Çocukların karla oynamalarına izin verin

Güncel
1646990096 T   GVO Kar G  Rseli 3  1

Kar ile oynamak çocukların bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkiler yaratıyor. Ayrıca çocukların kar ile oynaması onların fiziksel gelişimini desteklediği gibi yaratıcılığını da artırıyor. Karı bir malzeme olarak kullanan çocuklar kardan adam, kardan kule gibi üç boyutlu objeler inşa etmeye çalışırken hayal güçlerini de çalıştırıyor. Ek olarak etkinlikleri onlarla paylaşmak aile bağlarının da kuvvetlenmesini ve mutlu anların mutlu anılara dönüşmesini sağlıyor. 

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları rehberlik bölümü, yaşayarak öğrenme yaklaşımında önemli bir yeri olan aile eğitimine dikkat çekerek, anne babaların soğuk algınlığı gibi kaygılarla kışın çocukların açık havada vakit geçirmek sürelerini kısıtlamamalarının önemine değindi. Kış aylarında virüsler ve grip gibi hastalıklar kapalı ortamlarda hava sirkülasyonu kısıtlı olduğu için aynı havayı sürekli solumaktan dolayı bulaşırken, dışarıda vakit geçiren çocuklar bu etkilerden uzak kalarak temiz havadan yararlanıyor. 

Kar ile 5 faydalı aktivite

Kar Volkanı, çocukların fizik ve kimya disiplinlerini öğrenmesini sağlayan bir aktivitedir. Boş bir su şişesi, 2 kaşık karbonat, 1 kaşık sabun, 1-2 damla gıda boyası, bir kaşık sirke ile yapılan Kar Volkanı, karın köpürmesini sağlayarak çocuklara unutamayacakları bir deneyim sunar. 

Gömülü Hazine Avı, hazırlanması kolay bir oyundur. Derin kar biriken yerlerde oynanan oyun, çocuğun merak duygusunu geliştirir. İçindeki dedektifi veya korsanı da ortaya çıkarır. Yapılması gereken tek şey bir oyuncağı veya bir objeyi karın içine gömmek. Ardından da çocuğa ipuçları sunmak. 

Kar Topu Hedefi eğlenceli ve fiziksel gelişime katkı sunan oyunlardan birisidir. Oyunu çoklu veya tekli oynamak mümkündür. Ebeveynlerin bir duvara tebeşir veya boya ile hedef tahtası çizmesi yeterlidir. Ardından çocuklar hedefi vurduğunda güzel sözler söyleyin. Veya küçük hediyeler verin. Bu oyun çocukların el göz koordinasyonuna olumlu etki eder.

Karda Uzun Atlama oyunu çocukların atletizm yeteneğini geliştirir. Düz bir zemine bir başlangıç çizgisi çizin. Sahanın geri kalanını ölçeklendirerek,  çocuğu en uzun atlamayı yapmaya davet edin.

Karda Boyama çocuğun yaratıcılığını artıracak bir aktivite türüdür. Bir sprey şişesinin dörtte üçünü su ile doldurun. Sekiz damla gıda boyası ekleyin ve spreyi kapatın. Çalkalanınca oluşan renkli sıvı ile çocuklar karı istediği gibi boyasın, kar üstüne yazılar yazsın. 

Oyun, çocuk gelişiminde beslenme kadar önemli

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Young Asian Pregnant Couple Show Looking Ultrasound Photo Baby Belly Mom Dad Feeling Happy Smiling Peaceful While Take Care Child Lying Sofa Living Room Home 303x178

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmeli? 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne

Devamını oku...
1651153217 ASM DrKemalAkpinar Gorseli 303x178

Aşırı hijyen bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bebeğin sağlığı aileler için her şeyden önce geliyor. Ailelerin bu hassasiyetle hijyene aşırı önem vererek çocuklarının bağışıklık sistemlerini olumsuz

Devamını oku...
emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Doğumdan çıktığınız anda başlayan emzirme süreci ilk aylarda çeşitli nedenlerle anneyi zorlayabilir. İlk olarak neredeyse her annenin deneyimlediği meme

Devamını oku...

Mobil Menü