Çocukları hayvanlarla birlikte büyütmeniz için 11 neden

Güncel
Cat G1520008cf 1280

Evcil hayvan bakımı çocuğun fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel gelişimine önemli katkı sağlıyor. Hayvanlarla birlikte büyüyen çocuklar daha sosyal, dışa dönük ve girişken davranışlar sergiliyor. Bir hayvanın bakımına şahit olan ve üstlenen çocuklar, küçük yaştan itibaren sorumluluk bilinci kazanarak büyüyor. Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Klinik Psikolog Emine Fettahoğlu, çocukları hayvanlarla büyütmenin yararları hakkında bilgi verdi. 

Fobisi olan ebeveynler, çocuklara olumsuz duygularınızı yansıtmayın

Çocukların hayvan sevgisi kazanması çocuk gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Çocuğa hayvan sevgisinin aşılanmasında öncelikle anne babanın ne derece rol model olabileceği bilinmelidir. Havyan fobisi gibi nedenlerle hayvanlara yaklaşamayan ebeveynlerin çocuklarına olumsuz duygularını yansıtmaması gerekir. Temizlik konusunda endişeleri olan ebeveynler, evde hayvan bakımını üstlenmek istemeyebilmektedir. Bu tür durumlarda çocukların balık gibi hayvanların bakımını üstlenmelerine yardımcı olunabilir. Hayvan sevgisini aşılayabilmek için, eve ailenin ortak kararı ile evcil hayvan alınabilir. Bu hayvanın bakımı konusunda çocuk mutlaka doğru bilgilendirilmelidir. Belgesel izlemek, dergi incelemek, ilgisini çekecek hayvanlar hakkında kitap okumak, sokakta yaşayan hayvanlara yardımda bulunmak çocuğa hayvan sevgisini aşılamakta ilk adım olarak işe yarayabilmektedir.

Çocuğun isteğinin bir anlık heves olmadığından emin olun 

Ebeveynlerin bir hayvanın bakımını üstlenmesi konusunda doğru kararlar alması gerekmektedir. Aksi halde eve hayvan almak hem çocuğa hem de hayvana zarar verebilmektedir. Çocuklarının hayvan bakımını üstlenebilecek düzeyde olması önemlidir. Çocukların anlık istekleri doğrultusunda alınan hayvanlar, çocuğun ve ebeveynin ilgisinin azalması durumunda yalnızlık, açlık ve ilgisizlik gibi durumlarla karşılaşabilmektedir. Daha kötü olarak sokağa ya da barınaklara bırakılmaktadır. Hayvan almak isteyen ebeveynler öncelikle onların bir hayvanla aynı evi paylaşmaya hazır olup olmadıklarını değerlendirmelidir. Eve hayvan almadan önce çocuklara düşecek sorumluluklar konuşulmalıdır. Hayvanın bakımını kimin üstleneceği belirlenmelidir. Çocuklar hayvanın bakımını üstlenemediklerinde ebeveynler bu durumun devamını sağlamalıdır. Çocuklar hayvana sahip çıkmadığında ebeveynler hayvanın sorumluluğunu üstlenmelidir. Çocuğa hayvanın bir oyuncak değil, bir canlı olduğu ve onun üzerinde kendilerinin sorumlulukları olduğu anlatılmalıdır. 

Hayvan bakımı çocuğa pek çok yönden katkı sağlar

Çocukları hayvanlarla büyütmenin sağladığı faydalar şöyle sıralanmaktadır:

 • Bir çocuğun evdeki hayvanı ile birlikte oyunlar oynaması, temas halinde bulunması, onunla birlikte koşturması fiziksel gelişimine katkıda bulunmaktadır.
 • Hayvanın hareketlerini gözlemlemesi, bir hayvanın duygusuna eşlik edebilmesi çocuğun duygusal gelişimine yardımcı olur.
 • Hayvan ile birlikte gezmesi, sorumluluğunu alması, beslemesi çocuğun daha duyarlı bir kişi olmasına ve akran ilişkisine destek olarak sosyalleşmesine olanak sağlar.
 • Çocuğun farklı türden hayvanlar görmesi, özelliklerini bilmesi, onları keşfetmesi zihinsel gelişimine fayda sağlar.
 • Çocuğun hayvan sevgisi kazanması özgüvenli ve dışa dönük bir birey olmasına kapı açmaktadır. Akranları ile iletişimi, kendisini kolaylıkla ifade edebilmesi için çocuğun hayvan sevgisini bilmesi büyük ayrıcalıktır.
 • Hayvan sevgisi ile büyüyen çocuklar akranlarına, büyüklerine, canlı ve cansız tüm varlıklara kolaylıkla uyum sağlar. Diğer çocuklara göre kendilerini daha az yalnız hissederler.
 • Çocuğun çeşitli sorumlulukları arasında hayvan bakımının da olması sorumluluk duygusunun gelişimine olanak sağlar.
 • Temas ettiği, bakımını kendisi yaptığı hayvana karşı yardım etme talebi olduğu sürece çocuğun fobisi oluşmaz. Empati kurmayı öğrenir, koşulsuz sevgiyi kavrar. Bakımını üstlendiği hayvana sevgisinin artması ile birlikte merhamet duygusu gelişir.
 • Hayvan sevgisi çocukların kendi dünyasının dışındaki canlılara karşı da saygı duymayı öğretir. Sevmeyi öğrenmelerine öncü olur. 
 • Hayvanın bakımına ilişkin durumları üstlenmesi, özgüveni ve özsaygısına yarar sağlamaktadır.
 • Aile içi iletişimin kuvvetlenmesine olanak sağlar. Ailede evcil hayvanın olması işbirliği ve paylaşımcı davranışların artmasına olanak tanır.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

ıhlamur

Ihlamur tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Geleneksel olarak soğuk algınlığı, öksürük, farenjit gibi rahatsızlıklara ait belirtilerin giderilmesinde destek olarak kullanılan ıhlamur, yapısında bulunan maddeler sayesinde

Devamını oku...
3 1 303x178

Anında Bitiyo, BİM ile Türkiye’nin Dört Bir Yanında

Türkiye’nin ilk doğal ve sağlıklı kuru kavrum kaplama leblebi ve fıstık markası Anında Bitiyo, satış ağına Türkiye’nin önde gelen

Devamını oku...
maytap

Pasta üzerinde tehlike: Maytap 

Çocuğunuzun doğum günü hazırlıklarına günler hatta aylar öncesinden başlayıp organizasyonun kusursuz olması konusunda tam da her şeyi yaptığınızı düşündüğünüz

Devamını oku...

Mobil Menü