Hafif otizm, erken tanıyla tamamen ortadan kalkabiliyor

Güncel
Portrait Sad Little Girl Sitting Isolated Blue Studio Background How It Feels Be Autist Modern Problems New Vision Social Issues Concept Autism Childhood Healthcare Medicine Scaled

Yeni psikiyatrik tanı sistemiyle birlikte otizmin kategorik bir tanı olmaktan çıkarılarak süreklilik arz eden bir yelpaze haline getirildiğini belirten uzmanlar, “yelpaze”nin bir ucunda hafif, diğer ucunda ağır otizm tanısı olduğunu kaydediyor. Uzmanlar, erken tanı ile birlikte erken uygulanacak uygun özel eğitim ve terapiler sonucunda hafif otizmi olan çocuklardaki problemlerin tamamen ortadan kalkabildiğini vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Çocuk – Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Mert Beşenek, otizm ile ilgili açıklamalar yaptı.

Otizm bir yelpaze şeklinde değerlendiriliyor

Dr. Ali Mert Beşenek, otizmin “sosyal iletişim ve etkileşimde problemler ile birlikte tekrarlayıcı basmakalıp hareketlerin çocukta bulunup bulunmadığına göre tanı alan nörogelişimsel bir bozukluk” olduğunu belirttti. Beşenek, “Yeni psikiyatrik tanı sisteminin kullanıma girmesi ile birlikte otizm “kategorik” bir tanı olmaktan çıktı. “Sprektrum” yani süreklilik arz eden bir “yelpaze” haline geldi. Bu “yelpaze”nin bir ucunda hafif, diğer ucunda ağır otizm tanısı var. Ve saptanan sorunlar ve bulguların şiddetine göre çocuklar bu doğru üzerinde bir yere konumlu.” dedi.

Kendi dünyalarında vakit geçirirler

Otizmin belirtileri

 • göz temasında kısıtlılık
 • ismine bakmama
 • ilgi paylaşımında kısıtlılık
 • özellikle bebeklik döneminde sosyal gülümsemenin olmaması
 • dil gelişim basamaklarında gerilik
 • kendi dünyasında vakit geçirme
 • empati becerisinde sorunlar
 • karşılıklı oyun oynamama
 • dili sosyal bağlamında kullanmakta zorluklar
 • özellikle ileri yaşlarda arkadaş edinmekte ve diğer kişilerle iletişim kurmakta problemler
 • kendini ifade etme güçlükleri görülebilen sosyal iletişim ve etkileşim problemlerinden bazıları

Dönen şeylere aşırı ilgi gösterirler

Dr. Ali Mert Beşenek, ileri geri sallanma, parmak ucunda yürüme, özellikle sevindiği zamanlarda kanat çırpma, dönen şeylere aşırı ilgi gösterme, oyuncakları amacına uygun kullanmama (örneğin arabaları sürmek yerine dizme), kısıtlı ve garip özel ilgi alanlarıyla aşırı uğraşma ise basmakalıp hareket örüntülerinden olduğuna dikkat çekti.

En erken tedavi önemlidir

Beşenek, “Otizmde özellikle de belirtiler hafif düzeyde ise en olumlu tedavi sonucu için en önemli faktör erken tanı ve erken tedavidir. Çocukluğun erken döneminde, beynin gelişiminin en hızlı olduğu süreçlerde yapılacak tedavi girişimleri yüz güldürücü oluyor. Aileler, bulgulardan şüpheleniyorlarsa ve/veya üçüncü bir kişi tarafından bu şüphe dile getirilmişse çocuk psikiyatriye başvurmalıdırlar” dedi.

Eşlik eden psikiyatrik hastalıklar da göz önünde bulundurulmalıdır

Otizmde uygulanan tedavi yöntemlerine ilişkin de bilgi veren Dr. Ali Mert Beşenek, şunları söyledi:

“Otizm şüphesi olan olgular ayrıntılı değerlendirme süreçlerinden geçerek bu tanıyı alırlar. Değerlendirmeler sırasında çocuğun hangi alanlarda sorunları olduğu da detaylıca ortaya konulmalıdır. Bu değerlendirme sonuçlarına göre çocuklar eksik olan alanların düzeltilmesine yönelik özel eğitim ve terapiler almalıdır. Otizme eşlik eden başka bir psikiyatrik hastalık varsa onu da kapsayan bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Çocukta ek olarak yıkıcı davranışsal sorunlar, uyku problemleri, kaygı, depresyon gibi bulgular da mevcut ise; tedavinin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için bunları hedefleyen ilaç tedavileri de eklenebilmektedir.”

Hafif otizm erken tanıyla düzelebiliyor

Erken tanı ile erken uygulanacak özel eğitim ve terapiler sonucunda hafif otizmi olan çocuklardaki problemlerin tamamen ortadan kalkabildiğini söyleyen Beşenek, “Bu çocuklar örgün öğrenime devam edebilir. Tam bağımsız bir hayat sürebilecek kapasiteye gelebilir. Yaşıtlarının yapabildiği her şeyi yapabilirler, hatta kısıtlı ilgi alanları varsa bazı konularda daha üstün bile olabilirler.” dedi.

Otizm ne zaman ortaya çıkar?

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

uyusun

Yorayım hemen uyusun demeyin!

Çocuklarda uyku düzeninin kritik bir öneme sahip olduğunu, çünkü büyüme, gelişim ve genel sağlık üzerinde etkin bir rolde bulunduğunu

Devamını oku...
yorgun

Hep yorgun musunuz?!

Günde yedi-sekiz saat uyumanıza rağmen yataktan dinlenememiş olarak kalkıyor, gün içinde kendinizi çok halsiz ve mutsuz hissediyor, en basit

Devamını oku...
doğumsal kalp

Bebeklerde doğumsal kalp hastalığı nedenleri

Dünyada her yıl 7-14 Şubat haftası doğumsal kalp hastalıklarına dikkat çekiliyor. Doğumsal kalp hastalıklarında bulguları olan veya risk faktörleri

Devamını oku...

Mobil Menü