Köpek fobisinin nedeni ebeveyn davranışları olabilir

Güncel
fobisinin

Bir kedi gördüğünüzde kalp atışlarınız hızlanıyor, titremeye mi başlıyorsunuz? Bir köpekle karşılaştığınızda bayılacak kadar kötüleşip donakaldığınız oluyor mu? Bu durumun nedeni kedi veya köpek fobisi olabilmektedir. Kedi veya köpek fobisinin çocukluk döneminde yaşanan bir travmanın etkisiyle ya da ebeveynlerden birinin bu canlılara karşı aşırı korku ve kaygı yaşaması nedeniyle ortaya çıkabildiğini anlatan DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Elif Cor, bu fobilerin terapiyle tedavi edilebileceğinin altını çiziyor. 

Fobi bir nesneye, canlıya karşı duyulan korkunun, bireyin günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemesi durumu olarak tanımlanıyor. Ülkemizde en sık görülen fobilerin başında kedi-köpek fobisi geliyor. Bu fobi kendini kedi ya da köpekle karşılaşıldığında kişinin yaşadığı korku, panik ve huzursuzluk hali olarak belli ediyor. Bu korkunun sadece korkulan canlıyla karşılaşıldığında değil, kişinin onu düşündüğü zaman da tetiklenebileceğine dikkat çeken DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Elif Cor, bu fobinin oluşum nedenlerini şöyle açıklıyor:

“Hayvan fobilerine neden olan etkenlerden biri çocukluk döneminde bu canlılardan biriyle olumsuz bir olay yaşaması durumudur. Bazen birden fazla hayvana karşı korku olabilmektedir. Örneğin kedi ve köpeğe karşı ya da tek bir canlıya karşı bu korku oluşabilmektedir. Bu korkuların nedeni çocukluk dönemi travmaları olabilmektedir. Genetik yatkınlık da kedi ve köpek fobisinin nedenlerinden biridir. Ebeveynlerden birinin bu canlılara karşı aşırı korku ve kaygı yaşaması nedeniyle öğrenilmiş bir korku durumu olabilir. Daha önce o hayvanı hiç görmemiş veya onunla olumsuz bir durum yaşamamış bireylerde de bu korku oluşabilmektedir.”

Kişinin sosyal hayatını etkileyebiliyor

Kedi ve köpek fobisinin belirtileri arasında bu canlılardan biriyle karşılaşıldığında donakalma durumu görülmektedir. Ayrıca kalp atışlarının hızlanması, terleme, titreme, bayılma hissi görülebiliyor, kişi kaçınma davranışları sergileyebiliyor. Psk. Elif Cor, “Örneğin yemek yemekten kaçınma görülebilmektedir. Ayrıca dışarıya çıkmakta zorluk, kedi ve köpek besleyen arkadaşlarının evine gitmeme de yaşanan durumlardandır. Televizyonda korkulan hayvanla ilgili görüntülere bakmama görülmektedir. Bu durumlar sosyal yaşantının akışını bozabilmektedir.”

Bu fobiden kurtulabilirsiniz

Kedi ve köpek fobisi, diğer pek çok fobi gibi tedavi edilebiliyor. Fobi tedavilerinde bilişsel davranışçı terapi yönteminin etkili olduğunun altını çizen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Elif Cor,  tedavide aşamalı olarak kişinin kaçındığı durumlar üzerine yoğunlaşıldığını anlatıyor: “Danışan korku duyduğu hayvanlarla ilgili düşüncelerini terapiste anlatır. Terapide danışana duyarsızlaştırma seansları düzenlenmektedir. Danışana korkulan hayvanın resimleri veya görüntülerine maruz bırakmayı içerebilmektedir. Terapist kontrolünde doğru zaman diliminde yapılmaktadır. Burada danışanın korktuğu hayvan ya da hayvanlara karşıda temel nedende ortaya çıkabilmektedir. Kimi danışan o hayvanla ilgili olumsuz deneyimi olduğunu bilir ve bundan kaynaklı fobisi olduğu bilincinde gelirken kimi danışan bu fobisinin nereden ve neden kaynaklı olduğunu bilemez. Seanslarda bir bakıma bunun nedenini de ortaya çıkartmaya yönelik sürdürülmektedir.  Burada korkunun temel nedenine bakılırsa bilinçaltı da önemli rol oynar.  Seans içi ve dışı ödevler verilmektedir. Seans süresi danışandan danışana farklılık gösterir.”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü