En çok tercih edilen bebek isimleri neler?

Güncel
En çok tercih edilen bebek isimleri

Aileye yeni bir üyenin katılacağı haberinin ardından en büyük telaş konusu bebeğe verilecek isim oluyor. Bebek isimleri ve anlamları konusunda araştırmaya giren ebeveynler bu konuda bebek isimleri kitabı gibi kaynaklara bakıyor. Bazıları ise anne ve babaya uygun bebek isimleri arayışına giriyor. Ancak ülkemizde birçok ailenin yenidoğan bebeklerine isim tercihi klasik isimlerden yana olmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında dünyaya gelen 1 milyon 91 bin 143 bebek içerisinde erkeklerden 7.540’ına Yusuf, kız bebeklerden de 11.179’una Zeynep ismi konuldu. İşte en çok tercih edilen bebek isimleri.

Hamilelik haberiyle birlikte yeni doğacak bebeğinin bir ömür boyu taşıyacağı ismi her ailenin önemsediği konu başlıklarından birisi oluyor. Öyle ki Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan gibi bazı uzmanlar, ismin karakter üzerinde önemli etkisi olduğunu söylüyor. Ayrıca yıllardır toplumumuzda yoğun olarak kullanılan Arapça ve Farsça kökenli bazı isimlerin anlamlarının olmadığı ya da bilinenin aksine kötü anlamlarının olduğunun ortaya çıkması bu konuda daha büyük bir hassasiyet yarattı.

Bebek isimleri araştırmada izlenebilecek yollar

Aileler bu noktada en çok internet üzerinden arama gerçekleştiriyor. En çok tercih edilen bebek isimleri, en popüler erkek ve kızı isimleri gibi başlıklarda birçok isim seçeneği de karşımıza çıkıyor. Ayrıca kitapçılarda Metin Celal’e ait Çocuk İsimleri Sözlüğü gibi kitaplardan da yararlanabilirsiniz. Farklı isim istiyorsanız arama motoruna değişik bebek isimleri yazarak da farklı isim seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Anne ve babanın ismiyle uyumlu bir isim seçmek istiyorsanız bunun için de farklı siteler size yardımcı oluyor.

bebekisimleri.org sitesine göre anne ve baba ismiyle uyumlu isimlerde en çok tercih edilenler:

  • Erkek bebeklerde: Miran, Arden, Zeyd
  • Kız bebeklerde: Mihra, Nare, Baysa

Ünlüler hangi isimleri tercih etti?

Öykü Karayel ve Can Bonomo çifti 2021 yılında kucaklarına aldıkları oğullarına Roman adını verdi. Oyuncu Özge Özder ve eşi Sinan Güleryüz kızlarına Luna adını verdi. Şarkıcı Bengü ve eşi Selim Selimoğlu çifti oğullarına Selim adını verdi. Oyuncu Bergüzar Korel ve Halit Ergenç çifti kızlarına Leyla adını verdi. Oyuncu Ayça Erturan ve Oğulcan Kırca çifti kızlarına Nova adını verdi. Müjgan Ferhan Şensoy ve Cem Öğet çifti kızlarına Pera adını verdi. Berfu ve Eser Yenenler çifti ise oğullarına Mete ismini verdi.

Türkiye en çok hangi isimleri tercih etti?

2020 verileri ise İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Buna göre Türkiye’de erkek bebeklerde en çok Yusuf, Miraç, Eymen isimleri ailelerin tercihi olmayı başardı. Kız bebeklerde ise Zeynep ilk sırayı aldı. Ardından ise Elif ve Defne isimleri ailelerin tercihi olmayı başardı. Erkek çocuklarda tercih edilen diğer isimlerden ilki Ömer Asaf oldu. Ayrıca Kerem, Alparslan, Mustafa, Hamza, Ali Asaf ilk sıralarda yer aldı. Kız çocuklarına ise Asel, Azra, Eylül, Nehir, Eslem, Asya çoğunlukla seçilen isimler oldu.

Türkiye’de en fazla nüfus yoğunluğu olan Marmara Bölgesi’nde dünyaya gelen 305.096 bebek içerisinde erkeklerde Ömer Asaf, Eymen, Alparslan; kız bebeklerde ise Zeynep, Defne, Asel isimleri tercihi olmayı başardı.

Ayrıca bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/hamilelik/2016da-en-cok-tercih-edilen-bebek-isimleri/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

ıhlamur

Ihlamur tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Geleneksel olarak soğuk algınlığı, öksürük, farenjit gibi rahatsızlıklara ait belirtilerin giderilmesinde destek olarak kullanılan ıhlamur, yapısında bulunan maddeler sayesinde

Devamını oku...
3 1 303x178

Anında Bitiyo, BİM ile Türkiye’nin Dört Bir Yanında

Türkiye’nin ilk doğal ve sağlıklı kuru kavrum kaplama leblebi ve fıstık markası Anında Bitiyo, satış ağına Türkiye’nin önde gelen

Devamını oku...
maytap

Pasta üzerinde tehlike: Maytap 

Çocuğunuzun doğum günü hazırlıklarına günler hatta aylar öncesinden başlayıp organizasyonun kusursuz olması konusunda tam da her şeyi yaptığınızı düşündüğünüz

Devamını oku...

Mobil Menü