Her “atıştırma” sağlıksız değildir

Güncel
Her  Atıştırma  sağlıksız değildir görsel

İş yerinde yanlış beslenme; verimsizlik, konsantrasyon güçlüğü, kötü ruh hali, yorgunluk hissi ve fazla kiloya neden olabiliyor. Yapılan yanlış besin tercihleri, düzensiz saatlerde yemek ve atlanan ara öğünler kan şekeri düzeylerimizde sürekli bir dengesizlik yaratarak şeker hastalığına davetiye çıkarabilir. Türkiye’nin lider toplu yemek ve destek hizmet firması Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Gülşen Kadri, ofis ortamında yapılacak doğru ara öğün ve atıştırmalık tercihleriyle çok daha sağlıklı bir yaşama sahip olabileceğimizi söylüyor ve tavsiyelerde bulunuyor.

Günümüzde birçok kişi yoğun iş temposu içerisinde özellikle sağlıklı ve doğru beslenmeyle ilgili konularda kendine gerekli zamanı ayıramıyor. Vaktimizin büyük bir kısmını geçirdiğimiz iş hayatımızın yoğunluğuna kapılıp gün içerisinde yaptığımız besin tercihlerini birçok kez önemsemiyor hatta öğün saatlerini atlıyor olabiliriz. Bu durum çoğu zaman önemsiz gibi görünse de aslında obezite, şeker, kalp ve benzeri istenmeyen hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Gülşen Kadri, çalışan insanların ofis ortamlarında yapacakları doğru ara öğün ve atıştırmalık tercihleriyle vücut enerjilerini artırabileceklerini ve böylece kan şekeri seviyelerini dengede tutarak vücut için ekstra vitamin ve mineral sağlayabileceklerinin altını çiziyor. Kadri, ofiste uygulayabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklarla ilgili öneriler sunuyor.

Besin içeriği kaliteli atıştırmalıklar tercih edilmeli

Doğru ara öğün tercihleri kaliteli bir yaşam ve verimli bir iş hayatı için oldukça önemlidir. Sindirim sürecinde vücudumuzu yoracak yüksek yağ, şeker ve tuz içeren atıştırmalıklardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Bunun içinde dengeli yağ, protein, bol lif, vitamin ve mineral içeren atıştırmalıklar tercih edilmeli. İşte tüm dünyada kabul gören en iyi 5 sağlıklı ofis atıştırmalıklarının kısa özeti:

  • Mevsiminde taze meyve veya kuru meyve
  • Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler
  • Haşlanmış veya çiğ sebzeler
  • Yulaf ezmesi veya tam tahıllı gevrekler
  • Süt, peynir, yoğurt

Ara öğünlerinizi lezzetli ve eğlenceli atıştırmalıklara dönüştürün

En kolay ulaşabileceğiniz sağlıklı seçenekleri belirleyip bunları tek başına veya birbirleri ile tamamlayarak lezzetli, eğlenceli ve sağlıklı atıştırmalıklar yaratabilirsiniz. Meyve tek başına bir ara öğün olarak tüketilebileceği gibi yanında ceviz, fındık, badem gibi sağlıklı yağ ve protein içerikli kuruyemişlerle de desteklenebilir. Meyveden alınan yüksek lif miktarı, vitamin ve mineraller, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerde bulunan omega 3 sağlıklı yağ ve protein ile desteklendiği zaman zengin içerikli bir atıştırma oluşturuyor. Bu sağlıklı atıştırma kalori açısından bakıldığında 100 ile 150 kalori arasında değişiyor.

Evde hazırla, ofiste sağlıklı yaşa!

İş hayatı içerisinde beslenmeme bir türlü zaman ayıramıyorum diyenleriniz olabilir. Bunun için evde hazırlayabileceğiniz, çok pratik atıştırmalıklarla ofisinizde çok daha sağlıklı beslenebilirsiniz. Bir dilim ekmek arasına konulan bir dilim peynir ve mevsiminde çiğ sebze güzel bir alternatif olabilir. Ekmeğinizin tam tahıllı olması ara öğününüzün besin öğesi içeriğini zenginleştirecektir.  Karbonhidrat ve protein dengesinin sağlandığı sağlıklı bir ara öğün olarak yarım veya 1 bardak yoğurt içerisine 1-2 kaşık yulaf ve yaban mersini de favori atıştırmalıklarınız arasında yerini alabilir. Pratik olması açısından evde hazırlayıp ofisinize götürebilirsiniz.

Püf nokta!

Şunu unutmamak gerekir. Yapılacak olan tercihler bireyin besin öğeleri ve kalori ihtiyacına göre değişebilir. Bu nedenle tercih edeceğiniz atıştırmalıklarda hangi besine ne denli ihtiyacınız olduğunu belirlemekte fayda var. Özellikle paketli gıdalarda porsiyon başına toplam 3g veya daha az yağ, 5g veya daha az şeker, 3g ve üzeri lif içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

1632378669 1630391836 YUMURTA DONDURMA 1 303x178

Tüp bebek yöntemi için yaş sınırı var mı?

Tüplerde tıkanma, kısırlık, enfeksiyon ve erkekte sperm kalitesi düşüklüğü gibi birçok durumda çiftlerin bebek sahibi olmalarına olanak tanıyan tüp

Devamını oku...
1632383982 Gebelik Kilo Alimi 303x178

Gebelikte sağlıklı oranda kilo almak gerekiyor

Sağlıklı vücut ağırlığına sahip anne adaylarının gebelik sırasında kilo alması normal ve önerilen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Artan

Devamını oku...
DBE CocukveHayvan 303x178

Evcil dostlar çocuklarda güven duygusunu geliştiriyor

Evde evcil hayvan beslemek hem duygusal hem de fiziksel sağlığımız açısından çok önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle de son

Devamını oku...

Mobil Menü