Pandemiyle büyüyen tehlike siber zorbalık

Güncel
Gorsel  scaled

Pandemi sürecinde internet  kullanımı arttı. Online  mecralarda daha çok görülen siber zorbalık görülmeye başlandı. Özellikle de bu durum çocukları etki altında bırakıyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, çevrimiçi mecralarda artan zorbalığı mercek altına aldı. Online tacizin ne olduğunu, anne babaların siber zorbalık ve tacize  karşı hangi önlemleri alabileceklerini paylaştı. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) COVID-19 salgınını bir pandemi ilan etmesinden bu yana neredeyse bir yıl geçti. Aileler kapalı mekanlara sıkışmış durumdalar. Günlük aktivitelerinin çoğu cihazların, ekranların arkasından gerçekleşiyor. Pandemi sürecinde yeni gerçeklikle yüzleşmek, bu dönemde büyümek  özellikle çocuklar için daha zor. Çocuklar ve gençler derslerini internet üzerinden takip ediyorlar, arkadaşlarıyla online etkileşimde bulunuyorlar. Oynadıkları oyunlar, tükettikleri mecralar hep online. ESET uzmanları, online  ortamda bu kadar çok zaman geçirmenin sağlıklı olmadığı konusunda uyarıyor. Ayrıca bir başka önemli sakıncaya daha dikkat çekiyor; siber zorbalık. 

Nedir?

Siber zorbalık, teknolojiyi kullanarak “saldırı veya istismar yoluyla başka kişiye zarar vermek, kişiyi strese sokmak veya kişisel kayba uğratmak amacıyla yapılan eylem” şeklinde tanımlanmaktadır. Bu türde bir davranış neredeyse tüm online mecralarda; Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp, Reddit, online oyun toplulukları ve SMS gibi anlık mesajlaşma platformlarında bulunabiliyor.

Siber zorbalığın belirtileri neler

Yaygın inanışın aksine, siber zorbalık sadece sosyal medyayla sınırlı değildir. Farklı platformlarda kendini çeşitli şekillerde gösteriyor. Bazen siber zorbalığın farkına varmak zor olabiliyor ya da ilk bakışta başkaları tarafından masum görülebiliyor. Neden olarak; arkadaşlarından oluşan gruplarda siber zorbalık olarak kabul edilebilecek eylemlerin şakaların altında gizlenebilmesi gösterilebilir. Bazen de içerikler kasıtlı olarak özel gruplara ya da sohbet odalarına sızdırılabiliyor. Ve eylemi tespit etmek zorlaşıyor. Zorbalar, kurbanlarını daha fazla utandırmak için alenen saldırmaya, aşağılamaya çoğu zaman devam ediyor. Çocukların çok vakit  geçirdiği bir başka siber zorbalık yuvası da çevrimiçi oyunlar. Saldırılar çoğu zaman hakaret olarak kendini göstermektedir. Ayrıca oyun becerileri ile alay edilmesi veya daha genel olarak sürekli edilen küfürler şeklinde yaşanabiliyor. Siber zorbalar seçtikleri kurbanların avatarlarını defalarca öldürerek ya da kurbanlarını yasaklı hale getirecek bildirimlerde bulunarak kurbanlarının oyunda geçirdikleri zamanı olabildiğince ızdırap verici hale getiriyorlar. Bir süre sonra eğlence için oynanmak istenen oyun, seçilen kurban için oynanamaz hale geliyor.  

Online taciz nasıl önlenir?

ESET uzmanları online tacizlerin önlenebilmesi ve siber zorbalığın engellenebilmesi için ebeveynlere ve çocuklara şu önemli tavsiyelerde bulundular.

  • Her şeyden önce yetişkinler, bir şeylerin ters gittiğine dair uyarı işaretlerinin farkında olmalıdır. Çocuklar kendilerini korumak için cihazlarının kullanımını büyük ölçüde azaltabilir, karamsar hale gelebilir, hatta hesaplarını silip yenilerini oluşturabilirler. 
  • Ebeveynler çocuklarıyla siber zorbalık ya da internetin tehlikeleri ile ilgili  sadece yaşanan olaylar sonrasında değil her zaman konuşmalılar ve iletişim halinde olmalılar.
  • Çocuklar, sorunları konusunda ebeveynlerine ve öğretmenlerine güvenebileceklerini bilmeliler. 
  • Anne babalar çocuklarının internette neler yaptığını takip etmek için ebeveyn kontrol yazılımlarını kullanmayı bir önlem olarak değerlendirebilirler. Bu tür yazılımlar, siber zorbaların yollamış olabileceği uygun olmayan görüntülere ve videolara erişimi engelleyerek, çocuğunuzun maruz kalabileceği olumsuz içeriği filtreler.
  • Kimsenin zorbalığa uğramayı hak etmediği konusunda bilinçlendirilmesi gereken çocuklar, birisinin incindiğini görürlerse sessiz kalmamalı, konuyu  bir yetişkine söylemeli…
  • Çocuklar yaşadıkları ya da yaşanan olayları nasıl bildirecekleri konusunda bilgilendirilmeliler. Başlarına gelen veya başka birine karşı işlendiğini gördükleri siber zorbalık olaylarının ekran görüntülerini ve kayıtlarını tutmaları konusunda uyarılmalılar. Sosyal medya ve oyun platformlarının bu tür davranışları bildirmek için sağladığı çeşitli araçlar hakkında da bilgi verilmelidir.
Çocuklar için interneti daha güvenli bir hale getirmek üzere geliştirilen ESET Safer Kids Online Türkiye sayfasını ziyaret ederek, korunmaya yönelik çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz:  saferkidsonline.eset.com/tr
Makaleyi daha detaylı incelemek için;  https://www.welivesecurity.com/2021/02/26/safeguarding-children-cyberbullying-covid19/

Bu yazı da inceleyin…
https://www.bebegimleyasam.com/anne/pandemide-iliskinizi-onaracak-10-yontem/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü