Dikkat dağınıklığı sorumluluk vererek aşılabilir

Güncel
dağınıklığı

Dikkat dağınıklığı, yaşamın birçok noktasını olumsuz etkiler. Ve istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya gelmemizin nedenleri arasındadır. Çocukluk döneminde fark edilen dikkat eksikliğinin ise ortadan kalkması için gerekli destek verildiğinde çocuğun yaşam kalitesini artırmak mümkün hale gelir. Bu noktada aileler çocuğa sorumluluklar vermesinin önemli olduğunu söyleyen Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay, bu sayede dikkat dağınıklığının önüne geçmenin mümkün olabildiğini söylüyor. Talay, çocuklarda dikkat dağınıklığıyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Dikkat dağınıklığı sorununun oluşmasını etkileyen birçok faktör var.
 • En temel sebeplerinden bir tanesi genetik durumlar. Anne ya da babada dikkat eksikliği varsa; çocukta olma ihtimali de yüksek.
 • Doğum sırasında beynin bir bölümünde meydana gelen (örneğin kanama, oksijensizlik…) çok küçük bir zarar bile bazı fonksiyonların yanlış işlemesine ve dikkat eksikliğine neden olur.
 • Çocuğun yaşadığı psikolojik sorunlar da, yapılan iş üzerine dikkatin verilmesine engeldir.
 • Elektronik cihazlar ile (örneğin telefon, bilgisayar, tablet, televizyon…) çok fazla vakit geçiriyorsa dikkat eksikliği sık olur.
Hangi durumlar dikkate alınmalıdır?
 • Ayrıntıları fark edemiyor, ayrıca ödevlerinde ve yaptığı etkinliklerde basit hatalar yapıyorsa,
 • Çocukla iletişim halindeyken sizi dinlemekte güçlük çekiyorsa,
 • Art arda verilen basit işleri yapmakta güçlük çekiyorsa,
 • Zihnini yoracak işlemler yapmaktan kaçınıyorsa,
 • Eşyalarını düzenli olarak kaybediyorsa,
 • Unutkanlıkları fazlalaşmışsa,
 • Yapması gereken işe başlamakta zorlanıyorsa,
 • Çok çabuk sıkılıyor ve başladığı işi yarım bırakıyorsa bu da bir neden olarak sayılıyor.
Ebeveynler dikkat dağınıklığı durumunu önlemek için neler yapabilir?
 • Örneğin tablet, telefon, bilgisayar gibi elektronik eşyalar ile geçireceği zamana sınırlayın.
 • Ebeveynleri olarak yaptığı herhangi bir işi bitirmesi ve sonunu getirmesi için onu yüreklendirin.
 • Dikkatini canlı tutacak aktiviteler yaptırın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslendiğinden emin olun.
 • Düzenli uyku alışkanlığı edindirin.
 • Spor veya fiziksel aktivitelere yönlendirin.
Tedavisi mümkün mü?

Dikkat eksikliğinin tedavi edilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları var. Tedavi yöntemi belirlenirken; yaş, cinsiyet ve hastalığın derecesi önem arz ediyor. Bununla beraber hiperaktivite ile beraber bulunan dikkat dağınıklıkları için daha farklı yöntemler uygulanabilir.

Tedavi yöntemlerinden biri ilaç tedavisidir. Kısa, orta ve uzun dönem olmak üzere, üç kategoride ilaç tedavisi toplanabilir. Daha net bir teşhis için, hastanın doktorla birkaç kez görüşmesi gerekir.

Çocuklar için ilaçla tedavi daha farklı uygula gerektirir. Bazı ilaçlar üç yaşından büyük, bazı ilaçlarsa altı yaşından büyük çocuklar için daha uygundur. İlaçların kullanımıyla beraber çocuklardaki hiperaktivite sorunu da ortadan kalkar. İlaçların ciddi bir yan etkisi olduğu görülmemiştir. Ama nadir de olsa bazı durumlarda kilo kaybı, baş ağrısı ve gerginlik gibi durumlar yaşanabilir.

Tedavi için doğru teşhis şart!

Bununla beraber dikkat eksikliği başka nedenlere de bağlı olabilir. Bu nedenler özenle araştırılmalı ve gerekenler yapılmalıdır. Ebeveynler, genellikle çocukta farklı sebeplerden kaynaklanan sorunların dikkat eksikliği olduğunu düşünüyor. Bu sebeplerle yanlış teşhis ve çocukta gereksiz yere ilaç kullanılması ihtimali doğuyor. Sonuç olarak doktor tarafından çocuğun psikolojisi, davranışları ve  nedenleri iyice araştırılmalıdır. Ve sorunun asıl sebebi tespit etmek gereklidir.

Bu haber dikkatinizi çekebilir. https://www.bebegimleyasam.com/anne/cocuklarin-kendi-sorunlarini-cozmesine-izin-verin/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

dünyasını

Çocukların yaptığı resimler iç dünyasını gösteriyor

Adeta çocuk resim yoluyla içinde bulunduğu dünyaya yönelik duygu ve düşüncelerini çizerek kâğıda yansıtmaktadır. Dolayısıyla resmin çocuğun iç dünyasını

Devamını oku...
1631602903 Ocuklara Sa L Kl  Beslenme Al  Kanl    Kazand Rma 4 303x178

Çocukların bozulan yeme alışkanlıklarını düzeltecek 9 öneri

Okulların açılmasıyla birlikte bir süredir kuralların dışına çıktığımız uyku, beslenme gibi sağlıklı yaşam alışkanlıklarını tekrar edindirme süreci başladı. Bu

Devamını oku...
1631169075 Shutterstock 527195317 1 303x178

Anne babalar dikkat! Nezle ya da grip olduysa!

Yazın kavurucu sıcaklarından sonbaharın serin ve yağışlı havasına geçtiğimiz bugünlerde okulların da açılıp kapalı ortamlarda zaman geçirilmesiyle üst solunum

Devamını oku...

Mobil Menü