Dikkat dağınıklığı sorumluluk vererek aşılabilir

Güncel
dağınıklığı

Dikkat dağınıklığı, yaşamın birçok noktasını olumsuz etkiler. Ve istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya gelmemizin nedenleri arasındadır. Çocukluk döneminde fark edilen dikkat eksikliğinin ise ortadan kalkması için gerekli destek verildiğinde çocuğun yaşam kalitesini artırmak mümkün hale gelir. Bu noktada aileler çocuğa sorumluluklar vermesinin önemli olduğunu söyleyen Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay, bu sayede dikkat dağınıklığının önüne geçmenin mümkün olabildiğini söylüyor. Talay, çocuklarda dikkat dağınıklığıyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Dikkat dağınıklığı sorununun oluşmasını etkileyen birçok faktör var.
 • En temel sebeplerinden bir tanesi genetik durumlar. Anne ya da babada dikkat eksikliği varsa; çocukta olma ihtimali de yüksek.
 • Doğum sırasında beynin bir bölümünde meydana gelen (örneğin kanama, oksijensizlik…) çok küçük bir zarar bile bazı fonksiyonların yanlış işlemesine ve dikkat eksikliğine neden olur.
 • Çocuğun yaşadığı psikolojik sorunlar da, yapılan iş üzerine dikkatin verilmesine engeldir.
 • Elektronik cihazlar ile (örneğin telefon, bilgisayar, tablet, televizyon…) çok fazla vakit geçiriyorsa dikkat eksikliği sık olur.
Hangi durumlar dikkate alınmalıdır?
 • Ayrıntıları fark edemiyor, ayrıca ödevlerinde ve yaptığı etkinliklerde basit hatalar yapıyorsa,
 • Çocukla iletişim halindeyken sizi dinlemekte güçlük çekiyorsa,
 • Art arda verilen basit işleri yapmakta güçlük çekiyorsa,
 • Zihnini yoracak işlemler yapmaktan kaçınıyorsa,
 • Eşyalarını düzenli olarak kaybediyorsa,
 • Unutkanlıkları fazlalaşmışsa,
 • Yapması gereken işe başlamakta zorlanıyorsa,
 • Çok çabuk sıkılıyor ve başladığı işi yarım bırakıyorsa bu da bir neden olarak sayılıyor.
Ebeveynler dikkat dağınıklığı durumunu önlemek için neler yapabilir?
 • Örneğin tablet, telefon, bilgisayar gibi elektronik eşyalar ile geçireceği zamana sınırlayın.
 • Ebeveynleri olarak yaptığı herhangi bir işi bitirmesi ve sonunu getirmesi için onu yüreklendirin.
 • Dikkatini canlı tutacak aktiviteler yaptırın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslendiğinden emin olun.
 • Düzenli uyku alışkanlığı edindirin.
 • Spor veya fiziksel aktivitelere yönlendirin.
Tedavisi mümkün mü?

Dikkat eksikliğinin tedavi edilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları var. Tedavi yöntemi belirlenirken; yaş, cinsiyet ve hastalığın derecesi önem arz ediyor. Bununla beraber hiperaktivite ile beraber bulunan dikkat dağınıklıkları için daha farklı yöntemler uygulanabilir.

Tedavi yöntemlerinden biri ilaç tedavisidir. Kısa, orta ve uzun dönem olmak üzere, üç kategoride ilaç tedavisi toplanabilir. Daha net bir teşhis için, hastanın doktorla birkaç kez görüşmesi gerekir.

Çocuklar için ilaçla tedavi daha farklı uygula gerektirir. Bazı ilaçlar üç yaşından büyük, bazı ilaçlarsa altı yaşından büyük çocuklar için daha uygundur. İlaçların kullanımıyla beraber çocuklardaki hiperaktivite sorunu da ortadan kalkar. İlaçların ciddi bir yan etkisi olduğu görülmemiştir. Ama nadir de olsa bazı durumlarda kilo kaybı, baş ağrısı ve gerginlik gibi durumlar yaşanabilir.

Tedavi için doğru teşhis şart!

Bununla beraber dikkat eksikliği başka nedenlere de bağlı olabilir. Bu nedenler özenle araştırılmalı ve gerekenler yapılmalıdır. Ebeveynler, genellikle çocukta farklı sebeplerden kaynaklanan sorunların dikkat eksikliği olduğunu düşünüyor. Bu sebeplerle yanlış teşhis ve çocukta gereksiz yere ilaç kullanılması ihtimali doğuyor. Sonuç olarak doktor tarafından çocuğun psikolojisi, davranışları ve  nedenleri iyice araştırılmalıdır. Ve sorunun asıl sebebi tespit etmek gereklidir.

Bu haber dikkatinizi çekebilir. https://www.bebegimleyasam.com/anne/cocuklarin-kendi-sorunlarini-cozmesine-izin-verin/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bebek Gogus Hastalik 3 303x178

Bebeğimin göğsünden hırıltılar geliyor

Yeni bebek sahibi olan anne-babalar doğal olarak bu ilk tecrübelerinde daha pimpirikli olabiliyor. Çevrelerinde bazen abartılı bulunsa bile fazlaca

Devamını oku...
Anne Sutu 5 303x178

Taklidi mümkün değil : Anne sütü

Doğumla birlikte bir mucize dünyaya gelirken diğer bir mucize annenin bedeninde hayat bulmaya başlıyor. Bebeğin gelişimi için çok şey

Devamını oku...
rahim içi yapışıklık

Rahim içi yapışıklık gebelik şansını düşürüyor

Halk arasında rahim içi yapışıklık olarak bilinen Asherman Sendromu, tüp bebek tedavisi de dahil olmak üzere kadınlarda gebelik şansının

Devamını oku...

Mobil Menü