Okula uyum için ebeveynlere 7 tavsiye

Güncel
okula uyum

Yaz tatili sonrasında okula uyum sürecinde birtakım zorluklar yaşanması olağan bir durum. Okula uyum sürecinde yaşanan zorlukların her çocukta farklı olabilmektedir. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Bazı çocuklar yeni düzene kolay uyum sağlayıp zorlanmadan okul düzenine geçebilir. Bazıları ise okula uyum konusunda zorlanabilir. Bu sürecin normal olduğunu bilerek sabırla hareket etmek oldukça önemlidir.”

Okula başlamak hem çocuklar hem de ebeveynleri için heyecan verici bir durumdur. Ancak bir yandan da kaygılı bir dönem. Yeni okul deneyimi yaşayacak çocukların adaptasyon süreci uzun sürebilmektedir. Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Okula adaptasyon süreci her çocuk için farklı bir deneyimdir. Evdeki düzenden ilk kez ayrılan çocuğun kaygılanması olası bir durumdur. Ancak anne ve babanın da kaygılı olması çocukların kaygı düzeyini arttırabilmektedir. Bulunduğu ortama ait ve kendini güvende hissetmeyen çocuk, arkadaşlarıyla olan iletişimde endişelidir. Ve çekingen davranabilmektedir. Bu problemler çocuğun okul hayatı için olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Ebeveynler çocuğuna okulun neden gerekli ve faydalı olduğunu, aslında arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirebilecekleri bir yer olduğunu, yaşadığı kaygının gayet normal olduğunu açık ve yalın bir dille anlatmalı. Ebeveynlerin eğer kendi endişeleri varsa okul yönetimi ile bu endişelerini mutlaka paylaşmalı” dedi. 

Çocuklarının okula adaptasyon sürecini hızlandırmak için 7 öneri

  • Çocuğunuzun okul saatleri, öğretmen, sınıf, düzen hakkında okulla ilgili detaylı bilgiye sahip olmasını sağlayın, önceden bilgilendirin. Belirsizlik çocuğun kafasının karışmasına ve kaygıya sebep olur.
  • Güven veren sohbetler edin, onu rahatlatın, yanında olmadığınızda bile onun mutlu, huzurlu ve güvende olacağına dair açıklamalar yapın.
  • Okul çıkışı onu tam zamanında alacağınızı ya da servise bineceğini, evde mutlaka karşılayacak bir yakınının olduğunu ona mutlaka açıklayın. Açıklamanız net ve basit cümlelerle olmalı. Çocukların aklında belirsizlik olmamalı.

Yeni okul dönemi başlamadan önce uyku düzeninizi oluşturmaya başlamalısınız

  • Anne ve babalar, çocuklarının okula adaptasyon döneminde zorlansalar da sabırla her zaman onlara destek olacaklarını ve çocukların da aynı şekilde sabırlı olmaları gerektiğini anlatmalılar. Okulun güvenli olduğu anlatılmalıdır.
  • Tatil boyunca uzun süredir ev düzenine alışmış olan çocuklar için uyku düzeni açısından zorlu bir dönem olabilmektedir. Yeni okul dönemi başlamadan önce uyku düzeninizi oluşturmaya başlamalısınız. Her zamanki yatış saatinden 1 veya 1 buçuk saat erken uyku rutinlerinize başlamanız uykuya geçiş için çocuğunuzu hazırlayacaktır. 

Gün değerlendirmesi

  • Çocuklar endişelerini öğretmeni veya arkadaşları ile daha kolay paylaşabilirler. Ebeveynler her okul gününden sonra çocukları ile çok kısa süreli olmak şartıyla günü değerlendirdikleri keyifli bir sohbet organize edebilir. Ayrıca duygularını, onu üzecek veya endişelendirecek bir durumun olup olmadığını sorabilirler. Bu gibi kısa değerlendirmelerle ebeveynler sorunlara büyümeden müdahale edebilirler. Çocuklar ise duygu ve düşüncelerini paylaşacakları bu özel zamanda yapılan paylaşımlarla daha değerli ve önemli hissederler.
  • Okulla ilgili kaygı, gitmek istememe, öfke, hırçınlık gibi durumlarda sınıf öğretmeninden veya okuldaki rehberlik biriminden destek alarak iş birliği içinde bu süreci daha sağlıklı atlatabilirsiniz.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

ıhlamur

Ihlamur tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Geleneksel olarak soğuk algınlığı, öksürük, farenjit gibi rahatsızlıklara ait belirtilerin giderilmesinde destek olarak kullanılan ıhlamur, yapısında bulunan maddeler sayesinde

Devamını oku...
3 1 303x178

Anında Bitiyo, BİM ile Türkiye’nin Dört Bir Yanında

Türkiye’nin ilk doğal ve sağlıklı kuru kavrum kaplama leblebi ve fıstık markası Anında Bitiyo, satış ağına Türkiye’nin önde gelen

Devamını oku...
maytap

Pasta üzerinde tehlike: Maytap 

Çocuğunuzun doğum günü hazırlıklarına günler hatta aylar öncesinden başlayıp organizasyonun kusursuz olması konusunda tam da her şeyi yaptığınızı düşündüğünüz

Devamını oku...

Mobil Menü