olmadığında korku, şiddete yönelme gibi olumsuz davranışlar sergilenebileceğini söyledi.

Videooyunlar, çocukların ve gençlerin meşgul olmaları, arkadaşları ve aileleriyle iletişim halinde olmaları için harika bir yol olabilmektedir. Ebeveynlerin çocuklar video oyunu oynuyorsa oynadıkları oyunlara çok dikkat etmeleri gerekiyor. Şayet yaşına uygun oyun oynamayan çocuklarda korku, şiddet gibi çeşitli davranış bozuklukları görülebiliyor.

Aydemir, oyun dünyasında ebeveynlerin çok dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. İngiltere’nin önde gelen çocuk yardım kuruluşu Çocuklara Zulmü Önleme Ulusal Derneği (NSPCC), video oyunlarında ebeveynlerin çocukları güvende tutmak için hazırladığı makaleyi paylaştı.

Bir oyunun çocuğun yaşına uygun olup olmadığına karar verilmesinde dikkat edilmesi gereken dört ana etmen var. Aydemir, “Video oyunlarındaki içerik şiddet, cinsel içerik, kumar, uyuşturucu, uygulama içi satın alma vb. öğelere göre düzenlenip yaş gruplarına göre derecelendirilmekte. Bu normalde oyun ve uygulama mağazalarında oyun başlığının yanında görünür. Örneğin, yaşına uygun olmayan oyunlar çocuklarda korku, şiddete yönelme, geceleri altını ıslatma, sosyal yaşamdan soyutlanma gibi olumsuz davranışlar sergilemesine yol açabilmekte ” dedi.

Oyunu kullanırken çocuğunuz kimlerle zaman geçiriyor

Videooyunlarda iletişim kurulabildiğini söyleyen Aydemir, “Herhangi bir iletişim kanalını ve sohbet işlevlerini kapatmak veya sınırlamak için ayarlar olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Bir oyunda iletişim, zorbalık, tanımadıkları kişiler tarafından temasa geçilme ve potansiyel olarak istismar edilme riski yaratabilmektedir. Ayrıca eğitici görünen bir oyunda kötü niyetli kişilerin de bulunabileceğine dikkat edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Uzun oyun sürelerinin çocuk üzerindeki etkisi

Uzun süreli video oyun oynanmasının çocukların davranışlarını da etkileyebileceğini kaydeden Aydemir, “Çok yoğun oyunların etkisiyle çocuklar oyun oynamayı bırakınca sinirlilik ya da hırçınlık gibi kısa süreli kötü davranışlarda bulunabilmekte. Ayrıca bir oyunun uygunluğunu sağlamak, oyun süresini sınırlamak gibi kurallar bu davranışları atlatmaya yardımcı olur” dedi.

Oyunda uygulama içi satın alma var mı?

Uygulama içi satın alımlar normalde oyunu veya oynanışı geliştirmekte. Aydemir, “Örneğin görünümler veya ganimet kutuları çocukların oyunlarında benzersiz olmaları veya diğerlerinden daha iyi olmaları konusunda genellikle önemli bir baskı olabilmektedir. Uygulama içi satın almaları kapatmak, cihaz ya da uygulamada bir harcama limiti belirlemek için ayarları göz önünde bulundurmalısınız. Çocukların ücretsiz oyun içi para birimini içeren dolandırıcılıklardan haberdar olmaları gerekir. Dolandırıcılık metin mesajları, forum gönderileri ve videolar, ücretsiz oyun içi para biriminin reklamını yapan içeriklere sahip olabilmekte. Ancak bunlar genellikle oyuncuyu para karşılığında oyuncu etiketini (kullanıcı adı) ve şifresini açıklamaya ikna etmek için tasarlanmış dolandırıcılık yöntemleri. Bu, ‘kimlik avı’ dolandırıcılığı olarak bilinmekte” şeklinde konuştu.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Young Asian Pregnant Couple Show Looking Ultrasound Photo Baby Belly Mom Dad Feeling Happy Smiling Peaceful While Take Care Child Lying Sofa Living Room Home 303x178

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmeli? 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne

Devamını oku...
1651153217 ASM DrKemalAkpinar Gorseli 303x178

Aşırı hijyen bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bebeğin sağlığı aileler için her şeyden önce geliyor. Ailelerin bu hassasiyetle hijyene aşırı önem vererek çocuklarının bağışıklık sistemlerini olumsuz

Devamını oku...
emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Doğumdan çıktığınız anda başlayan emzirme süreci ilk aylarda çeşitli nedenlerle anneyi zorlayabilir. İlk olarak neredeyse her annenin deneyimlediği meme

Devamını oku...

Mobil Menü